Bilgi Zargana Balığı Nedir, Özellikleri ve Zargana Balığı Av Yöntemleri

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Forum Üyesi
Katılım
11 Tem 2019
Konular
121
Mesajlar
781
Tepkime puanı
645
Puanları
88
Yaş
32
Bakiye
546₺
İliniz
İstanbul
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

Zargana Balığı Nedir ? Özellikleri Nelerdir ?

Ağustos ayının gelmesi ile kendini ufak ufak göstermeye başlayan zargana balığı hakkında konuşmanın da vakti geldi. Sahile indiğim de jig ve silikon ile yaptığım denemeler de jig ve silikon yemin peşinden roket gibi kıyıya gelen zargana yavrularının hareketleri gözlemlemek oldukça eğlenceli olmaya başladı. Zargana balığı ( belone belone ) belonidae ailesindendir. Zargana balığı yuvarlak ince uzun gövdesi, atletik ve çevik yapısı, oltaya takıldığı andaki direnmesi ve bitmeyen enerjisi ile avı oldukça keyif veren ve amatör balıkçıların avını yapmayı sevdikleri bir balıktır.

189Zargana Balığı Özellikleri

Zargana balığı
genellik ile ılıman denizlerde yaşamaktadır. Akdeniz, Karadeniz, Marmara ve Ege bölgelerimiz de bulunurlar. Silindir biçiminde, ince uzun bir yapıya sahiptir. Sırt kısmı lacivert, yan kısımlara inildikçe yeşil renge döner. Bazı anlarda yeşil renk sırt kısmında’ da yoğun olarak görülür. Karın kısmı ve yan bölgeleri kısmen gümüş beyazıdır. Vücut’ unda bulunan pullar, vücut’ una iyice yerleşmemiş olduğundan dolayı dökülür ve ele alındığında pulları elinize yoğun şekilde yapışır. Kafa yapısı vücuduyla orantılı şekilde uygun büyüklükte, gözleri ise iridir. Çene yapısı uzundur fakat üst çenesi alt çenesine oranla daha kısadır. Üst ve alt çenesinde oldukça fazla, testereyi andıran dişler bulunur. Çenelerinde bulunan dişler takımlarınızı kesemez ama zarar verebilir. Şayet misina dişler arasına dolandı ise misinayı nadir de olsa kestiği görülmüştür.

Zargana balığı hamsi, kıraça, gümüş, çaça ve benzeri küçük balık ve kurtlar ile beslenir. Çenelerinde bulunan dişler ile avını ikiye bölebilir. Zargana balığı, yüzeye yakın bölgelerde dolaşan bir balık olduğu için avını kovalama esnasında veya bir avcıdan kaçarken su üstüne çıkabilir. Çok çevik bir balık olduğundan avının peşinden roket gibi gelir ve agresif bir şekilde saldırır. Zargana balığı için mini kılıç balığı benzetmesi yapılabilir ki en büyük düşmanı' da kılıç balıklarıdır. Göç eden bir balıktır, bir bölgede sabit olarak bulunmazlar.
Zargana balığının üreme zamanları denizlerde ki ortam sıcaklığına göre farklılıklar gösterebilmekte. Dişiler ortalama 30,000 ile 50,000 arasında yumurta dökmektedir. Yumurtalar yapışkan ve saydam bir yapıya sahiptir. Yapışkan yapıya sahip olan yumurtalar yosun ve benzeri ot parçalarına yapışırlar. Kuluçka süresi ortalama 30 ile 35 gündür. Zargana balığı 3 yaşından itibaren olgunluğa ulaşır. 1 yaşına ulaşmış zargana balıklarının ortalama boyları 30 cm civarındadır. Zargana balığı 18 yıl kadar yaşar, boyları en fazla 90 cm, ağırlıkları ise 1,3 kilograma kadar çıkabilmektedir. Bu boy ve ağırlıkta ki bir av sizi Everest dağının tepesine çıkmış kadar mutlu edecektir. Ülkemiz sularında avlanan zargana balığı genel olarak 40 ile 60 cm boy ve 200 ile 300 gram aralığında olmakta.

233Zargana Balığı Av Yöntemleri

Zargana balığının avcılığı kıyıdan ve tekneden olmak üzere 2 şekilde yapılır. Kıyıdan yapılan avlarda zargana topu kullanılarak hazırlanan takımlar veya sahte balık ve jigler kullanılmaktadır. Tekneden yapılan avlarda ise genellik ile ipek yüzdürme şeklinde avı gerçekleştirilir.

Kıyıdan Zargana Avı ve Zargana Takımı Hazırlanışı

Kıyıdan zargana topu ile zargana avında kullanılan takımın basit bir şekilde nasıl hazırlandığını buradan inceleyebilirsiniz. Hazırlanan takıma eğer yemli avlanılacak ise midyenin kenar kısmı çıkarılarak kancaya takılır, ipek ile avlanılacak ise iğne yerine klips takılır, takılan klipse ipeği içinden geçirip düğüm atarak kullanabilirsiniz.. İpek kullanımında klips bağlamak istemiyor iseniz direkt olarak düğüm atabilirsiniz. Diğer bir av şekli de sahte ve jig ile yapılan at çek usulü av yöntemidir, benim de en çok kullandığım yöntemdir.

Tekneden Zargana Avı ve Takımı

Tekneden zargana
avında genellik ile ipek kullanılmaktadır, fakat ipek haricinde kaşık, jig gibi yem çeşitleri de kullanılabilir. Kendi kullanım tarzından bahsetmem gerekir ise ipek kullanıyor isem tekne rölanti de ilerlerken ipek’ i yüzdürmekteyim. Şayet kaşık yada jig kullanıyor isem tekne sabit bir şekilde at çek yapmaktayım.

188


Tekneden kullanacağımız zargana takımı nasıl hazırlanır? Tekneden ipek kullanarak yapılan zargana avında, ağırlık olarak 20 gram gezer kurşun kullanımı yeterli olacaktır. Kullanacağımız ağırlığın ön tarafına bir adet fırdöndü, devamına ise köstek olarak 0.20 ile 0.30 mm arası 8 yada 10 kulaç arası misina, misinanın en son ucuna ise ipek bağlamamız yeterlidir. İpek rengi olarak turuncu tavsiye edilir. Hazırladığımız bu takımı tekne rölanti veya biraz üst hızda seyir ederken denize salınarak yüzdürülür ve av gerçekleştirilir.
 

Bu Konuyu İnceleyen Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)