Bilgi Tuzlu Sularda Yaşayan Balıklarda Tuz ve Su Dengesi

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Forum Üyesi
Katılım
11 Tem 2019
Konular
121
Mesajlar
781
Tepkime puanı
645
Puanları
88
Yaş
32
Bakiye
546₺
İliniz
İstanbul
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

Ülkemiz ve diğer coğrafyaların denizlerinde yaşayan tuzlu su balıklarının vücut sıvıları deniz suyuna göre çok daha az yoğun olduğu için, vücutları yüksek oranda su kaybı ve yüksek oranda tuz almaktadır. Tuzlu sularda yaşayan balıkların solungaçlarından azotlu atık maddeler amonyak şeklinde vücutlarından atılır. Bu sayede vücutları fazla su kaybından kurtulur. Denizde bulunan tuzun difüzyonla vücuda girişi, tuzun solungaçlar yardımıyla dışarı atılmasıyla dengelenmektedir. Tuzlu su balıklarında glomerulusları fazla gelişmediğinden dolayı süzülme ile su kaybı en az seviyeye indirilmiş olur. Yine bu canlılarda pulların varlığı vücutlarının su kaybetmesini ve tuz girişini engellemekte olan bir adaptasyondur. Bu balıklar çok fazla su içer ve yoğun olarak idrar çıkarır.
Tuzlu sularda yaşan balıklar su sıkıntısı yaşamaktadırlar. Bundan dolayı idrarları oldukça yoğundur. Denizde yaşamakta olan bir canlının yoğun olarak idrar çıkarması size biraz garip gelebilir. Fakat deniz suyunda bulunan tuz, bu balıkların vücut’ unda olan tuzdan daha fazla olduğu için su vücutlarında rahatlıkla kullanılamaz. Bundan dolayı yoğun idrar ile daha fazla artık madde atmaktadırlar.

İdrar yoğunluğu, besin artıklarının vücuttan uzaklaştırma şekli, suyun geri emilimi, aktif taşıma ve difüzyon dengesi açısından tatlu su ve deniz suyu balıklarının kıyaslanması önemlidir.
 

Bu Konuyu İnceleyen Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)