Bilgi Trakonya Sokmasında Uygulanması Gerekenler

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Forum Üyesi
Katılım
11 Tem 2019
Konular
121
Mesajlar
781
Tepkime puanı
645
Puanları
88
Yaş
32
Bakiye
546₺
İliniz
İstanbul
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

Trakonya sokmasına mağruz kalmanız durumunda aşağıda belirtilenleri uygulamanız sizin yararınıza olacaktır. Peki nedir bunlar;90


Trakonya sokmasında uygulanması gerekenler

- Zehre maruz kalan bölgeyi dayanabildiğiniz derecede sıcak su içerisinde bekletin . Maruz kalacağınız ağrıyı kontrol atına alabilmek için bu işlemi devamlı tekrarlayın.

- Sokulan bölge üzerinde diken kalmış ise bir cımbız yardımı ile alın, dikenlerin tamamını almış olsanız dahi, belirtiler ortadan kalkmaya bilmektedir.

- Yarayı su ve sabun kullanarak ovalayın ve daha sonra temiz su ile yoğun bir şekilde durulayın.

- Yaranızın üzerimi asla bant ile kapatmayın.

- Kaşınan yarayı kontrol altında tutabilmek için günde üç defa yaraya hidro kortizon içeren kremler sürün. Şayet yaranın olduğu bölgede krem kullanımından sonra iltihaplanmalar görülürse kremin kullanımını derhal durdurun.

- Kızarıklık, yanma ve irin gibi iltihaplanmalar gözleniyorsa, günde üç kez gözlenen duruma yönelik basitrasin ( antibiyotik merhem ) uygulayın.

- Yoğun ve şiddetli zehirlenmeler karşısında solunum desteği veya kalp masajı gerekebilir.

- Oluşan iltihaplanmanın giderilmesi için genellik ile ağız yoluyla alınmakta olan antibiyotikler tavsiye edilmektedir.

- Şayet ilaç kullanımına karşı bir alerjiniz varsa, doktorunuzu bu konuda antibiyotik tedavisine başlamadan önce muhakkak uyarın. Kullanılmakta olan bazı antibiyotikler güneş ışınlarına karşı hassasiyete yol açabilir. Bu nedenden dolayı koruyucu etkisi 15 faktör olan güneş kremlerini kullanmaya özen gösterin.

- Trakonya balığını ölü halde bir yerde görürseniz mutlaka ortalıktan yok edin, çünkü bu balıkların dikenleri öldükten sonra bile zehir salgılamaya devam etmektedir.Tabi şayet böyle bir durum ile karşılaşır iseniz ( umarız ki asla karşılaşmazsınız ) her şeyden önce muhakkak en yakın hastaneye ulaşın.
 

Bu Konuyu İnceleyen Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)