Tarihte' ki İlk Olta ve İğneler

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Forum Üyesi
Katılım
11 Tem 2019
Konular
121
Mesajlar
781
Tepkime puanı
645
Puanları
88
Yaş
32
Bakiye
546₺
İliniz
İstanbul
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

Tarihte’ ki İlk Olta Ve İğneler

Tarihte balık avı ilgili ilk buluntular M.Ö 2.000 yıllarına kadar dayanmakta. O dönemlerde Mısır’ da yaşayan halk, balık avı yaparken, kamış, iğne ve ağ kullanırken göstermekte olan bir çok resim mevcut.

57
58

Günümüzde kullanmış olduğumuz oltaların atasına dair bilgiler şöyledir: Oltaya tutturulmuş olan bir tahta, taş veya kemik parçası. Bu iğneye yem kaplanır ve balık yemi tuttuğunda iğnenin gırtlağına saplanmasıyla, balık yakalanırmış.


1650 Yılında Tasarlanan İğneler

İnsanoğlu, denizde ki lezzetlere ulaşma konusunda birbirinden habersiz, benzer teknikler geliştirmiş. Öyle ki i, M.Ö 4. yüzyıla ait olan bir Çin belgesinde av ekipmanı olarak karşımıza; bambudan yapılmış bir kamış, ipekten yapılmış misina, dikiş iğnesi kullanılarak yapılan bir iğne, yem olarak ise pişirilmiş pirinç karşımıza çıkmakta. İbret verici değil mi?

52

Yukarıda ki resimde gördükleriniz size bir odun parçası veya anlamsız bir şey olarak gelebilir. Fakat bu gördükleriniz iğnelerin atası olarak kabul edilen Gorge iğneler' dır. Bu iğneler, iki tarafı bilenmiş kemik ve ahşaptan yapılmışlardır.

Geçen zaman içerisinde insanoğlu maden işleri ile uğraşmaya başladıklarında, geliştirilen ilk malzemelerden biri sizce ne olsa gerek? Tabi ki iğne. İğne yapımına dair en büyük beceriyi Charles Kirby göstermiştir. Kendi ismini verdiği ve 1650 yılında tasarladığı İğneler bugün hala kullanılmakta.
 

Bu Konuyu İnceleyen Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)