Bilgi Surf Casting ( D.K.Y.A ) Dalgaya Karşı Yapılan Atış Nedir ?

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Forum Üyesi
Katılım
11 Tem 2019
Konular
121
Mesajlar
781
Tepkime puanı
645
Puanları
88
Yaş
32
Bakiye
546₺
İliniz
İstanbul
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

Surf Casting ( D.K.Y.A ) Dalgaya Karşı Yapılan Atış Nedir ?


Surf Casting Nedir ?

Surf Casting yöntemi ülkemizde en çok kullanılmakta olan balık avı yöntemi olarak gözümüze çarpmakta. Surf casting denince hepimizin aklına ilk olarak " kıyıdan uzağa doğru yapılan atış " gelir. Genel olarak bu tanım doğru olsa' da aslında doğru olan tanımı " Long Casting " ( uzun atış )' dır. Kısacası genel bir tabir ile surf casting yöntemi dalgaya karşı yapılan atış olarak nitelendirilir.

Ülkemiz amatör balıkçıları arasında bilinen bir yanlış ise ne kadar uzağa atarsak, o kadar balık tutma şansımızın artması düşüncesidir. Surf Casting teriminin yanlış olarak algılanmasında ki en büyük etken bu düşüncedir.


surf-fishing-baslik.jpg
Peki Atışlar Neden Dalgaya Karşı Yapılır ?

Havanın sert ve denizin dalgalı olduğu durumlarda dalgalar, deniz dibinde ki kumu kaldırarak, kum içinde bulunan deniz canlılarının dışarı çıkmasına neden olur. Sert dalgalar kabuklu canlıların dahi kabuklarını kırarak suyun içinde dolanmaları' na neden olabilmektedir. Balıklar için bol bol yemlenme fırsatı sağlayan bu durum tam anlamıyla bir beslenme şölenidir. Bu gibi durumlar bizler gibi amatör balıkçılığa gönül vermiş kişiler için en iyi av zamanlarıdır. Bu balık avı yönteminde, kullanılan yemi dibe indirmek esastır.

rsz_surf-casting.jpg


Surf Casting Yöntemin' de Ne Kadar Uzağa Atış Yapılmalıdır ?

Avlandığımız bölgede deniz tabanı durumunu biliyor isek ve deniz tabanı hemen derinleşmeyen, yayvan ve sığ bir yapıya sahip ise uzun mesafelere yapılan atışlar av veriminin olumlu yönde artmasına neden olacaktır. Tam tersi olarak şayet avlandığımız bölgede deniz tabanı hemen derinleşen bir yapıda ise yakın bölgelere yaptığınız atışlar bu sefer av veriminizi arttıracaktır.

Dalgalar deniz tabanında bazı durumlarda çok fazla gel git ve akıntıya neden olmaktadır. Dalgaların oluşturduğu bu akıntı ve gel git olayları, suyu çok fazla bulanık bir hale getiriyor ve suda karışıklık oluşturuyor ise, balıklar kıyı bölgelere sokulmazlar. Bu neden dolayı ilk dalga kırılmasının olduğu yerin 5 - 20 metre aralığında dalga kırılmasının arkasına yapılan atışlar av veriminizi arttıracaktır.

4763E7FD1744402DAA907A376F928841.jpg

Kısaca surf casting yönteminin kullanım amacı budur. Buna karşılık bu yöntem ülkemizde kullanım amacının dışında da çok çeşitli av şekillerinde kullanılmaktadır..
 

Bu Konuyu İnceleyen Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)