Bilgi Shore Jigging Nedir ? Shore Jigging Yönteminde Kullanılan Mazlemeler ve Ekipmanlar

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Forum Üyesi
Katılım
11 Tem 2019
Konular
121
Mesajlar
781
Tepkime puanı
645
Puanları
88
Yaş
32
Bakiye
546₺
İliniz
İstanbul
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

Shore Jigging Nedir ?

Shore jigging derin kıyı ve iskelelerden yapılan bir av yöntemidir. Genellikle zorlu kayalık bölgelerde yapılmaktadır. Amatör olarak kıyıdan yapılan olta balıkçılığının en üst seviyesi olarak tanımlayabiliriz. Shore Jigging, zorlu parkurlardan, av yaptığınız bölgede ki derin sularda oltanıza neyin vuracağı belli olmayan, benim LRF yöntemi için dediğim gibi bu av yöntemi' de sürprizlerle dolu bir maceradır. Shore jigging avında en temel etken av yapacağınız bölgedir. Shore jigging avları genellikle yüksek kayalıklardan ve birden derinleşmekte olan bölgelerde yapılmaktadır. Tabi genel olarak ülkemiz' de bu tarz av sahaları bulmak biraz zor olabiliyor. Geçenlerde gezme amaçlı gittiğim Kocaeli / Bağırganlı bölgesinde bulunan kayalıklar bu iş için uygun gibi göründü gözüme. Kısaca shore jigging yöntemini bu şekilde tanımlayabiliriz. Shore jigging yönteminde kullanılan malzemeler nelerdir bir bakalım.


145


Olta Kamışları

Shore Jig kamışları
nda genellikle çift ayak bulunan oldukça sağlam halkalar, atışlarda kolaylık sağlaması açısından uzun saplar, genel olarak %80 ile %94 arası karbon yapılar kullanılmakta. Shore jigging kamışlarında karbon seviyesi düşürülüp, cam fiber ekleme yapılarak, kırılganlığı çok az seviyelere indirilip, kaldırma kuvveti ise daha yüksek yapılar oluşturulmakta. Son yıllarda shore jigging kamışlarında nanoalloy teknolojisi kullanılmakta, bunun nedeni kamışlarda normale göre iki kat daha fazla kuvvetli yapılar oluşturması diyebiliriz. Bu kamışlarda kuru drag değerleri verilir. Bunlar 3 kilogram ile 10 kilogram arası ve ayrıca en çok tercih edilmekte olanları ise 4 kilogram ile 8 kilogram arası kamışlardır. Genel olarak bakıldığın da spin ve lrf de atar değerinin üzerinde sahteler atmayız fakat shore jig kamışları kendi atar değerlerinin üzerinde ki ağırlıkları rahat bir şekilde atabilmektedirler. Shore jigging kamış tercihinde en kritik etken, kamışın atar değerini aşmadan mümkün mertebe uzun kamışlar tercih edilmelidir. Uzun kamış tercih etmemizde ki unsur avımızı yüksek kayalıklardan yapacağımız için kullanılan jigleri derinden getirebilmek için kamışı suya yakın tutmak gerekir, bu yüzden kamış boyu önemlidir.


144
Shore Jigging' de Kullanılan İpler ve Olta Makineleri

Shore jigging makine kullanımında genellik ile 55 mm kafa boyuna sahip makineler tercih edilir. Bu kafa boyutu bir çok shore jigging kamışlarının halkaları ile uyumlu ve kullanılan ip yada misinada karışma gibi sorunlar olmaması için ideal bir kafa boyutudur. Shore jigging makineleri 80 ile 105 cm sarım kapasitesine sahip olmaları, büyük kollu oluşları, makineden bulunan dişli yuvalarının büyük olması gibi özellikler ile karşımıza çıkmakta. Örnek vermek gerekirse; 50 - 60 gramlık bir jigi sararken makinede bulunan kolun dönüşü ağırlaşmaz, torlu ve dişili oranları yüksek makinelerdir. Her yötemde olduğu gibi makine seçiminde en önemli husus yine makine ağırlığıdır.

İp kullanımında değinilmesi gereken pek bir husus olduğunu düşünmüyorum. Dikkat edilmesi gereken nokta kamışın üzerinde yazan PE değerlerinde ip kullanımı yapmaktır. Shore jigging yönteminde kullanılan ip kalınlıklarına genel olarak bakıldığında 0.20 - 0.26 yani 2 PE - 3 PE arası kalınlıklar bu yöntem için yeterlidir. Bunun yanında shore jigging yönteminde' de leader kullanımı olmaz ise olmazlardandır.147
148

Shore jigging yönteminde kullanılmakta olan jig ve sahteler genel her av yönteminde kullanılan hepimizin bilmiş olduğu suni yemlerdir. Tek farkı shore jigging de daha ağır sahteler kullanılmasıdır. Hafif ağırlıkları 20 - 35 gram arası. Orta ağırlıkları 40 - 60 gram arası. Ağır jigleri 60 gram ve üzeri olarak ayırabiliriz. Hangi gramajın kullanılacağı tamamen size kalmış bir husustur.


Herkese Rastgele.
.


 

İrfan ÇELİK

Moderator
Balık Hobim Mod
Forum Üyesi
Katılım
15 Tem 2019
Konular
20
Mesajlar
333
Tepkime puanı
341
Puanları
58
Bakiye
30₺
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Tuzla
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

Çok güzel bilgiler vermişsin, paylaşım için teşekkürler.
 

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Forum Üyesi
Katılım
11 Tem 2019
Konular
121
Mesajlar
781
Tepkime puanı
645
Puanları
88
Yaş
32
Bakiye
546₺
İliniz
İstanbul
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

Çok güzel bilgiler vermişsin, paylaşım için teşekkürler.
İzah edebildiğimiz kadar abi :) konu hakkında daha bilgili olan arkadaşlarımız da eksikleri paylaşacaktır elbet.
 

Bu Konuyu İnceleyen Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)