Ziyaretçiler için konu görüntülemeleri sınırlıdır
  • Sınırlı sayıda konu ve içeriği görüntüleme hakkınız bulunmakta
  • 0 Ziyaretçiler için kalan konu görüntüleme sayısı

Bilgilendirme Shock Leader, Şok Misina Nedir ? Kullanım Amacı Nedir ?

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Onaylı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Katılım
11 Tem 2019
Konular
99
Mesajlar
596
Tepkime puanı
471
Puanları
58
Yaş
31
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Balık avında çoğu kullanıcı uzağa daha verimli atış yapmak adına ince misinaları tercih etmektedirler. Shock Leader misinalar genellik ile Spin, Lrf, Shor jig gibi avlarda kullanılmaktadır. Kullanım amacı çoğu kişiye göre av verimini oldukça etkileği için bu yüzden kullanılması gerektiği yönündedir. Tabi burada diğer ve en önemli faktör de atacağınız düğümdür. Konuyu fazla uzatmadan gelelim Shock Leader kullanım amacına.

51


Shock Leader, Şok Misina Kullanım Amacı

Shock Leader, Şok Misina
, özellikle uzağa atış yapmak için gerekli olan bir sistemdir. Av esnasında uzak mesafelere atış yapmak istediğinizde, oltanızı savurma sırasında kullandığınız kurşunların ağırlığına bağlı olarak kullanış olduğunuz misinaya aşırı güç biner ve bazı ince misinalar bu güç sonucu kopar. Yaşanan bu kopmaları engellemek adına beden ve gövde arasında normal kamış boyunun iki katı kadar esneyen misina bağlayarak Shock Leader yapılmış olur. Tabi bu boy yaptığınız av yöntemine göre değişiklik gösterir. Bağlanan bu şok misina sayesinde atış esnasında misinaya uygulanan gücü, bağlamış olduğunuz leader misina esneyerek emer ve kopmaları engellemiş olursunuz.

Kısaca toparlamak gerekir ise oltayı atarken uygulamış olduğunuz güç, kullanmış olduğunuz misinanın çeker kuvvetinden daha yükseğe çıkmaktadır ve bu olay sonucunda misina patlar. Bu patlamaları engelleme adına şok emici yardımcı misinalar kullanılır. Bu misinalara Shock Leader yada Şok Misina denir. Bu misinaların başlıca görevi, uygulanan kuvveti emerek ana bedenimizin patlamasını engellemektir.

Örnek olarak leader düğümlerine buradan bakabilirsiniz. Tabi bu düğümlerin daha bir çok çeşiti mevcuttur. Bunlara diğer konularda değineceğiz.