Bilgi İstavrit İçin Çapari Nasıl Hazırlanır ?

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Forum Üyesi
Katılım
11 Tem 2019
Konular
121
Mesajlar
781
Tepkime puanı
645
Puanları
88
Yaş
32
Bakiye
546₺
İliniz
İstanbul
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

Amatör balık avcılarının gözdesi ve tutulması oldukça basit olan istavrit balığının avında kullanılacak malzemeler kolay bir av olmasına rağmen önemlidir. İstavrit avında kullanacağınız takımın nasıl yapıldığına hep beraber bakalım.

92Çapari Yapımında Kullanılacak Malzemeler

1 - Kırçıllı veya beyaz tüy ( beyaz olan tüyler martı, kaz gibi hayvanların kanat veya kuyruk tüyleri, Kırçıllı olan tüyler yaşlanmış Martıların kanat tüylerinden yada Hindi tüyünden olabilir ).

2 - Misine beden kalınlığı 0.35, uzunluk ise 20 ile 30 metre arası olması yeterlidir.

3 - Köstek yapımında kullanılan misina 0.20 ile 0.25 arası olması ve köstek boylarının' da 13 ile 15 cm arası olması yeterlidir.

4 - Takımda kullanılacak olan iğneler 6 ile 11 numara arası ve kalaylı iğneler olması gerekir.

5 - Kullanılacak kurşun ağırlığı bulunduğunuz bölgeye göre değişiklik gösterebilir standart akıntısız bir bölgede bu ağırlık 25 - 30 gram aralığında iken boğaz gibi akıntısı yüksek yerlerde 100 - 150 gram gibi ağırlıklara çıkmakta. Ağırlık seçimini siz kendi bulunduğunuz bölgeye göre ayarlamalısınız.

6 - Çaparilerde genellikle 10 olta bulunmaktadır, buna rağmen 25 li olanlarıda mevcuttur. Yine burada ki sayı size kalmış bir husustur.

7 - Çaparilerde kullanılan en iyi sonuç veren ipekler kırmızı ve beyazdır. Şayet siz farklı bir renk kullanmak istiyorsanız onuda kullanabilirsiniz.


Aşağıda bulunan resimde çaparinin genel görünüşe dair şablonu görebilirsiniz

93


İstavrit İçin Çapari Nasıl Hazırlanır ?

Takım yapımında kullanacağınız kalaylı iğneyi sol işaret parmağınızın üzerine yerleştirdikten sonra, İğnenin kanca kısımı avuç içinize bakacak şekilde olmalıdır.

Daha sonra hazırladığınız kösteği kancanın üzerine yerleştirin, bu işlemin ardından beyaz, turuncu, kırmızı ipek ile ( ipek rengi' de size kalmıştır ) bu kösteği kancaya sıkı bir şekilde sarın. Daha sonra hangi renk tüyü kullanacaksanız, az önceki işlem gibi iğne üzerine koyun ve tekrardan turuncu ipek ile önce 10 tur sardıktan sonra 5 defa düğüm atmak suretiyle kullanmış olduğunuz tüyü ve kösteği kancaya sıkıca bağlayın. Bu işlemi' de tamamladıktan sonra köstek' in ucunu sağ elinizle kendinize doğru çekin bunu yaparken sol elinizle' de kancayı sıkı bir şekilde tutun ve sıkıştırın.

Yukarıda' ki anlatım ile 1 adet oltamızı oluşturmuş olduk. Kendi isteğinize göre hazırlamış olduğunuz 10 ile 15 arasında ki oltaları, 0.30 - .0.35 kalınlık aralıklarında bedene halkalı düğüm atmak suretiyle beden kısmına sıkıca bağlarız. Bahsi geçen aynı işlemi olta aralarında bir köstek boyu 15 ile 18 cm olacak şekilde diğer oltalarımızı' da bedene monte ederiz. Ortalama 10 olta olacak şekilde oluşturduğumuz çaparinin en alt kısımında bulunan iğneden 25 cm mesafe bırakılarak kullanacağınız kurşunu bağlayın. Takımımızın en üst kısmından' da 3 veya 4 kulaç boşluk bırakarak bir adet fırdöndü bağlıyoruz. Bağlamış olduğumuz fırdöndü' nün diğer ucuna' da 0.30 - 0.35 kalınlığında beden misinayı bağladıktan sonra takımımız kullanıma hazırdır.


Herkese Rastgele.
 

Bu Konuyu İnceleyen Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)