Bilgi Fly (Uçurtma Balıkçılığı ) Fishing Nedir ? Fly Fishing Yönteminde Kullanılan Malzemeler ve Ekipmanlar

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Forum Üyesi
Katılım
11 Tem 2019
Konular
121
Mesajlar
781
Tepkime puanı
645
Puanları
88
Yaş
32
Bakiye
546₺
İliniz
İstanbul
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

156


FLy ( Uçurtma Balıkçılığı ) Fishing Nedir ?

Fly ( uçurtma balıkçılığı ) fishing diğer ülkelerde yoğun olarak kullanılan, fakat ülkemizde daha yeni gelişmeye başlayan bir av yöntemidir. Bu yöntemin başlıca kullanım alanı alabalık avıdır ve alabalık avı için özel geliştirilmiş ekipmanları içermektedir. Salmonidae ailesi oldukça temkinli ve zekidir. Suda bulunan binlerce kokuyu çok rahat bir şekilde birbirinden ayırabildikleri düşünülmektedir. Fly ( uçurtma balıkçılığı ) fishing yöntemi, temkinli ve saldırgan olan bu balığı kandırabilmek için en başarılı yöntem olmasının yanı sıra, amatör balıkçılık ruhuna en uygun yöntemdir. Muhtemelen çoğu amatör balıkçı dostumuz eline henüz bir fly kamışına dokunmamıştır bile. Bu yüzden diğer av yöntemleri gibi bu sistemi ülkemizde bu sistemi görerek veya birebir öğrenebileceğiniz kimse olmadığından dolayı ve ülkemiz' de bu yöntemi kullanacak uygun akarsu sayısının oldukça az oluşu insanların bu yönteme yönelmemesinde ki en büyük unsur olduğunu düşünüyorum. Fakat Ankara' da bulunan bir kesim amatör balıkçı şu anda fly ( uçurtma balıkçılığı ) fishing yöntemini ülkemiz' de bir yerlere getirmek adına çaba vermekteler. Umarız çabaları ve emekleri istedikleri sonucu kendilerine verir. Bu yöntem' de olta bir kırbaç misali savrulduğun' dan, atacağınız sineği 20 - 25 metre önünüze düşürebilmeniz için, arkanızda' da bir o kadar alan olması gerekmektedir. Kayaların, çalıların veya ağaçların etrafınızı sardığı akarsularda bu yöntem ile çok fazla zorlanır ve verim alamazsınız.

Fly ( Uçurtma Balıkçılığı ) Fishing Kullanımı ve Malzeme Seçimi

Bu av yönteminde genel olarak diğer av yöntemlerinde kullanılan şamandıra, kurşun gibi malzemeler kullanılmamaktadır. Fly ( uçurtma balıkçılığı ) fishing yöntemine has bir çok çeşit olta, misina, yem modelleri ile tamamen sizin yeteneğinize bağlı bir av tekniğidir. Bu av yönteminde kullanılan kamışlar çok hafif olmasının yanı sıra, sizin bir parçanızmış gibi hareket ettirilmek zorundadır. Kullanılan misinalar sentetik komponentler ile kaplanmış, ağırlığı havada çökmeden süzülmesine imkan verecek özellikte tasarlanmıştır. Bunun sayesinde ağrılık olmadan belirli mesafelere arka arkaya atış yapmanız mümkün olur.

Malzeme Seçimi

Bu yöntemde av yapacağınız akarsu, nehir gibi benzeri yerlerde kullanılan misinanın batması istenir. Bundan dolayı sinking diye tabir edilen misina gruplarından herhangi birini kullanmanız gerekmektedir. Şayet siz batmasına gerek yok derseniz flooting su üstünde kalan, yüzen misina çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Kamış seçimini, avını yapacağınız balığın cinsine ve ağırlığına göre farklılıklar göstermektedir. Bunun yanında yakın mesafelerde av yapacaksanız kısa kamışlar, eğer uzun mesafelere ulaşarak av yapacaksanız uzun kamış modelleri tercih edilmelidir. Ama genel olarak en kullanışlı olan kamışlar ince olanlarıdır. Fakat niyetiniz somon avlamak ise ince kamış tercih etmemelisiniz. Genellik ile tatlı su levreği ve alabalık için ince kamışlar idealdir. Bambudan yapılan özel kamış modelleri ise fly ( uçurtma balıkçılığı ) fishing yönteminde en çok tercih edilmekte olan kamış modelleridir.154Yapay Sinekler ( Böcekler )

Yapacağınız avda kullanacağınız sinek yada böceği seçerken öncelik ile av yapacağınız bölgeyi tanımalı, içinde barındırmakta olduğu balıkların beslenme şekillerini bilmeniz ve seçimini yapacağınız yemin av yapacağınız bölgeyle uyumlu olması çok önemlidir. Doğru yapılan yem seçimi avda başarılı olmanızda ki en büyük etken olduğunu söyleyebilirim. Bu Fly ( uçurtma balıkçılığı ) fishing avında çok önemlidir. Bu av yöntemini kullanarak av yapacaksanız gerçekten de avını yapacağınız balığı ve bölgeyi çok iyi tanımanız gerekmektedir. Fly fishing yönteminde kullanılan sinekler 4 gruba ayrılır, bunlar; WetFly, NymPha, DryFly ve Streamer' dır. Bu yöntemde kullanılan en büyük iğne 1 numara, en küçük iğne ise 16 numaradır. Sinekler kullanılan iğnelerin özelliklerine göre şekillendirilir.

Aşağıda' ki görseller' de 4 gruba ayırdığımız sinekler yukarıda ki sıralamaya göre gösterilmektedir.

149
150
151
152
 

İrfan ÇELİK

Moderator
Balık Hobim Mod
Forum Üyesi
Katılım
15 Tem 2019
Konular
20
Mesajlar
332
Tepkime puanı
340
Puanları
58
Bakiye
30₺
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Tuzla
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

Bizi Ayıran Nehir filminden bahsetmemişsin. :D :D

Paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler.
 

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Forum Üyesi
Katılım
11 Tem 2019
Konular
121
Mesajlar
781
Tepkime puanı
645
Puanları
88
Yaş
32
Bakiye
546₺
İliniz
İstanbul
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

İrfan ÇELİK

Moderator
Balık Hobim Mod
Forum Üyesi
Katılım
15 Tem 2019
Konular
20
Mesajlar
332
Tepkime puanı
340
Puanları
58
Bakiye
30₺
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Tuzla
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

O zaman ben bahsedeyim.

Brad Pitt'in çok iyi oyunculuk sergilediği ve bir aile dramını konu alan "Bizi Ayıran Nehir" adlı sinema filminde işlenen konulardan biriside FLY Avcılığı. Filmin konusundan bahsetmeyeceğim. Fakat Fly avcılığı ile çok harika görüntüler filmde gösterilmekte. Zaten filmin başlangıç sahnesi çok vurucu.

Keyifli bir film, beğenerek izleyeceğinizi umuyorum.
 

Bu Konuyu İnceleyen Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)