Bilgi Dip Oltası Takımı Nasıl Yapılır Oltaya Nasıl Bağlanır

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Forum Üyesi
Katılım
11 Tem 2019
Konular
121
Mesajlar
781
Tepkime puanı
645
Puanları
88
Yaş
32
Bakiye
546₺
İliniz
İstanbul
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

Öncelikle dip oltası yapımında kullanacağımız malzemeleri sıralamak gerekir ise ;

Dip Oltası Yapımında Kullanılan Malzemeler

* Üçlü Fırdöndü
* Normal Fırdöndü
* Avlayacağınız balığa uygun iğne ve iğneler
* Son olarak üç tip misina kullanacağız.

Bu üç misina' dan ilki diğerleri oranla kalın olan makinemize sarılı olacak olan misina' dır. İkinci misina ile takımımızın beden kısmını, üçüncü misina ve diğerlerinden daha ince olan misina ile de köstekleri bağlayacağız.

Dip Oltası Takımı Nasıl Yapılır ?

Dip oltası takımı yapımında öncelikle kaç köstekli takım yapacağımıza karar vermeliyiz. İğne sayımız arttıkça beden kısmına bağlayacağımız fırdöndü sayısı' da artacaktır. Genel olarak üç iğneli dip oltaları kullanıldığı için burada hazırlayacağımız takım üç iğneli dip oltası olacaktır, fakat dilersiniz siz aynı şekilde tek iğneli olarak' da hazırlayabilirsiniz. Dip oltası takımı yapımına başlarken yapacağımız balık avına göre belirlediğimiz iğneleri köstek yapımında kullanacağımız misina' ya bağlıyoruz. Köstek misina boyu yine yapılacak ava göre 15 - 30 cm uzunluğa sahip olmalıdır. İğne halkasından geçirdiğimiz kösteklere kopmayacak şekilde sağlam bir düğüm atarak köstekleri hazırlamış oluyoruz.

Köstek bağlama işlemini hallettikten sonra, dip oltası takımımızın beden kısmını oluşturalım. Bunun için yapılması gereken ilk şey hazırlamış olduğumuz kösteklerin boylarına göre, bedenimizin misina uzunluğunu belirlemektir. Buna bir örnek verecek olursak; hazırlamış olduğumuz köstek boyumuz 15 cm ise, beden misina boyumuz en az 35 cm civarında olmalı. Bunu yapmamızda ki amaç iğnelerin bir birine dolanmalarını engellemektir. Fırdöndü ve düğüm mesafesini göz önüne alarak, 50 ile 60 cm uzunluğunda kesmiş olduğumuz misina' mızın iki ucuna da üçlü fırdöndü bağlıyoruz ve sağlamlıklarını mutlaka kontrol ediyoruz, daha sonrada fazlılık kısımlarını alıyoruz. Üçlü fırdöndü T harfine benzediğinden, bedenimizi fırdöndü' nün yatay olan uçlarına bağlamamız en doğru olandır. Bu işlemin sonunda ise beden misina' mızın tek bir misina olarak hareket etmesinin sağlamış oluruz. Şimdi ise ikinci beden misina' mızı hazırlıyoruz. Burada ki tek fark, hazırlayacağımız ikinci beden misina' mızın sadece tek tarafında üçlü fırdöndü kullanmamızdır. Boşta kalan diğer ucunu ise, ilk hazırlamış olduğumuz beden misina' sına bağlıyoruz. Beden misina' sının boyu 45 cm den az olmalıdır.

Son işlem olarak hazırlamış olduğumuz köstekleri üçlü fırdöndü' nün T harfine benzeyen kısmına bağlayıp ve sağlamlığını da kontrol ettikten sonra takımımız kullanıma hazır hale gelmiş oluyor.


Dip Oltası Takımı Oltaya Nasıl Bağlanır ?

Dip oltası takımımızı oltamıza bağlarken, minimum 25 cm boyunda (köstek boyu 20 cm) beden misina' mızın bir ucuna normal fırdöndü, diğer boşta kalan kısmını ise dip oltası takımının üçlü fırdöndü' süne bağlıyoruz ve daha sonra diğer fırdöndülü kısmı ise oltaya takıyoruz. Dip oltası takımın boşta kalmış olan diğer üçlü fırdöndü kısmına ise, 25 cm boyunda ve ucuna kurşun bağlanmış,beden misinası' dan hazırlanmış olan ağırlık misina' mızı bağlayarak avın keyfini çıkarmaya başlıyoruz
 

Bu Konuyu İnceleyen Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)