Bazı olta takımları hazırlanışı bakımından oldukça basittir. Bunlardan bir tanesi de kıyıdan zargana balığı avlamak için kullandığımı zargana takımıdır. Yapılışı çok pratik, basit ve hızlı olduğundan av sahasında bile hemen hazırlayıp kullanabileceğiniz bir takımdır. Şimdi zargana takımı nasıl hazırlanır kısaca bakalım.

Zargana Olta Takımı Nasıl Hazırlanır?​

Bu takımı hazırlarken en temel malzememiz şamandıradır. Bu takımda kullanılacak şamandıranın 40 ya da 60 gram ağırlığa sahip olması yeterlidir. Kıyıdan ve tekneden olmak üzere iki şekilde de basit takımlar hazırlayarak kullanabilirsiniz. Kıyıdan kullanılan takım ile tekneden kullanılan takım arasında aslında pek bir fark bulunmamaktadır. Kıyıdan ve tekneden kullanılan zargana takımlarına kısaca bir değinelim.

Kıyıdan Zargana Takımı Hazırlanışı​

Şamandıranın bir ucuna ana bedenden gelen misinamızı bağladıktan sonra diğer ucuna, minimum bir kulaç ( 1.20 ya da 1.50mt. ) olacak şekilde köstek misinamızı bağlıyoruz. Bağladığımız bu köstek misinamızın diğer ucuna da 8 numara siyah tek bir iğne bağlıyoruz ve zargana takımı kullanıma hazır hale gelmiş oluyor.

Kıyıdan kullanımda bu olta takımına yem olarak midye kenarı takılırken, iğneyi çıkararak yerine zargana ipeği bağlayarak' da kullanabilirsiniz.

Takımın bitmiş hali bu şekilde olacaktır.
Kullanım şeklide oldukça basittir. Hazırlamış olduğumuz takımı atabildiğimiz kadar uzağa attıktan sonra, yavaş bir şekilde kıyıya doğru sarım yaparak, hedef balığımız olan zargananın olta atlamasını bekliyoruz. Siz takımı yavaş yavaş sararken zargananın iğnede ki yeme yaptığı saldırı anını' da izlemek oldukça keyifli olacaktır.

Tekneden Zargana Takımı Hazırlanışı​

Tekneden zargana takımı hazırlarken, zargana ipeği ile avlanacağımızdan beden misinamıza ilave edeceğimiz 15 ya da 20 gram bir gezer kurşun işimizi görecektir. Bağladığımız ağırlığımızın önüne bir adet fırdöndü, hemen devamında köstek olarak kullanılacak olan misinamızın 0,20 ya da 0,25mm kalınlığında sağlam ve en az 8mt uzunluğunda olması idealdir. Köteğimizin en ucuna ise çeşitli renklerde piyasa da bulabileceğiniz zargana ipeği takıyoruz. Takımımıza bağladığımız ağırlık, fırdöndünün arkasında ve beden misinasında geriye doğru serbest hareket edebilecek şekilde olmalıdır.

Dilerseniz bu takıma ağırlık eklemeyerek, ipek ile sırtı' da çekebilirsiniz.

İyi avlar;
 

Forumdan yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir!

Hesap oluştur

Kolay ve hızlı bir şekilde hesap oluşturun!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız varsa, giriş yapın!

BalıkHobim.com'a hoş geldiniz!

Balık Hobim amatör ve sportif balık avcıları için kurulmuş olan sosyal paylaşım forumudur.

Kayıtlar ücretsiz, kolay ve hızlıdır!

Üst