Ülkemiz sularında bazı bölgelerde oldukça iri boyları görülür. Amatör olta balıkçılarının avını yapmayı sevdiği bir balık türü olan Zargana balığı ve özellikleri, Zargana nasıl tutulur kısaca değinelim.

Zargana Balığı​


Resimleri görebilmek için kayıt olmanız ya da giriş yapmanız gerekmektedir.

Zargana balığı ( belone belone ) belonidae ailesindendir. Zargana balığı yuvarlak ince uzun gövdesi, atletik ve çevik yapısı, oltaya takıldığı andaki direnmesi ve bitmeyen enerjisi ile avı oldukça keyif veren ve amatör balıkçıların avını yapmayı sevdikleri bir balıktır.

Zargana Balığı Özellikleri​

Zargana balığı genellik ile ılıman denizlerde yaşamaktadır. Akdeniz, Karadeniz, Marmara ve Ege bölgelerimiz de bulunurlar. Silindir biçiminde, ince uzun bir yapıya sahiptir. Sırt kısmı lacivert, yan kısımlara inildikçe yeşil renge döner. Bazı anlarda yeşil renk sırt kısmında’ da yoğun olarak görülür. Karın kısmı ve yan bölgeleri kısmen gümüş beyazıdır. Vücut’ unda bulunan pullar, vücut’ una iyice yerleşmemiş olduğundan dolayı dökülür ve ele alındığında pulları elinize yoğun şekilde yapışır. Kafa yapısı vücuduyla orantılı şekilde uygun büyüklükte, gözleri ise iridir. Çene yapısı uzundur fakat üst çenesi alt çenesine oranla daha kısadır. Üst ve alt çenesinde oldukça fazla, testereyi andıran dişler bulunur. Çenelerinde bulunan dişler takımlarınızı kesemez ama zarar verebilir. Şayet misina dişler arasına dolandı ise misinayı nadir de olsa kestiği görülmüştür. Zargana balığı; hamsi, kıraça, gümüş, çaça ve benzeri küçük balık ve kurtlar ile beslenir. Çenelerinde bulunan dişler ile avını ikiye bölebilir. Zargana balığı, yüzeye yakın bölgelerde dolaşan bir balık olduğu için avını kovalama esnasında veya bir avcıdan kaçarken su üstüne çıkabilir. Çok çevik bir balık olduğundan avının peşinden roket gibi gelir ve agresif bir şekilde saldırır. Zargana balığı için mini kılıç balığı benzetmesi yapılabilir ki en büyük düşmanı' da kılıç balıklarıdır. Göç eden bir balıktır, bir bölgede sabit olarak bulunmazlar.

Zargana balığının üreme zamanları denizlerde ki ortam sıcaklığına göre farklılıklar gösterebilmekte. Dişiler ortalama 30,000 ile 50,000 arasında yumurta dökmektedir. Yumurtalar yapışkan ve saydam bir yapıya sahiptir. Yapışkan yapıya sahip olan yumurtalar yosun ve benzeri ot parçalarına yapışırlar. Kuluçka süresi ortalama 30 ile 35 gündür. Zargana balığı 3 yaşından itibaren olgunluğa ulaşır. 1 yaşına ulaşmış zargana balıklarının ortalama boyları 30 cm civarındadır. Zargana balığı 18 yıl kadar yaşar, boyları en fazla 90 cm, ağırlıkları ise 1,3 kilograma kadar çıkabilmektedir. Bu boy ve ağırlıkta ki bir av sizi Everest dağının tepesine çıkmış kadar mutlu edecektir. Ülkemiz sularında avlanan zargana balığı genel olarak 40 ile 60 cm boy ve 200 ile 300 gram aralığında olmakta.

Zargana Balığı Nasıl Tutulur?​

Zargana balığının avcılığı kıyıdan ve tekneden olmak üzere 2 şekilde yapılır. Kullanılan yemler canlı balık, organik ya da sahte yemlerden oluşur. Genel olarak kullanılan kandırıcı, zargana ipeği’ dir.

Resimleri görebilmek için kayıt olmanız ya da giriş yapmanız gerekmektedir.

Kıyıdan Zargana Avı Nasıl Yapılır?​

Kıyıdan zargana balığı avı, at çek yöntemi ve zargana takımı ile canlı ya da organik yem kullanılarak gerçekleştirilir.

Canlı Yem ile Zargana Avı​

Gümüş balığı, Kraça, Papalin, Çaça gibi balıklar ile zargana balığı avlayabilirken, şerit halinde kestiğimiz kuyruk altı, midyenin kenar kısımları, sardalyanın bağırsakları ve sülünez ile zargana avlanabilmektedir. Canlı yem ile yapılan zargana avında, kullanılan yem canlı balık ise, iğnemizi balığın kuyruk üstü kısmından orta kılçığa vurmayacak şekilde takmaya özen göstermeliyiz. Kullanılan canlı yemin atış sonrasında suda canlı bir şekilde kalması av performansını doğrudan etkiler. Şayet Midye ve benzeri yemler kullanıyorsak, atış yaptıktan sonra takımımızı kıyıya yavaş bir şekilde sarım yaparak zargana avı gerçekleştirilir.

Kıyıdan At Çek Zargana Avı​

Kıyıdan at çek ( Spin, lrf ) yöntemi ile zargana avlamak hem keyifli hem de son derece basittir. Kıyıdan at çek zargana avı yapabilmek için size gereken tek şey ince slim yapıda olan jig yemlerdir. Jig yemi attıktan sonra deniz yüzeyinin minimum 50 cm gelmesini sağlayarak başarılı bir şekilde av gerçekleştirebilirsiniz. Atıştan sonra kıyıya doğru harekete geçtiğinizde jig yeme kısa kısa jerk atarsanız kancalara sağa sola savrulacağından zargana balığının kancalara takılması daha kolay olacaktır. Aynı zaman da silikon ile de bu balığın avını yapabilirsiniz. Aşağıda ki videoda silikon ile yaptığım zargana avı videosunu izleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

Video içerikleri görebilmeniz için kayıt olmanız ya da giriş yapmanız gerekmektedir.

Tekneden Zargana Avı Nasıl Yapılır?​

Tekneden zargana avı ise son derece zahmetsiz ve basittir. Tekneden kullanılan zargana takımı, kıyıdan kullanılan takımla aynıdır tek fark tekne arkası sürükleme yapılacağından şamandıraya ihtiyaç olmamasıdır. Av sırasında kullanılan yemler organik ya da sahte yemler olabilir. Genel olarak tekneden yapılan avlarda kullanılan kandırıcı zargana ipeği' dir. Tekne rölantide ilerlerken takımı suya indirip gezdirme şeklinde av gerçekleştirilir.
 

ROMANCI

Defne Yaprağı
Balık Hobim Üyesi
Katılım
2 Haz 2021
Konular
7
Mesajlar
34
Tepki puanı
40
Üyelik Yaşı
3 Ay 20 Gün
Puanları
18
Bakiye
0.50₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Balık avcılığına başlamama neden olan balık türü. Çocukken Tuzla sahilinde abilerimiz zargana topu ile avlanırken ilk kez görmüştüm balık avcılığını, çok hoşuma gitmişti.

Yıllar sonra bende onlar gibi olmaya çalışıyorum.

Her ne kadar eskisi kadar çok balık olmasa da, zargana avcılığı gerçekten başlı başına keyif verici etkinliktir.
 

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın ya da üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Hemen hesap oluştur

Forumda hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Üst