5.00 Oylama 1 Değerlendirme
Yakaladığınız balığın, uygun pozisyonda ve kısmen suda tutulması balığın sakin kalmasını sağlar.

Ekli resmi görebilmek için giriş yapmalı ya da kayıt olmalısınız.
Yakala ve bırak balık avcılığı son derece önemlidir. Ülkemiz’ de limitlerine bakılmaksızın bir çok balığın avlandığı gerçeğini göz önünde bulundurduğumuz da önemi daha da artmaktadır.


Yakala ve Bırak Balık Avcılığı Nasıl Yapılır?​


Yakala ve bırak balık avcılığı, oltanıza takılan balığın hızlı şekilde sudan çıkarılarak, doğru pozisyonda tutulup, balığın ağzında bulunan kancaların hızlı ve uygun şekilde çıkarılarak balığın zarar görmeden hızlı bir şekilde suya iade edilmesi şeklinde gerçekleştirilen bir eylemdir. Her ne kadar sıradan basit bir olay gibi görülüyor olsada, balıklarında birer canlı olduğu unutulmamalı ve ona göre özverili davranılmalıdır. Yakala ve bırak balık avcılığı profesyonel düzeyde bir bilince sahip amatör balıkçaların yaptığı ya da elinden geldiğince yapmaya çalıştığı tarzdır. Yakaladığınız balığın, fotoğraflanıp suya geri salınmasına kadar olan süreç hızlı bir şekilde planlanmalı ve gerçekleştirilmelidir. Doğru şekilde yapılan yakala bırak balık avı, siz balığı saldıktan sonra ki süreçte balıkların yaşama oranını çok yüksek oranda arttırır.

Balıkları Yakalama ve Salma Teknikleri​


Eğer yakala ve bırak balık avcılığı yapıyorsanız, balıkları yakalama ve salma işlemlerinde dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar vardır. Başlıklar halinde bu tekniklere bakalım.

Balıkları Yakalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler​

Yakala bırak balık avcılığında amacımız balıkların zarar görmemesini sağlamak. Bu bağlamda yapmamız gereken ilk şey yakaladığımız balığı yaralanmaların önüne geçmek için doğru tuttuğumuzdan emin olmak.

  • Yakaladığınız balıkları sudan çıkarmak, balıklarda strese, olası iç yaralanmalara ve boğulmaya neden olur. Bu yüzden balıkları sudan çıkarmamaya özen gösterin.
  • Yakaladığınız balığı ıslak el ya da eldiven ile tutmak, balıkta ki koruyucu mukus kaybının azalmamasına yardımcı olacaktır.

Balıkları Salarken Dikkat Edilmesi Gerekenler​

Yakaladığımız balığı çok hızlı bir şekilde salmamız son derece önemlidir. Bu yüzden yakaladıktan sonra fotoğraf çekimi gibi işlemleri çok hızlı halletmeliyiz. Balığı salarken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Laktik asit birikmesinden dolayı yorgun bir balığın iyileşmesi oldukça uzun sürer. Bu yüzden yakaladığımız balığı hızlı bir şekilde salmamız son derece önemlidir.
  • Kepçe kullanın. Özellikle büyük balıkları kontrol etmek biraz zor olduğundan kepçe kullanımı da balığı suya indirirken önemlidir. Bu, kepçe filesinde yatan bir balığın çırpınmayacağından dolayı balıkta ki stresi ve oluşabilecek yaralanmaları azaltır.
Ekli resmi görebilmek için giriş yapmalı ya da kayıt olmalısınız.


Yakala Bırak Balık Avının Önemi​

Yakala bırak balık avı özellikle ülkemiz iç sularında çok önemlidir. Yakala bırak balık avcılığı, sularımızda daha dazla balığın kalmasına ve çoğalmasına olanak sağlar. Buda balık popülasyonunu iyileştirir. Bu hem bizlerin hemde gelecek nesillerimiz balık tutmaktan keyif almaya devam etmelerini sağlar. Ülkemizde olta balıkçılığı yapanların hatırı sayılır bir sayıda ki kısmının havyarlı, yavru ve benzeri balıkları alıkoyduklarını görünce yakala bırak balık avının özellikle bizim ülkemizde ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor.
 

Ekli dosyalar

    Ekli dosyaları görebilmek için giriş yapmalısınız.

Kaje

Lüfer
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Konular
18
Mesajlar
201
Yanıtlar
1
Tepki puanı
185
Üyelik Yaşı
6 Ay 11 Gün
Puanları
43
Bakiye
0.75₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Mükemmel bir konuya değinmişsin abi ve yine harika bir yazı olmuş. Çok güzel bilgiler var emeğine sağlık. Gerçekten de dediğin gibi ufacık balıkları alıkoymaları 👎 Hele dişli zamanı çinakop diye yaprakları bile kovalara atmaları. Keşke insanımız biraz bilinçlenebilse keşke. Ama ne mümkün.
 
Üst