Vücuda Batan Olta İğnesi Nasıl Çıkarılır?

5.00 Oylama 1 Değerlendirme
Balık avı esnasında ister istemez bazı durumlarda yaralanmalar ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Her zaman olmasa da en sık karşılaşılan yaralanma şekli, vücudumuza batan olta iğnesi gerçekleşen yaralanmadır ve bu bir hayli can yakabiliyor. Bu gibi bir durumlarda vücuda batan olta iğnesi nasıl çıkarılır sorusunu kısaca açıklamaya çalışalım.

Olta Kancasının Çıkarılması​

Balık avı esnasında vücudumuzun herhangi bir bölgesine batan olta iğnesini çıkarırken oldukça dikkatli olunulmalıdır. Olta iğnesi yaralanması yaşadıysanız ve aşağıda ki durumlar söz konusu ise kancayı batan bölgeden kendiniz çıkarmaya çalışmayın. Bunun yerine en yakın sağlık kuruluşuna giderek tıbbi yardım alın.
  • Olta iğnesi göze ya da göze yakın bir bölgeye batmış ise.
  • Eklemlere, kemiklere ya da kaslara batan iğne.
  • Olta iğnesinin battığı yere çok yakın damar
    var ise ve iğneyi çıkarmaya çalışırken damarlara ve sinirlere zarar vereceğinizden endişe ediyorsanız.
  • Vücudunuza batan olta iğnesini tek başınıza çıkarmak sizi sağlığınız açısından tereddütte bırakıyorsa.
Yukarıda listelediğimiz koşullar söz konusu ise lütfen tıbbi yardım alın. Unutmayın ki hiç bir şey sağlığımız dan daha önemli değildir. Kendinizi riske atmayın. Şayet yukarı da ki koşullardan hiç biri yok ise batan olta iğnesini çıkarmak için aşağıda ki yolları izleyebilirsiniz.
  • Öncelikle kancaya takılı olan yem ve misinayı kancadan ayırın. Bunu keskin bir penseyardımı yapabilirsiniz.
  • Kancanın battığı bölgeyi 2 ya da 3 dakika boyunca buz ya da soğuk su ile uyuşturun.
  • Olta iğnesinin ucu deriye girmemiş ise, kancanın ucunu geriye doğru çekerek çıkarın.
  • Olta iğnesi deriye tam olarak battı ise, öncelikle ip çekme yöntemi ile olta kancasını çıkarma yöntemini deneyin.
  • Tıbbi yardım alamıyacak bir yerde iseniz ve olta kancası derinin derinliklerine kadar indiyse, kancayı keserek çıkarma yöntemini deneyin. Tıbbi yardım alabilecek konumda iseniz bunu bir doktor ya da hemşire yardımı ile yapın.

Olta İğnesini Çıkarmak için İp Çekme Yöntemi​

Olta iğnesi derin bir şekilde vücudumuza batmamış ise ip çekme yöntemi kullanılarak, kancayı çıkarabilirsiniz.

Ekli resmi görebilmek için giriş yapmalı ya da kayıt olmalısınız.

1- Vücudunuza batan kancaya bir ip, diş ipi ya da misina bağlayın.

2- Olta iğnesini, ipi bağladığınız kısmın hemen üstümden tutun. Batan bölgede kanca ucunu gevşetmek için yavaş bir şekilde yaklaşık 0,3 cm (0,13 inç) kadar aşağı doğru bastırın.

3- Kancayı aşağıya doğru bastırdıktan sonra, ipi yavaş bir şekilde gerin, parmağınız ile kancanın battığı alandan çıkması için yön verirken, ipin sürekli gergin şekilde kalmasına dikkat edin.

Vücuda Batan Olta İğnesini Keserek Çıkarma​

Şayet tıbbi yardım alamıyorsanız, vücudunuza derin bir şekilde batmış bir olta iğnesini çıkarmak için bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Şayet işlem sırasında çok fazla ağrı oluşur ise, tıbbi yardım almak için en yakın sağlık kuruluşuna gidin.

1- Yukarıda ki yöntemi kullanarak kancayı çıkaramıyor iseniz bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Kanca vücudunuza bu çekilde tam batmış ile aşağı da ki adımı uygulayarak işleme devam edin. İşleme başlamadan önce, işlem sırasında acıyı azaltmak için 2 ya da 5 dakika kadar ilgili bölgeyi buz ya da soğuk su ile uyuşturun.

2 - Kancayı iterek, uç kısmının dışarı çıkmasını sağlayın.

3 - Dışarı çıkan kanca ucunu dikkatli bir şekilde kesin.

4 - Kesme işleminin ardından kancanın geri kalan kısmını, vücudunuza girdiği yerden geri çekerek çıkartın.

Son işlem olarak enfeksiyon riskine karşı yarayı iyice temizlediğinizden emin olun.

Ekli dosyalar

Ekli dosyaları görebilmek için giriş yapmalısınız.

Kaje

Lüfer
Balık Hobim Üyesi
Konular
18
Yanıtlar
1
Üyelik Yaşı
6 Ay 11 Gün
Bakiye
0.75₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Emeğine sağlık abi harika bilgiler içeren bir yazı. Keyifle okudum.

ROMANCI

Defne Yaprağı
Balık Hobim Üyesi
Konular
7
Üyelik Yaşı
2 Ay 1 Gün
Bakiye
0.95₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0

1- Yukarıda ki yöntemi kullanarak kancayı çıkaramıyor iseniz bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Kanca vücudunuza bu çekilde tam batmış ile aşağı da ki adımı uygulayarak işleme devam edin. İşleme başlamadan önce, işlem sırasında acıyı azaltmak için 2 ya da 5 dakika kadar ilgili bölgeyi buz ya da soğuk su ile uyuşturun.

2 - Kancayı iterek, uç kısmının dışarı çıkmasını sağlayın.

3 - Dışarı çıkan kanca ucunu dikkatli bir şekilde kesin.

4 - Kesme işleminin ardından kancanın geri kalan kısmını, vücudunuza girdiği yerden geri çekerek çıkartın.

Son işlem olarak enfeksiyon riskine karşı yarayı iyice temizlediğinizden emin olun.

Geçen sene parmağıma batmıştı da kendim çıkarmıştım, parmağımda 10mm kadar bir alanı kendim kesmek zorunda kalmıştım, en çok da hayabusa iğnenin palasını keserken içim cız etmişti (Acıdan değil, hayabusa iğne çöpe gitti diye :D :D :D )

NOT: Arkadaşlar sakın ola benim yaptığımı yapmaya kalkmayın, ben ilk acil müdahale konusunda çok ciddi eğitimler aldım ve her türlü sterilazasyona sahip biriyim. Sizlere tavsiyem en yakın sağlık kurumuna giderek profesyonel destek almanız olacaktır.