5.00 Oylama 1 Değerlendirme
Tatlı suda balık avı yapmanın keyfini bilmeyen yoktur. Hele ki büyük bir yırtıcı olan turna balığı avı yapıyorsak, bu keyif ikiye katlanır. Benim için ve sanıyorum birçok amatör olta balıkçısı için en heyecan verici balık avlarının en üst sıralarında yer almakta. Oltaya takıldıktan sonra verdiği savaş ve mücadele, bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ve gücü bu balığı amatör olta balıkçıları için cezbeden başlıca özellikleri olsa gerek. Bu yazımızda turna balığı hakkında bilgiler, turna balığı nasıl tutulur hep beraber değinelim.

Turna Balığı


Turna Balığı Hakkında Bilgiler​

Turna balığı yaşadığı bölgedeki en büyük yırtıcıdır. Böylesine güçlü ve sert bir balığın olduğu yerde diğer balıkların sağ kalması pek olası değildir. Oldukça hızlı bir balık olan turna, gözüne kestirdiği avı avlamak için bulunduğu yerden bir S hareketi yaparak fırlar, bu tam bir enerji patlamasıdır ve hedeflediği yerde durabilmesinin tek yolu ise vücudunu C şekline sokarak fren yapmaktadır. İnanılmaz süratli bir balık olması nedeniyle çok enerji tüketir ve bu enerjiyi karşılayabilmek için sürekli beslenmelidir. Turna balığı soğuk kanlı bir canlıdır. Kışın metabolizmaları yavaşlar, bu yüzden pek agresif hareketler sergilemezler ve daha az aktif olurlar. Bu durumda balığın beslenmek için daha az avlanacağı anlamına gelir. Kışın soğuk suda turna balığının sindirim süreci çok daha yavaştır. Bu zamanlarda turna balığı sadece birkaç kez, koşullar daha kötü ise çok daha az beslenebilir. Bu durum biz amatör balıkçıların turna avında, bu balığı avlayabilmek, o heyecanı ve keyfi yaşayabilmek için daha fazla çabalamamız gerektiği anlamına gelir. Normal koşullarda olduğumuzu ele alırsak, turna balığı yediklerini oldukça çabuk bir şekilde sindirdiğinden dolayı, avlanma süresi sindirme süresine göre daha uzundur ve durum böyle iken turna sürekli av peşinde koşacak ve bize de güzel anlar yaşatacaktır.

Turna bir pusu avcısıdır. Hedefine giren yemeğine saldırmadan önce onu sabit bir şekilde izler, sanki nefesini tutuyormuş gibi suda neredeyse hareketsiz ve asılı bir şekilde durur. Avlanmak için saklandığı yerde beklediği esnada sadece yan yüzgeçlerini ve karın yüzgecini kullanarak su içindeki pozisyonunu korur. Sabit kaldığı esnada yaptığı hareketleri o kadar yavaştır ki dikkatli bir şekilde bakılmaz ise hareket ettiği anlaşılmaz. Bazen' de usulca arkasından yanaşarak bir anda roketleyerek hedefini bütün olarak yutar. Jilet gibi keskin dişleri yaralanmalara neden olabileceğinden son derece dikkatli bir şekilde tutulmalıdır. Ağzı dişten ibaret desek abartılı olmaz herhalde. Ortalama olarak ömürleri erkek turnalarda 20, dişi turnalarda ise 15 yıl kadardır.

Turna balığının sudaki duruşu bu balık hakkında bize birçok bilgi verir. Turna balığı zemine yakın bir şekilde ve kafası kuyruk kısmından aşağıda bir konumda ise bu, canavarın karnını doyurduğu ve sindirim işi ile meşgul olduğunu gösterir. Tam tersi olarak, yüzeye daha yakın bir konumda ve kafası yukarı durarak bekleme pozisyonunda ise canavarımız av peşinde demektir.

Turna her ne kadar tüm hava koşullarına uyum sağlayabilen bir balık olsa’ da sevmediği tek şey ani hava değişimleridir. Dikkat ederseniz aynı hava koşullarına sahip farklı günlerde sürekli iyi av verirken, sonraki günlerde aniden değişen hava koşullarında verim düşer ya da av vermez.

Dişi ve Erkek Turna Balığı Nasıl Ayırt Edilir?​

Turna balığının erkek ya da dişi olduğunu anlamak için en ayırt edici özellik yuvarlak olan anüs yüzgeçleridir. Dişi turna balıklarının anüs yüzgeçleri net bir şekilde ovaldir. Erkeklerde ise bu anüs yüzgeci sivri bir yapıdadır.

Turna Balığının Boyu ve Kilosu​

Turna balıkları, 1,5 metre uzunluğa ve 35-40 kilo ağırlığa kadar ulaşabilir, fakat ülkemizde bu boy ve ağırlıkta olanlarına rastlamak son derece nadirdir. Buda insanımızın bilinçsiz bir şekilde avlanmasından kaynaklanmaktadır.

turna balığı özellikleri

Turna Balığının Vücut Yapısı​

Vücut renkleri genellik ile esmer tonlu, sarıya çalan yeşil renkte olur fakat bu balığın yaşına ve bulunduğu bölgeye göre değişim gösterebilmektedir. Genç turna balıklarında karın bölgesine doğru inen düzensiz çizgilere, yaşlı turna balıklarında ise, iri beneklere, esmer bir renkte karışık yapıda desenlere rastlanır. Kafasının önemli bir bölümünü oluşturan, bir ördek gagasını andıran ve içi keskin dişler ile donatılmış olan turna balığının ağzı, görsel olarak en belirgin özelliğidir. Alt çenesi üst çenesine göre biraz daha öndedir. Ağzının kenarlında, ense ve göz etraflarında küçük gözenekler bulunur. Bu gözenekler turna balığının karanlık ve bulanık sularda etrafını algılamasına yardımcı olan duyu hücrelerine açılan kanallardır. Gövdesinin, uzun ve sivri bir yapıda oluşu ve bu gövdenin aniden hızlanabilmesini sağlayan kuyruk kısmı ile birleşen sırt ve anüs yüzgeçleri, turna balıklarının bir anda roket gibi hareket etmesine imkân sağlar. Kafasının her iki üst kısımda bulunan gözleri oldukça geniş bir alanı görmesini sağladığı gibi, bulanık sularda uzak mesafeleri dahi net olarak görmesini sağlar. Yüzgeç renkleri bulunduğu ortama göre değişiklik gösterebilmektedir. Dip yapısı çamur olan bölgelerde bulunan turnaların yüzgeç renkleri genellik ile turuncudur.

Turna Balığının Yumurtlama Dönemleri​

Turna balığının yumurtlama dönemleri şubat ayı ile başlar ve mayıs ayının sonunda biter. Dişi turna balıkları yaklaşık olarak 3 milim büyüklüğünde olan, 100.000 ila 1 milyon arasında yumurta bırakır. Bırakılan bu yumurtalar, suda bulunan bitkilere yapışık şekilde kalır. Yavrular 10 ila 30 gün içinde yumurtadan çıkar ve yaşamlarının ilk günlerinde yumurtaların artıkları ile beslenirler. Turna balıkları, üç ila dört yaşlarına geldiklerinde ilk çiftleşme eylemini gerçekleştirirler. Yumurtlama dönemi sonra erdikten sonra turna balığı, gücünü yeniden kazanmak, kış için zinde ve sağlıklı kalmak için avlanmaya başlar. Yumurtlama dönemi bitiminden sonra yapılan turna balığı avcılığı bu yüzden oldukça verimlidir ve en saldırgan oldukları dönem aralığı, bu yumurtlama döneminden sonraki dönemlerdir. Fakat mayıs ayı içerisinde de yumurtlama dönemi bitimine yakın oldukça agresif tavırlar sergilerler. Ülkemizde Turna balığı av sezonu 1 Nisan itibari ile serbest olması aslında oldukça yanlıştır (zaten ülkede doğru olan ne var ki) dediğinizi duyar gibiyim. Bu yasak aralıklarına ülkemizde uyan amatör olta balıkçılarının sayısının bir elin parmağını geçmediğini düşünürsek ve buna ek olarak insanımızın bir hayli bilinçsiz oluşunu da eklersek, yakın bir gelecekte iç sularımızda bu balıktan eser kalmayacağı aşikâr. Yumurtlama döneminde av yapıyorsanız lütfen balıkları alıkoymayın onun yerine yakala ve bırak balık avı yapmanız, bu balık türünün iç sularımızda çoğalması için oldukça önemli bir konudur.

Turna Balığı Ne Yer​

Turna balığı, son derece aç gözlü bir avcıdır ve yamyamlık bile bu balık için çok doğaldır; öyle ki yavru turna balıklarının neredeyse tamamı (%90) kardeşleri tarafından yenilir. Turna, kendi boyutunun üstünde bir boyuta sahip balığı rahatlıkla yutabilir, buna kendi türü’ de dahildir. Turna, tabiri caizse bizim gibi yemek seçmez. Menülerinde; tüm balık türleri, kurbağalar, fareler, yavru ördekler ve aklınıza gelebilecek her türlü canlı vardır. Besinin az olduğu dönemlerde, solucan ve benzeri canlıları da yemekten geri kalmazlar. Ağzında oldukça keskin dişler olmasına rağmen avlarını yutarak beslenirler.Turna Balığı Nerede Bulunur?​

Turna balığı özellikle bol su bitkisinin olduğu temiz suları tercih eder. Ben genelde Sakarya bölgesine gittiğimden dolayı özellik ile Molla köy göletleri yoğun bitki örtüsü ve suyun oldukça temiz olması nedeniyle turna avında ilk tercih ettiğim bölge olmakta. Ülkemizin kuzey ve batı kesimlerinde bolca bulunan bir balık türü olmasına rağmen, konunun başında bahsettiğimiz boyut ve ağırlıklara ender rastlanır. Yine de Sakarya bölgesinde 1 metre boylara ulaşmış turna balıklarını yakalama şansınız diğer bölgelere göre daha fazladır. Sazlık alanlar, pusu kurabileceği alanlar başlıca tercih ettiği mekanlarıdır. Yumurtlama döneminde ise, besinin fazla olduğu alanlardaki kıyı şeritlerinde bulunan otluk alanları tercih ederler. Otluk alanları tercih ettikleri gibi yoğun kayalık alanalar ve ağaç köklerinin bol olduğu alanları’ da tercih etmektedirler.

turna nerede yaşar
turna balığı nerede bulunur


Turna Hangi Saatlerde Avlanır​

Turna günün her saati avlanabilir fakat hepimizin bildiği üzere balık avında en verimli saatler sabah saatleridir. Turna balığı avı akşam saatlerinde pek verimli olmaz çünkü bu yırtıcı balık akşama kadar avlanmış, karnını doyurmuş ve artık sindirim işi ile meşguldür. O yüzden turna gibi avcı balıkları avlamak için en doğru zaman her zaman sabah saatidir.

Turna Balığı Nasıl Tutulur?​

Turna balığı kıyıdan ve tekneden olmak üzere iki şekilde tutulur. Tekneden; sırtı çekerek ve bırakma şeklinde yapılan turna avı, kıyıdan ise; at çek diye ifade ettiğimiz Spin, LRF (Light Rock Fishing), BaitCasting ve Fly yöntemleri ile yapılır. Aynı zaman da yine kıyıdan canlı ya da ölü yem bırakması ile yapılır.

Kıyıdan Turna Avı Nasıl Yapılır?​

Turna balığı yakalama kıyıdan turna balığı avı, at çek, canlı ya da ölü yem bırakması şeklinde yapılır. At çek ile yapılan avda kullanılan sahte yemler; silikonlar, kaşıklar, mepps yemler, sert sahteler ve türevleri (derin dalar, su üstü, floating, suspending, sinking)' dir. Ben turna avına ilk önce silikon ile başlarım. Silikonlar turnada oldukça verimlidir. Kullanılacak sahte yem meranın derinliğine göre değişiklik göstermektedir. Derin bir bölgede av yapıyorsanız derin dalar sahteler, kaşıklar yine derin dalar silikonlar tercih edilmelidir.

Kıyıdan canlı ya da ölü yem kullanarak yapılan turna avlarında, turna takımı kullanılır.

Tekneden Turna Avı Nasıl Yapılır?​

Tekneden turna balığı avı, sırtı çekilerek yani, tekne rölantide hareket ederken arkadan sahte yem yüzdürerek, tekneden at çek yaparak ve tekne durağan bir halde iken canlı ya da ölü yem kullanılarak bırakma şeklinde yapılır.
Konu çok uzun olduğundan turna balığı avına, sahtelere detaylı giremedim arkadaşlar, konu hakkında merak ettikleriniz varsa konu altından sorularınızı iletebilirsiniz ya da sormak istediğiniz konu hakkında yeni bir konu oluşturarak sorularınızı iletebilirsiniz.

Herkese rastgele.!!!
 

Kaje

Kofana
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Konular
21
Mesajlar
288
Çözümler
1
Tepki puanı
241
Üyelik Yaşı
12 Ay
Puanları
43
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Eline sağlık abi harika ve detaylı bir yazı olmuş, valla aldım ..çayımı balkonda keyifle okudum. Turnayı tanımak isteyenlerin direkt okuması gereken detaylı bir yazı olmuş. Dediğin gibi keşke bizim insanımız da yurt dışında ki avcılar gibi bilinçli ve profesyonel olsa.
 

hasaN

Balığa Gitmediğim Gün Öldüğüm Gündür :)
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Katılım
19 Ocak 2021
Konular
112
Mesajlar
519
Çözümler
7
Tepki puanı
476
Üyelik Yaşı
12 Ay 4 Gün
Puanları
53
Bakiye
500.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Sağol eko. 3.5 saatimi aldı 😅.
 
Üst