Havalar ısındığında ben ve benim gibi yüzmeyi seven ya da serinlemek için denize girmek isteyen birçok kişi soluğu plajlarda alıyor. Serinleyeyim diye girdiğimiz denizde, deniz tabanına çıplak ayakla basmak bazen kötü sonuçlar doğurabiliyor. Bu kötü sonuçlardan biri trakonya sokması olabiliyor. Antalya trakonya sokması sonucu bir bayan tam 3 gün boyunca trakonya sokması tedavisi görmüştü.

Trakonya Sokması​

Trakonya balığı amatör olta balıkçılarının oltalarına sıklıkla takılabilmektedir. Bu durumda balığa mutlaka eldiven ya da balık maşası ile dokunulmalıdır. Bu balığın sırtında ve ön solungaç yüzgeçinde bulunan dikenlere karşı son derece dikkatli olunmalıdır. Bu zehirli dikenlerin elinize batması durumunda, dikenin battığı bölgede şiddetli bir ağrı, şişme ve kızarma başlar. Bu tür bir yaralanma midede bulantı, kusma hatta kalp durmasına bağlı olarak ölümlere bile yol açabilecek derece de tehlikelidir.

Trakonya zehirli dikenleri


Trakonya Sokması Tedavisi​

Trakonya sokması durumu ile karşı karşıya kalındığında yapılması gereken ilk şey acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaktır. Trakonya balığı sokmalarında uygulanan işlemlere maddeler halinde bakalım.

  • Sokma sonucu yaralanan bölgeyi otuz ila doksan dakika, dayanabileceğiniz sıcaklıkta ki suda bekletin. Ağrıyı kontrol altına almak için işlemi kendinizi rahat hissedene kadar tekrarlayın.
  • Çok olası bir durum olmamak ile birlikte sokulan bölge üzerinde diken parçası kalmış ise, bir cımbız ile dikeni çıkartın.
  • Yaralanan bölgeyi su ve sabun ile iyice ovalayın ve daha sonra temiz su ile güzelce durulayın.
  • Yara üzerini yara banya da benzeri şeyler ile örtmeyin.
  • Yara bölgesi çok kaşınıyor ve bu sizi çok rahatsız ediyor ise, hidrokortizon içeren kremlerden günde iki ya da üç kere kullanabilirsiniz fakat krem kullanımından kaynaklı yara üzerinde bir iltihaplanma söz konusu ise krem kullanımını hemen kesin
  • İltihaplanmaya karşı antibiyotik kullanılabilir. Antibiyotik kullanımı sonucu iltihaplanmaya dair hiç bir belirti kalmadıysa dahi antibiyotik kullanımına en az 5 gün boyunca devam edilmelidir.
Umarım kimsenin başına gelmez bu tür olaylar. İnsan sağlığı her şeyden önemlidir. Bu tür bir durumla karşılaşmanız durumunda konu hakkında çok bilgili de olsanız doktor gözetiminde tedavi olmanız sizin yararınıza olacaktır.
 

HasanAky

Balığa Gitmediğim Gün Öldüğüm Gündür :)
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Katılım
19 Ocak 2021
Konular
118
Mesajlar
591
Çözümler
10
Tepki puanı
549
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 9 Gün
Puanları
83
Bakiye
0.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Güzel bir yazı hazırlamamışsın Erkan eline sağlık. Deniz ayakkabısı kullanmadan girmem denize asla.
 

Kaje

Kofana
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Konular
28
Mesajlar
337
Çözümler
1
Tepki puanı
268
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 5 Gün
Puanları
63
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Güzel bir yazı hazırlamamışsın Erkan eline sağlık. Deniz ayakkabısı kullanmadan girmem denize asla.
Teşekkürler abi. Aynen bende deniz ayakkabısı olmadan asla girmem, ne olur ne olmaz önlem almak lazım her zaman her şey için.
 

Forumdan yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir!

Hesap oluştur

Kolay ve hızlı bir şekilde hesap oluşturun!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız varsa, giriş yapın!

BalıkHobim.com'a hoş geldiniz!

Balık Hobim amatör ve sportif balık avcıları için kurulmuş olan sosyal paylaşım forumudur.

Kayıtlar ücretsiz, kolay ve hızlıdır!

Üst