Tatlı su levreği Percidae familyasından tüm dünyada yaygın olarak bilinen ve bulunan etçil bir balık türüdür. Türkiye'de Marmara Bölgesinde yer alan tatlı sularda ve Batı Karadeniz Bölgesinde yer alan tatlı sularda bulunur. Marmara bölgesinde özellik ile Ömerli Barajında oldukça bol miktar bulunur.


Ekli resmi görebilmek için giriş yapmalı ya da kayıt olmalısınız.


Tatlı Su Levreği Hakkında Bilgiler​

Tatlı su levreği dış görünüş olarak oldukça göz alıcı bir balıktır. Bana göre ise tablo gibi bir balıktır. Göğüs kısmında ve karın bölgesinde bulunan yüzgeçlerinin ve kuyruğunun bir bölümünün rengi kızıl, sırt yüzgeci ise dikenli ve serttir. Sırt yüzgeçleri bu balığın silahıdır ve herhangi bir tehdit anında bir anda yelken gibi açılır. Vücut derisinin rengi koyu yeşildir ve gövdesinin üzerinde 6 ile 8 adet aralığında yukarıdan aşağıya doğru indikçe ince bir şekil alan çizgiler mevcuttur. Alt dudağı üst dudağına göre daha öne çıkık şekildedir. Tatlısu levrekleri ne kadar büyür diye merak edenler için; tatlı su levreklerinin boyu 40 - 45cm büyüklüğe kadar ulaşabilir, ama 50 cm büyüklüğüne ulaşmış boyları da vardır. Tatlısu levreklerinin bu boylara ulaşabilmeleri oldukça uzun sürer. Tatlı su levreklerinin 8 ila 10 yaşında olanları ortalama 23 ile 25 cm aralığında olmaktadır. Bu balıklar Perch olarak' da bilinir.


Tatlı su levrekleri göllerde bulunan böcek, küçük balıklar gibi canlılar ile beslenirler. Sürüler halinde dolaştıkları için bir tane tatlı su levreği gördüğünüz yerde bilin ki bir sürü vardır. Tatlı su levreği yakalamak son derece kolaydır. Diğer avcı balıklara nazaran küçük olmasına rağmen bir çok tatlı su balık avcısının gözde avlarından bir tanesidir. Bu balığın popüler avlar arasında yer almasının başlıca nedeni; Türkiye' de oldukça bol oluşu, çevik ve mücadele sergileyen bir balık olmasıdır. Tatlı su levreği oltamıza takıldığı anda hemen teslim olan bir balık olmaması nedeniyle de av esnasında bizlere oldukça keyifli anlar yaşatır.

Tatlı Su Levreği Nerede Bulunur?​

Tatlı su levreği avı yapacaksanız bakmanız gereken ilk yerler; kayalık alanlar ve otluk alanlar olmalıdır. Bu tür yapıda olan yerlerde sürü halinde bulunur. Bunun dışında yavru balık sürülerinin ve sudakoşan böceklerinin yoğun olduğu alanlarda tatlı su levreğini bulabilirsiniz.

Tatlı Su Levreği Ne Zaman Tutulur?​

Tatlı su levreği yılın her zamanı tutulabilir. Genel olarak bahsetmek gerekir ise; yaz ayı boyunca, sonbaharda ılık ve rüzgarsız günlerde, kışın ise derin sularda levrek yakalamak en ideal zamanlardır. Tatlı su levreği hangi saatlerde avlanır sorusuna direkt olarak sabah saatleri diyebiliriz. Sabah saatlerinde bir hayli hareketli olan tatlı su levreği için en verimli zaman sabahın ilk saatleri olmasından dolayı, sabah saatlerinde çok daha kolay tutulur.

Tatlı Su Levreği Nasıl Yakalanır?​

Tatlı su levreği avcı ve etçil bir balıktır ve avcı bir balık olmasından dolayı hem sahte yemler ile hem de doğal yemler ile yakalanabilir. Yukarıda bahsettiğimiz üzere yılın her ayında tatlı su levreği yakalamak mümkündür ancak, avcılığı arttıracak en önemli unsur yem seçimidir. Tatlı su levreği hangi yeme gelir diye bir soru soracak olsak buna otomatik olarak verilecek en net cevap solucan olur. Canlı yem ile balık avı her zaman daha verimlidir ama sahte yemler kullanılarak da gayet başarılı ve verimli bir av gerçekleştirilebilmektedir.

Tatlı su levreği için silikon yem kullanacaksak en popüler olan silikonlar kurt ve solucana benzer olan silikonlardır. Bu tarzda' ki silikon yemler ile yapılan balık avı oldukça verimlidir. Şayet sahte yemler ile avlanacaksanız sabah ve akşam suyunda tavsiye edebileceğim tatlı su levreği sahteleri arasında benim favorilerim 30 ya da 40mm boylarında olan su üstü sahtelerdir.
 

Ekli dosyalar

    Ekli dosyaları görebilmek için giriş yapmalısınız.

Kaje

Lüfer
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Konular
18
Mesajlar
223
Yanıtlar
1
Tepki puanı
198
Üyelik Yaşı
8 Ay
Puanları
43
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Çok güzel bir balık, yaradan neler yaratmadı ki dediğin gibi tablo gibi abi. Güzel paylaşım için teşekkürler 👏🏻.
 

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın ya da üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Hemen hesap oluştur

Forumda hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Üst