Tatlı su levreği perch, renkli bir balık türüdür. Tatlı su levreği ülkemizde ve dünya' da iç sularda en bol bulunan balık türlerinden biridir.

Tatlı Su Levreği Perch

Perch, Percidae familyasına ait bir tatlı su balığıdır. 6000'den fazla tür ve 150'den fazla aile ile büyük ölçüde farklı coğrafi konumlara dağılmışlardır. Bu balıkların doğal yaşam alanları Tayland'dan Sri Lanka, Endonezya, Malezya, Vietnam, Güney Çin, Tayvan, Filipinler ve Kamboçya'ya kadar uzanır. Ayrıca Avrupa, Nijerya, Mississippi, Güney Carolina, Hudson Körfezi, Chesapeake Körfezi, Nova Scotia ve Atlantik kıyılarında da bulunurlar. Bu balık türleri, bulundukları bölgelerde türetilen birçok ortak adla da bilinir. Tatlı su levrekleri, kendilerini diğer balık türlerinden ayıran benzersiz anatomik özelliklere sahiptirler. Avcı bir balık türü olup sürüler halinde dolaşırlar. Ortalama ömürleri 10 ile 12 yıl aralığındadır.

tatli-su-levregi-perch.webp


Ortak Tatlı Su Levreği Türleri

Bilimsel isimleriyle birlikte bilinen en yaygın tatlı su levreği türleri;
  • Anabas testudineus - Tırmanan levrek
  • Perca fluviatilis - Tatlısu levreği perch
  • Perca schrenkii - Balkhash levrek
  • Perca flavescens - Sarı Levrek
  • Macquaria ambigua - Altın levrek
  • Bidyanus bidyanus - Gümüş levrek
  • Leiopotherapon unicolor - Parlayan grunter veya parlayan levrek
  • Morone americana - Beyaz levrek
Ülkemizde ve bütün Avrupa' da en yaygın olarak bulunan türü bilimsel adıyla Perca fluviatilis' dur.

Dış Görünüş ve Yapısal Özellikleri​

Tatlı su levreğinin anatomisi ve özellikleri türden türe değişir. Tatlı su levreği ortalama 20 ile 50 cm boyunda olabilmektedir. Ancak levreğin bu boylara erişmesi çok uzun sürer. 8 ile 10 yaşına varmış olanlarının boyu ortalama 25 ile 30 cm’dir. Renkleri farklı ırklara göre değişir ve buna göre adlandırılırlar. Bu balıklar çok uzun ve güçlü bir omurgaya sahiptir.

Tam bir renk cümbüşünü üzerinde barındıran bu balık benim için tam anlamıyla tablo gibi bir balıktır.

Tatlı su levreğinin dış görünüşü genel olarak göğüs ve karın yüzgeçlerinin kırmızı ya da kızıl renkli, bütün levrek türleri için tipik olan sert dikenli sırt yüzgeci, zeytin yeşili sırt, yeşilimsi deri rengi, gümüş/beyaz göbek rengi, vücutlarında kaplanı andıran yukarıdan aşağıya doğru indikçe incelen 6 ya da 8 adet siyah çizgilerden oluşur ve alt dudağı üst dudağına göre öne doğru daha çıkıktır. Kambur bir sırt yapısına sahiptirler. Pelvik ve anal yüzgeçler ve kuyruğun alt yarısı turuncu kırmızı renkte, pelvik ve anal yüzgeçler sırt yüzgeçlerinde olduğu gibi dikenlidir. Yüzme kesesi genellikle küçüktür veya yoktur, gözler ise belirgindir. Ağırlığı 2kg'a kadar ulaşmış olanlarına rastlanmıştır.

Tatlı su levreği perch, iki adet sırt yüzgecine sahip derin gövdeli bir balıktır. Her solungaç kapağında bir tane olmak üzere çok az belirgin olan iki adet diken bulunur.

Dişi ve erkek tatlı su levreği birbirinden ayıran başlıca en net özellikler; Dişi levrekler erkeklerden daha büyüktür, erkek levreklerin anal yüzgeçleri sivri olup, dişilere göre renkleri daha koyudur. Bu özellikler erkek ve dişi levreği birbirinden ayırabilmemiz için ilk bakılan unsurlardır.

Habitat ( Yaşam Alanı ) ve Yaşam Tarzları

Perch balığı genel olarak taşlık, kaya dipleri, kumluk, yavru balıkların, larva ve böcek çeşitliliğinin yoğun olduğu, otluk alanlar ve çevresi gibi bölgelerde bulunur ancak en yoğun olduğu bölgeler derin ve berrak bölgelerdir. Tatlı su levreklerinin yaşam tarzları yarı anadrom olarak bilinmektedir ancak, bu yaşam tarzı ülkemiz' de bazı bölgelerde ki göllerde bulunan tatlı su levrekleri için pek geçerli değildir. Tatlı su levreği perch, kış aylarında soğuktan korunmak için derinliklerde geçirir. Bu zamanı atlatabilmeleri için en az 6 C° su sıcaklığına muhtaçtırlar.

tatlu-su-levregi-perch-yasam-alanlari.webp
perch-yasam-alani.webp

Beslenme Şekilleri​

Levrek balıklarının, çoğunlukla omurgasızlarla beslendikleri bilinmektedir. Ya omnivordurlar ya da otçuldurlar. Çoğunlukla planktonik kabuklularla beslenirler. Suda yaşayan böcek larvaları ve mercanlar da besin kaynaklarının bir parçasıdır. Larva tünekleri çoğunlukla Planktonik canlılar ( kladoseranlar, kopepodlar ve zooplanktonlarla ) ile beslenir. Aynı zamanda kendi türünün yavrularını da tüketir.

Üreme​

Levrek balıklarının yumurtlama mevsimi Nisan ve Mayıs ayları arasındadır. Kıyıya yakın alçak sığ sularda yumurtlarlar. Yumurtalarını uzun jelatinimsi sıralar halinde ağaç köklerinin veya su bitkilerinin altına döktüğü için, üreme alanlarında bol miktarda bitki bulunmalıdır. Dişilerin bıraktığı bu yumurtalar, daha sonra erkekler tarafından döllenir. Yumurtlamaları kuvvetlidir. Yumurtadan çıkan yavru levrekler öncelik ile su yüzüne çıkarak hava-torbalarını hava ile doldururlar. Yavrular sudaki akıntı ile derin sulara taşınır ve orada planktonlar ile beslendikten bir süre sonra sığ sulara geri dönerek buralarda bulunan sivrisinek, kurtçuk ve diğer böcekleri yiyerek beslenmeye başlarlar.
 

Kaje

Kofana
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Konular
28
Mesajlar
337
Çözümler
1
Tepki puanı
268
Üyelik Yaşı
1 Yıl 6 Ay 24 Gün
Puanları
63
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Bu güzel paylaşım için teşekkürler reis. Gerçekten çok güzel bir balık. Avlamasını en çok sevdiğim türlerden bir tanesi.
 

Forumdan yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir!

Hesap oluştur

Kolay ve hızlı bir şekilde hesap oluşturun!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız varsa, giriş yapın!

BalıkHobim.com'a hoş geldiniz!

Balık Hobim amatör ve sportif balık avcıları için kurulmuş olan sosyal paylaşım forumudur.

Kayıtlar ücretsiz, kolay ve hızlıdır!

Üst