Rehber Surf Casting ( Uzak Atış Oltacılığı ) Nedir, Nasıl Yapılır, Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Amatör olta balıkçılığına başlamış ve ilerleyen zaman içerisinde çeşitli balık avı tekniklerine yönelmiş bir çok amatör balıkçının ilk yaptığı balık avlama tekniğidir. Özellikle yaz aylarında istavrit avı yapan amatör balıkçıların sahil şeridi boyunca gündüzleri at çek, akşamları kayaların üzerine sandalyeleri atıp şamandıralı takımları denize gönderip bir yandan balık tutup bir yandan sohbet ettiğini görebilirsiniz. Surf casting ( uzak atış oltacılığı ) nedir, nasıl yapılır, kullanılan malzemeler nelerdir? kısaca bakalım.

surf casting balık avcılığı


Surf Casting ( Uzak Atış Oltacılığı ) Nedir?​

Surf casting ( uzak atış oltacılığı ) kıyıdan balık avlama tekniklerinden bir tanesidir. Diğer bir değiş ile uzak atış oltacılığı yani, avlak bölgesinden yapılan en uzak atış. Surf casting yöntemi dalgalara karşı yapılan atış şeklinde bir av tekniği oluşundan dolayı deniz mesafe ölçümü önemlidir. Balıklar, genel olarak kıyıdan uzak durmayı tercih etmektedirler. Balıkların bu tercihi bizimde oltamızı nereye atacağımız konusunda bize yön verir. Dalgalara karşı yapılan olta atışlarının dalganın arka kısmına doğru yapılması oldukça önemlidir. Bu şekilde doğru yapılan atışlar ile balıkların yoğun olarak gezdikleri alanlara ulaşmış oluruz ve buda av verimimizin artmasına neden olacaktır. Surf casting ( uzak atış oltacılığı ) yönteminde atacağımız kurşunun ağırlığı doğru bir şekilde hesaplanmalıdır yani, kurşun ağırlığı rüzgarın şiddeti ve yönüne göre belirlenmelidir. Şiddetli rüzgarlarda 50 gram kurşun atarsanız rüzgarın etkisi ile atışınızın yönü değişecek ve hedeflediğiniz noktaya ulaşamayacağınız için kurşun ağırlığını yükseltmemiz gerekecektir. 4.20mt bir surf olta kamışı için bu tür durumlarda ki en uygun ağırlık 150 gramdır. Daha yüksek ağırlıklarda kullanılabilir fakat daha yüksek ağırlık kullanımı sizi yoracaktır.

Surf Custing ( Uzak Atış Oltacılığı ) Yönteminde Kullanılan Malzemeler​

Surf casting yönteminde diğer av yöntemlerinde olduğu gibi çok çeşitli malzemeler kullanılmaktadır fakat en temel malzemeler kamış ve makinelerdir. Biz de bu konuda kamış ve makineleri ele alacağız.

Surf Casting Yönteminde Kullanılan Olta Kamışları​

surf casting olta kamışıBu balık avı tekniğinin doğru şekilde uygulanabilmesi için olta kamış boyunun bu av tekniğine uygun olması çok önemlidir. Bu av yöntemi için standart olarak çoğu amatör balıkçının kullandığı ve uygun olan kamış boyu 4.20mt'dir. Surf olta kamışının yapısının karbon olması atışlarımızı uzak mesafelere yapabilmek ve kullanım esnasında karbon yapının hafif oluşundan dolayı bizi çok fazla yormaması için son derece önemlidir. Bu av yönteminde ne kadar uzağa atış yapabilirsek balık avlama şansımız da o aradan artacaktır. Tercih edeceğiniz surf casting olta kamışının 200 gram ağırlığında bir kurşunu rahat bir şekilde atabiliyor olması, bu balık avı tekniğinde başarılı sonuçlar elde edebileceğiniz anlamına gelir. Bu olta kamışları kendi aralarında ikiye ayrılır. Surf casting olta kamışlarının boyları genel olarak 3.5 metreden 6 metre arasıdır.
  • Teleskopik Surf Olta Kamışı
  • Parçalı Surf Olta Kamışı

Teleskopik Surf Olta Kamışı​

Teleskopik olta kamışı; birden fazla parçadan oluşan ve iç içe geçebilen kamışlardır ve kamışın her bir parçasının üzerinde bir kılavuz halka mevcuttur. Teleskopik olta kamışı saklama ve taşıma açısından kullanıcısına oldukça kolaylık sağlar.

Parçalı Surf Olta Kamışı​

Parçalı surf olta kamışı; birbirine geçmeli ve ayrılabilen genelde üç parçadan oluşan kamışlara denir.

Surf Casting Olta Makineleri​

surf casting olta makinesiBu av yönteminde kullanılan olta makineleri diğer av yöntemlerinde kullanılan makinelere nazaran biraz farklılıklar gösterir. Genel olarak surf casting olta makinelerinde tercih edilen kafa çapları 45, 50, 60, 70 kafa çapına sahip makinelerdir. Bunların dışında birde Conventional makineler vardır, bu makineler genellikle yarışmalarda kullanılır fakat tercihe göre denizde de kullanıma uygundur.
 

Kaje

Kofana
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Konular
28
Mesajlar
337
Çözümler
1
Tepki puanı
268
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 5 Gün
Puanları
63
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Güzel ve sade bir yazı eline sağlık abi. Paylaşım için teşekkürler. Surf casting yaptığım zamanlarda istavrite at çek yaparken bir haylı kas yapmıştım. :)
 

Forumdan yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir!

Hesap oluştur

Kolay ve hızlı bir şekilde hesap oluşturun!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız varsa, giriş yapın!

BalıkHobim.com'a hoş geldiniz!

Balık Hobim amatör ve sportif balık avcıları için kurulmuş olan sosyal paylaşım forumudur.

Kayıtlar ücretsiz, kolay ve hızlıdır!

Üst