Bilgi Surf Casting Atış Teknikleri

Her balık avı yönteminde olduğu gibi surf casting yönteminde de belli başlı başarılı atış teknikleri mevcuttur. Bu atış tekniklerinden en iyi performans veren surf casting atış teknikleri türlerini başlıklar halinde ele alalım.


Ekli resmi görebilmek için giriş yapmalı ya da kayıt olmalısınız.Surf Casting Atış Teknikleri​


Bilinen ve günümüzde bir çok amatör balıkçı tarafından kullanılan surf casting atış teknikleri şunlardır;

  • Off The Ground
  • Pendulum
  • Overhead

Off The Ground Atış Tekniği

Bu atış tekniği, kullanılan kamış daha az baskıya maruz kalacağından yumuşak yapıya sahipler kamışlarda kullanılır. Off the ground atış tekniği son derece basittir. Kurşun ( ağırlık ) arka tarafta doğru yere yatırılır takım gergin bir şekilde tutulur ve atış gerçekleştirilir.

Pendulum Atış Tekniği​

Bu atış tekniği sert kamışlar ile uygulanmalıdır. Genelde her kamış ile yapılabilir tabi fakat kullandığınız kamış siz pendulum atış tekniğini uygularken yüksek baskıya maruz kalacağından dolayı kamışınızın kırılma riski vardır. Bu atış kurşun ( ağırlık ) havadayken 2 ya da 3 kere sarkaç hareketi uygulanır ve kurşun ( ağırlık ) ulaşabileceği en uzak noktaya ulaştığı zaman atış gerçekleştirilir.

Overhead Atış Tekniği​

Overhead atış tekniği yapılabilecek olan en kolay atış tekniğidir. Bu atış tekniği genel olarak sazan balığı avcıları tarafından kullanılır. Bu atış tekniği ağır takımlara hitap ettiğinden dolayı kullanılacak kamış sert bir yapıda olmalı ve atar değeri minimum 150 gram olmalıdır. Atış şekli, kurşun ( ağırlık ) arkaya doğru alınır ve havada iken baş üstü hizasında savurma şeklinde atış gerçekleştirilir.
 

Ekli dosyalar

    Ekli dosyaları görebilmek için giriş yapmalısınız.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın ya da üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Hemen hesap oluştur

Forumda hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Üst