5.00 Oylama 1 Değerlendirme
Balık tutmak bir sanattır alsında. Çoğu amatör balıkçı sabahın ilk ışıklarında, büyük bir tutku ile balık avına gider. Balık tutmak ya da tutamamak çokta önemli değildir. Denize oltanızı atıp çekmek bile keyif verebilir. Spin ile balık avı da balık avı yöntemleri arasında en keyif veren yöntemlerden bir tanesidir. Peki spin balık avı nedir? Nasıl yapılır?


Spin ile balık avı

Spinning ( Spin ) Balık Avı Nedir?

Spinning ( Spin ) balık avı; kıyıdan, canlı yem yerine sahte yemlerin kullanıldığı at çek şeklinde yapılan bir balık avı yöntemidir. Ülkemiz de oldukça popüler bir yöntemdir. Hemen hemen tüm balık türlerinin avında rahatlıkla kullanılabilir. Spin ile balık avı son derece kolay bir yöntem olmasından dolayı herkesin rahatlıkla yapabileceği bir av yöntemidir. Spinning yöntemi bir çok bileşenden oluşur ve bu balık avı tekniğinde başarılı olabilmek için bunların bilinmesi gerekir.

Spin ( Spinning ) ile Balık Avı Nasıl Yapılır?​


Spin ile balık avı yukarıda bahsettiğimiz üzere at çek şeklinde yapılan bir balık avı tekniğidir. Spin ile balık avı yapmak istiyorsanız, öncelikle bu av yöntemine uygun malzeme ve ekipmanları edinmeniz gerekmektedir. Kullanacağınız malzeme ve ekipmanların bir uyum içinde olması son derece önemlidir. Doğru kombine yapılmamış bir ekipman size sorun yaşatabilir. Kullanılan olta kamışı, olta makinesi, ip misina ve sahte yemler diğer balık avı yöntemlerinde kullanılan malzemelere göre biraz farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar olta kamışlarının atar değerleri, olta makinelerin kafa çapı, ip misinaların kalınlık ve çeker değeri, sahte yemlerin ağırlıkları ve boyları olarak sıralanabilir. Spin ile hangi balıklar tutulur sorusunun cevabı basittir tüm balık türleri avlanabilir. Fakat spin ile balık avı yaşadığınız bölgeye göre değişiklik gösterir. Örneğin; İstanbul’ da yaşıyorsanız bu av yöntemini ile mevsimine göre avlayabileceğiniz balıklar, lüfer, palamut, levrek gibi balıklardır. Şayet tuzlu su balık avının dışında tatlı suda da balık avı yapıyorsanız her zaman kullanabilirsiniz.

Spin ile Balık Avında Kullanılan Malzeme ve Ekipmanlar​


Her balık avı yönteminde olduğu gibi spin ile balık avı için gerekli olan malzeme ve ekipmanlarda da binlerce çeşit bulunmaktadır. Ekipman ve malzeme seçimi bu yönteme uygun olacak şekilde seçilip kombine edilmelidir. Spin at çek yönteminde kullanılan malzeme ekipmanlar nelerdir genel olarak bakalım. Bu av yönteminde bize gerekli malzemeler ;

  • Spin olta kamışı
  • Spin olta makinesi
  • İp misina
  • Sahte yemler ve çeşitleri
Genel olarak bu dört başlık bize gerekli olan malzemeleri içermektedir. Kısaca bu dört başlığa göz atalım.

Spin Olta Kamışları​


Spin olta kamışları çeşitli boy ve atar aralığına sahiptir. Bu olta kamışlarında ideal boy aralığı 250cm ile 270cm’dir. Spin kamışı seçerken dikkat edilmesi gereken iki unsur vardır. Bunlar ilki hafif olması diğeri ise atar aralığıdır. Kamış boyunun 250cm ile 270cm arası ideal olduğunu söyledik fakat genel olarak kullanılan boy 270cm’dir. Spin kamışlarında atar aralığı 10 - 40 gram değerleri gayet uygundur. Kamış halkalarının fuji haklardan oluşmasıda önemlidir. Hafif ve atar aralığı uygun bir kamış seçmemizde ki en temel neden sürekli at çek yapacağımızdan dolayı bizi yormaması ve atışlarda mesafe elde etmemizi sağlamaktır. Kamış yapısının karbon esaslı olmalıdır. Karbon yapı, kamışımıza hem sağlamlık hemde esneklik katmaktadır. Spin olta kamış seçimi hakkında belirtmemiz gereken diğer bir konu, kamış seçimi mutlaka makinenize uygun ve sert yapıda ( Medium ) kamışlar tercih edilmelidir.

Spin Olta Makineleri​


Spin olta makinesi seçimi kamışa göre olmalıdır. Seçeceğimiz makine kamışa göre seçilmesi gerektiği gibi aynı zaman da hafif olmalıdır. Kullanacağımız ekipmanların hafif olması saatlerce sürebilen at çek balık avcılığında yorgunluğu bir nebzede olsa azaltır. Alacağımız spin makinesinin ağırlığı maximum 400 gram civarında olmalıdır, genel olarak makinelerde tercih edilen ağırlık budur. Spin makinelerinde 30 ya da 40’lık kafalar kullanıma en uygun kafalarıdır. Ama bu kafa çapları da kamışın ilk halkası ile makine kafası arasında ki mesafeye göre belirlenir. Makine alacağınız mağaza bu konu hakkında sizi bilgilendirip doğru makineyi seçmenize yardımcı olacaktır. Spin makineler bir turda minimum 80 ya da 90 cm üzeri sarım yapabilirler. Fakat tavsiyem 80 ya da 90 cm arası sarım yapan spin makineleri edinmeniz yönünde olacaktır. Alacağınız makinenin tuzlu suda mı, yoksa tatlı suda mı kullanıma uygun olduğuna dikkat edin. Spin makine devri 5 ile 6 arası idealdir.

Spin İçin İp Misina Seçimi​


Spin ( spinning ) balık avı yönteminde ip misina seçimi çok önemli konulardan bir tanesidir. İp misina olabildiğince ince ve çekeri yüksek olmalıdır. İnce ip misina atışlarda sahtemizin daha fazla mesafeye ulaşmasında önemli bir etkendir. Burada küçük bir not eklemekte fayda var. İp misinanızı makinenize sarmadan önce sudan geçirin. Bu işlem ipi makineye daha sık bir şekilde sarmanızı sağlar. İp misina kalınlıkları 0.14 mm ile 0.20 mm arasında olabilir. Genel kullanımda en uygun ip misina kalınlığı 0.15 idealdir. İp misinalarda ucuza kaçmamanız sizin yaranıza olacaktır. Düğüm tutma özelliği iyi olan ip misinalar tercih edilmeli.

Spin Avında Sahte Yem Seçimi​


Spin avında sahte yem seçimi yaparken kamış atar aralığına uygun seçimler yapmak atışlarda daha iyi performans sağlayacaktır. Örnek vermek gerekir ise; 10-40 gram atar aralığına sahip bir kamış için en uygun sahte yem gramajları 20 ile 25 gram arası aralıklardır. Spin ile balık avında kullanılan sahte yemler; yemli balık avcılığı dışında, diğer balık yöntemlerinde kullanılan yapay yemler ile aynıdır. Sadece boy ve ağırlık gibi farklılıklar vardır. Daha önce sahte yemler ile ilgili bir yazı paylaştığımdan aşağıda yer alan konuyu inceleyebilirsiniz.

 

Kaje

Kofana
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Konular
28
Mesajlar
337
Çözümler
1
Tepki puanı
268
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 5 Gün
Puanları
63
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Paylaşım için teşekkürler reis. Yine güzel ve bilgilendirici bir yazı eline sağlık. Spin hakkında bende bilgi edinmiş oldum sayende.
 

HasanAky

Balığa Gitmediğim Gün Öldüğüm Gündür :)
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Katılım
19 Ocak 2021
Konular
118
Mesajlar
591
Çözümler
10
Tepki puanı
549
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 9 Gün
Puanları
83
Bakiye
0.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Paylaşım için teşekkürler reis. Yine güzel ve bilgilendirici bir yazı eline sağlık. Spin hakkında bende bilgi edinmiş oldum sayende.
Rica ederim kardeşim. Konu hakkında eksik bilgiler varsa spinci arkadaşlar da bilgi ve tecrübelerini zaman içerisinde paylaşırlar burada.
 

ioguer

Defne Yaprağı
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Konular
1
Mesajlar
14
Tepki puanı
21
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 5 Gün
Puanları
13
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Ellerine sağlık Hasan. Özellikle İstanbul ve çevresinde bu sene inanılmaz bir yönelim var spine. Ama gözlemlediğim kadarıyla bilgi eksikliği sebebiyle insanlar hem verimli av yapamıyor hem de çevresindeki diğer avcıların zaman zaman avına engel oluyor. Daha da önemlisi kaybedilen veya zarar gören ekipmanları da cabası. Sonuçta kamış makina ip kombinasyonu ile birlikte kullanılan sahteler de oldukça pahalı aslına bakılırsa. Bu tip bilgilendirmeler hem bu tekniğe yeni başlayanlara yardımcı olacak hem de olası para kaybını engelleyecektir. Teşekkürler 🤩
 

Forumdan yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir!

Hesap oluştur

Kolay ve hızlı bir şekilde hesap oluşturun!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız varsa, giriş yapın!

BalıkHobim.com'a hoş geldiniz!

Balık Hobim amatör ve sportif balık avcıları için kurulmuş olan sosyal paylaşım forumudur.

Kayıtlar ücretsiz, kolay ve hızlıdır!

Üst