Kıyıdan yapılan balık avı yöntemlerine bakıldığında, yapılması güç ve efor isteyen, aynı zaman da meraya göre tehlike içerebilen balık avı yöntemi olan shore jig nedir, nasıl yapılır? Shore jig hakkında temel bilgiler konusunda bir ön bilgilendirme yapalım.

Shore Jig Nedir, Nasıl Yapılır?​

Shore jigging, kıyıdan hafif, orta ağırlıkta ve ağır jig yemler kullanılarak yapılan bir balık avı tekniğidir. Bu tekniği uygulayabileceğimiz alanlar, kıyıdan ortalama 10 metre derinliğe sahip ve derinlik seviyesi ileri gittikçe artan kayalık alanlar, uçurum gibi alanlar, iskeleler vb bölgelerdir. Genellik ile kayalık alanlarda yapılan bu balık avı tekniğinde hedef balıklar haliyle büyük balıklar olmakta. Bu heyecan verici balık avı tekniğinin özü, çeşitli aksiyon hareketleri ile kamış ve jig yeme verilen düzensiz hareketlerde yatmaktadır.


Shore jig yaparken, kullandığınız jig yeme, hızlı twitch, yavaş jerk, seri jerk sarım vb şeklinde çeşitli aksiyonlar vererek ve kendi tarzınızı ortaya çıkararak balığı yakalamak için şansınızı deneyebilirsiniz. Aklınıza gelen her çeşit hareketi denemekten çekinmeyin. Av yaptığınız merada koşullar müsait ise, kullandığınız jig yemi dibe indirdikten sonra vurdurarak yukarı doğru sarıp sonra tekrar aşağıya bırakmanız av esnasında verimli olabilir, jig yem dibe indikten sonra aynı işlemi yeniden yapın.

Kullandığınız jig yemin, dibe batma sırasında ki hareketi de, balığın yeme vereceği reaksiyonu tetiklemeye yardımcı olabilir.

Shore Jig Balık Avında Kullanılan Malzemeler

Shore jig balık avında kullanılan ekipmanlar’ ın kaliteli ve sağlam olması önemlidir. Bu balık avı tekniğinde, avladığınız balık ekipmanlarınız üzerinde çok güçlü baskı oluşturabilmektedir. Bu yüzden kullanılan kamış, makine ve kullanılan ip misinada kaliteden ödün verilmemelidir.

Shore Jig Olta Kamışları​

Shore jig avında kullanılan olta kamışı, kullanılan jig yemin ağırlığına ve hedeflenen balığın boyutuna göre, olta kamışı atar değeri 60 ile 200 gram aralığındadır. En ideal kamış boyu 300 cm’ dir.

Dünya’ da bu balık avı tekniğine olan ilginin artması, özellikle shore jig için tasarlanmış olta kamışı kategorisininde hızlı bir şekilde gelişmesine yol açmıştır. Dünya üzerinde kullanılan en popüler shore jig kamış modellerine örnek vermek gerekir ise;
  • Zenaq Muthos
  • Shimano Coltsniper
  • Xzoga Mastery
  • Major Craft KG Evolution
  • Yamaga Blanks Blue Sniper
  • TenRyu Power Master
  • Apia Foojin 'Black Line
  • Ripple Fisher Runner
  • Daiwa SJ (Shore Jigging )
olarak sıralanabilir. Bunların dışında bir çok uygun fiyatlı modeller de piyasa da mevcuttur. Fakat uygun fiyatlı, kalitesiz kamışlar bu av tekniği için önerilmez.

Shore Jig Olta Makineleri​

Shore jig balık avında en sık kullanılan, sevilen ve kullanıcılar arasında öne çıkan olta makimeleri Shimano Stella ve Daiwa Saltiga’ dır. Bu makinelere nazaran daha uygun fiyatlara sahip olan ve alınabilecek shore jig makineleri arasında; Shimano Saragosa, Fin-Nor Inshore ve Penn Conquer gibi birçok harika makara da vardır. Kullanılacak olan makine, yüksek dişli oranına sahip olmalı ve ip misinanızı mükemmel bir şekilde sarabilmelidir. 4000 ile 6000 arası makineler shore jig için uygundur.

Shore Jig Avında İp Misina ve Shock Lider Kullanımı​

Shore jig avında kullanılan ip misinalar’ da pe değerleri 2.0 ile 5.0 arası kalınlıklar bu av yöntemi için en uygun aralıklardır ve 20, 60 lb arası ip misinalar sıklıkla kullanılır. Shock lider 40 - 80 lb aralığı kullanıma uygun olup, yaklaşık 1 metre olarak ayarlanmalıdır.

Shore Jig Avında Kullanılan Jig Yemler​

Balık avında kullanabileceğiniz binlerce jig yem vardır. Dünya üzerinde yapılan shore jig avlarına bakıldığında genel olarak kullanılan en popüler olanlardan bazıları; HTO Shore Jig, Maria Shore Blue EX, Maria Mucho Lucir, Maria Metal Flicker, River2Sea Searock ve DUO Press Bait olarak sıralanabilir. Shore jig avında kullandığımız jig yemleri asist iğneler ile modifiye ederek avcılığını arttırabiliriz.
 

Kaje

Kofana
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Konular
28
Mesajlar
337
Çözümler
1
Tepki puanı
268
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 14 Gün
Puanları
63
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Bilgilendirme için teşekkürler abi bir ara Shore jig takımı yapayım dedim ama İstanbul’da nerede yapılabilir hiç bir fikrim yok.
 

HasanAky

Balığa Gitmediğim Gün Öldüğüm Gündür :)
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Katılım
19 Ocak 2021
Konular
118
Mesajlar
591
Çözümler
10
Tepki puanı
549
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 18 Gün
Puanları
83
Bakiye
0.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Bilgilendirme için teşekkürler abi bir ara Shore jig takımı yapayım dedim ama İstanbul’da nerede yapılabilir hiç bir fikrim yok.
İstanbul’da genelde boğazda Shore jig yapan dostlarımız oluyor ama Shore jig yapmak için bize yakın ve en uygun yer riva Erkan. Rivada önü derin kayalık alanlar baya var, o bölgeleri gezersen çok iyi alanlar var.
 

Forumdan yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir!

Hesap oluştur

Kolay ve hızlı bir şekilde hesap oluşturun!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız varsa, giriş yapın!

BalıkHobim.com'a hoş geldiniz!

Balık Hobim amatör ve sportif balık avcıları için kurulmuş olan sosyal paylaşım forumudur.

Kayıtlar ücretsiz, kolay ve hızlıdır!

Üst