Bilgi Sahte Yemlerde Renkler Suda Nasıl Görünür?

5.00 Oylama 1 Değerlendirme
Piyasada bir çok renkte çeşit çeşit sahte vardır. Değişik renklere sahip bu sahtelerin çoğu balığı değil, kullanıcıyı kandırır. İnternette dolaşan bir çok yazıda araştırılmadan yazılmış bir çok yanlış ve yanıltıcı bilgi yer alır. Bazı sahtelerin renginin ne olduğunun hiç bir önemi yoktur. Sahte yemler suda nasıl görünür konusuna kısaca bakalım. Bu konu aşağıda ki konu ile bağlantılıdır. Aşağıda ki konudan ayrı olarak bilgilendirici bir yazı olması için ayrı olarak ele almak istedim.

Derinliğe Göre Sahte Yemlerde Renk Değişimi​

Sahte yemler derine indikçe renkleri orijinal görüntüden çıkar ve kara bir görüntü vermeye başlar.

Ekli resmi görebilmek için giriş yapmalı ya da kayıt olmalısınız.

Yukarıda ki resim üzerinden bu konuya bakalım. Sol tarafta görülen resimde sahte yemlerin bulunduğu derinlik 10 metre ve su temizdir. Bu derinlikte sahte yemler orijinal renklerini korur. Sağ tarafta bulunan resimde ise sahte yemlerin bulunduğu derinlik 50 metre ve su temizdir. Burada dikkat ederseniz 50 metreden sonra derine inildikçe sahte yemlerin renklerine etki ettiğini görürsünüz. Özellikle kırmızı kafa sahtenin nasıl siyaha dönüştüğü net olarak görülmektedir. Sadece sarı, beyaz ve pembe renklere sahip sahteler bütünlüğünü korumaktadır.

Naturel ( doğal ) renge sahip sahte yemlerde temiz suda, maximum 10 metre derinlik, gece ışıklı ve gündüz yapılan balık avlarında oldukça başarılıdır.

Bulanık Suda ve Su Üstünde Sahte Yemlerde Renkler Nasıl Görünür?​

Konu başında söylediğim gibi bazı sahtelerde rengin öneminin olmadığı konusu burada devreye giriyor. Şunu net olarak bilin sevgili arkadaşlar su üstü sahte yemlerde rengin önemi yoktur. Su üstü sahtelerde rengin önemi var diyen bir kişi kulaktan dolma bilgiler ile bunu söyler, balığın göz yapısı, ışık ve buna benzer konular hakkında hiç bir bilgisi olmadığından ve bu konularda detaylı bir araştırma yapmadığından bol keseden sallar haliyle. Bu konuda verdiği bilgilerin yanlış olduğunu söyleseniz dahi iddia etmeye devam eder, bizim milletimizin genel yapısı. Neyse gelelim konumuza.

Ekli resmi görebilmek için giriş yapmalı ya da kayıt olmalısınız.

Yukarıda ki görsel de sol tarafta ki resimde suyun bulanık olduğu ve loş ışıklı bir merada, sahte yemlerin suda nasıl göründüğünü görebilirsiniz. Bulanık su ve loş ışığa sahip bir merada öne çıkan renkler; beyaz, açık yeşil, limon renklerinin ben buradayım dediğini görebilirsiniz. Sağ tarafta bulunan görselde ise ayrı ayrı renklere sahip su üstü sahtelerini görmekteyiz. Harika renklere sahipler değil mi? Sağ tarafta gördüğünüz resimde attığınız su üstü sahtenin balık tarafından görünüşü görülmektedir. Balık hangi renkte su üstü sahte atarsanız atın, tüm renkleri karanlık bir silüet olarak görecektir. Bu bizzat tarafımızdan denenmiş bir olaydır. Yine araştırmak isteyenler firmaların su üstü sahtelerine deniz ve tatlı suda yaptığı testler esnasında alt bakış açılarına dikkat etsinler.

Ekli dosyalar

Ekli dosyaları görebilmek için giriş yapmalısınız.

Kaje

Lüfer
Balık Hobim Üyesi
Konular
18
Yanıtlar
1
Üyelik Yaşı
8 Ay 5 Gün
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Eline sağlık abi yine harika bir yazı. Renkler üzerine paylaştığın iki makale de artık sahte yem seçerken hangi renkleri tercih edeceğimiz konusunda gayet net bir şekilde bilgi veriyor. Su üstü sahteler için durumun böyle olduğunu bilmiyordum, sayende harika bilgiler öğreniyorum.

hasaN

Balık Hobim Ekibi
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Konular
103
Yanıtlar
6
Üyelik Yaşı
8 Ay 9 Gün
Bakiye
500.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Eline sağlık abi yine harika bir yazı. Renkler üzerine paylaştığın iki makale de artık sahte yem seçerken hangi renkleri tercih edeceğimiz konusunda gayet net bir şekilde bilgi veriyor. Su üstü sahteler için durumun böyle olduğunu bilmiyordum, sayende harika bilgiler öğreniyorum.
Teşekkürler Erkan kardeşim, uzun uzun araştırmadan, test etmeden, bilimsel açıdan araştırmandan yapılan paylaşımlar bizim ülkemizde bir gelenek maşallah. :) Umarım tüm amatör balıkçı arkadaşlarımızın işine yarar.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın ya da üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Hemen hesap oluştur

Forumda hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın