5.00 Oylama 1 Değerlendirme
Amatör balıkçılık ile ilgilenen bizlerin genel olarak kararsız kaldığı ve sorun yaşadığı konulardan birisi sahte yemler ve renk seçimi konusudur. Balık avında en temel malzemelerden bir tanesi, sahte yemlerdir.

balık hobim sahte yemler ve çeşitleri.png


Sahte Yem Nedir?​

Sahte yem, balık avlamak için kullanılan, balıkların beslendikleri canlıları taklit edebilen özellikler taşıyan, çeşitli boyut, renk ve ağırlıklarda olan, yapısına göre su altında yada üstünde canlı bir balık gibi yüzebilen ve bu sayede balığı kandırmamıza yarayan cezbedici, kandırıcılardır.

Sahte Yemler ve Çeşitleri​


Sahte yem denilince akla binlerce çeşit, her birinin farklı özellikler taşıdığı bir amatör balıkçının çantasında olmazsa olmazlarından olan malzemeler gelir. Sahte yem olarak adlandırılan bu kandırıcıların bir çok çeşidi vardır. Bunların hepsini ele almak oldukça uzun olacağından, genel olarak en çok kullanılan sahte yem çeşitlerine kısaca göz atalım.
  • Sert yapay yemler ( hard baits )
  • Silikon yemler ( soft lures )
  • jig yemler
  • Kaşık ve döner kaşıklar ( mepss )

Sahte yem seçerken, bu sahte yemlerin her birinin kullanım alanı birbirinden farklı olduğundan, sahte yem seçimi yaparken; kullandığınız balık avı yöntemi, balık avı yaptığınız bölge ve balık avı yaptığınız bölgede bulunan balık türleri hakkında bilgi sahibi olmalı ve ona göre sahte seçimi yapmalısınız. Bu sizin yararınıza olacaktır. Genelde sık kullandığımız sahte yem çeşitlerini yukarıda sıraladık, şimdi bu sahte yem çeşitlerine genel bir bakış yapalım.


Sert ( Hard Baits ) Yapay Yemler​

Sert Yemler

Sert ( hard baits ) yapay yemler; at çek, kurşun arkası, tekne arkası gibi balık avı yöntemlerinde kullanılan yemlerdir. Sert plastikten üretilen ve içlerinde atış transfer sistemi bulunduran bu yemler, TopWater ( su üstü ), floating ( yüzen), sinking ( batan ), suspending ( askıda kalan ) olarak sınıflandırılırlar. Bu tür sahteler balık avı yaptığınız bölgenin yapısına ve avlayacağınız balığın türüne göre seçilir ve kullanılır. Ultraviyole ( uv ) yada fosfor ( glow ) özelliği taşıyan çeşitli modelleri vardır.

Silikon ( Soft Lure ) Yemler​

Silikon Yemler

Silikon yemler; genel olarak tatlı ve tuzlu su balık avcılığında yoğun olarak kullanılan sahte yemlerdendir. Silikon yemler; kuyruk aksiyonları, suda oluşturduğu titreşimler, renkleri, esneklikleri, kokuları ve ultraviyole yada glow gibi özellikleri açısından farklılık gösterir. Gece ve gündüz balık avı için uygun malzemelerdir. Hassas bir yapıda olduklarından dolayı çabuk deforme olurlar.


Jig Yemler​

Jig Yemler

Jig yemler oldukça geniş bir kullanım alanıma sahip yemlerdendir. Metallerin şekillendirilmesi ile elde edilir. Kullanım alanına göre çeşitli ağırlıkları mevcuttur. Jig yemler’ de genellikle asist iğne kullanır. Kullanılan bu asist iğneler jig yemin daha avcı olmasını sağlar. Jig yemlerde diğer yemler gibi gece ve gündüz kullanımına uygun yemlerdir. Ayrıca bu yemler şiddetli rüzgarda balık avı yapıyorsanız mesafe elde etmek için tercih edilmesi gereken ilk yemdir.
Kaşık ve Döner Kaşıklar ( Mepps )​

Kaşık Yemler

Kaşık ve döner kaşık ( mepss ) yemleri kullanmayanımız yoktur. Bu yemler genel olarak turna, alabalık, perch, lüfer gibi balıkların avında kullanılan yemlerdir. Kaşık ve döner kaşık yemlerin en sık kullanıldığı balık türleri; turna ve alabalıktır. Kaşık ve döner kaşıklar suyun içerisinde dönme hareketi sergilediğinden parlak bir görünüm ortaya çıkarır. Buda bir gümüş balığı görüntüsü oluşturduğundan hedef balığın ilgisini çeker. Kaşık ve döner kaşıklar yukarıda bahsettiğimiz balıkların avında kullanılsa da en sık turna avında kullanılan yemlerdendir. Kaşık ve döner kaşıklarında ağırlık ve renk olarak bir çok seçeneği mevcuttur. Diğer yapay yemlere göre kaşık ve döner kaşıkla balık avı daha bir zordur.


Sahte Yemlerde Renk Seçimi Nasıl Yapılır?​


Sahte yemlerde renk seçimi, amatör balıkçılık ile ilgilenen bir çok kişinin sorun yaşadığı konulardan bir tanesidir. Balık avında kullanacağımız sahtelerin renklerini genel olarak; hava koşulları, suyun durumu, gece ve gündüz, avlanılacak olan balık türüne göre belirleriz. Değişik renk seçeneklerine sahip bir çok sahte yem varyasyonlarını deneriz. Bu denemeler özellikle sahte yemlerde renk seçimi konusunda biz amatör balıkçılara bilgi, tecrübe ve deneyim kazandırır. Sahte yemler' de kullanılan renkler gece ve gündüz olarak ikiye ayrılır. Gündüz daha natürel ( doğal ) renkler kullanılırken, gece daha cırtlak renkler kullanılmaktadır. Fakat bu renklerin kullanımı bahsettiğimiz gibi hava ve suyun o anki durumuna göre değişiklik gösterebilir. Sahte yemlerde renk seçimi konusunda bugüne kadar ki gördüğüm en iyi çalışmayı yapmış olan duel firmasının hazırlamış olduğu renk tablosuna bakarak çok kolay bir şekilde hangi rengi ne zaman kullanacağınızı görebilirsiniz ve bunu kendinize göre uyarlayabilirsiniz.

Tabloda en üst kısımda görülen açıklamalar hangi rengin ne zaman kullanılması gerektiğini ifade eder. Soldan sağa doğru sıralamak gerekir ise ;
  • Gündüz temiz su
  • Gündüz bulanık su
  • Gece temiz su
  • Gece bulanık su
  • Gün batımı yada doğumu düşük ışık
  • Gece sokak lambası ışığı ve benzeri yada ay ışığı

renk tablosu 1.jpg
renk tablosu 2.jpg
renk tablosu 3.jpg
renk tablosu 4.jpg
renk tablosu 5.jpg


Şimdilik bu kadar umarım faydalı bir konu olmuştur.
 

Kaje

Kofana
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Konular
28
Mesajlar
337
Çözümler
1
Tepki puanı
268
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 14 Gün
Puanları
63
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Emeğine sağlık abi. Yine harika bir yazı olmuş. Sahte yem ve renk seçimi konusu gerçekten önemli konulardan bir tanesi senin de dediğin gibi. Ben kestiremiyorum nerede ne kullanacağımı. Şimdi bir fikir sahibi oluruz artık bu konuda👏
 

ioguer

Defne Yaprağı
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Konular
1
Mesajlar
14
Tepki puanı
21
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 14 Gün
Puanları
13
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Emeğine sağlık kardeşim. Yine mükemmel bir yazı. Hele hele sahte renk skalalı fotolar efsane. Her spincinin yanında olmalı 👏👏👏
 

HasanAky

Balığa Gitmediğim Gün Öldüğüm Gündür :)
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Katılım
19 Ocak 2021
Konular
118
Mesajlar
591
Çözümler
10
Tepki puanı
549
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 18 Gün
Puanları
83
Bakiye
0.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Emeğine sağlık kardeşim. Yine mükemmel bir yazı. Hele hele sahte renk skalalı fotolar efsane. Her spincinin yanında olmalı 👏👏👏
Teşekkürler abi, konu ile ilgili sürekli kafasında soru işareti olanlara, yeni başlayacak olan arkadaşlar güzel bir kaynak olur inşallah.
 

Forumdan yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir!

Hesap oluştur

Kolay ve hızlı bir şekilde hesap oluşturun!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız varsa, giriş yapın!

BalıkHobim.com'a hoş geldiniz!

Balık Hobim amatör ve sportif balık avcıları için kurulmuş olan sosyal paylaşım forumudur.

Kayıtlar ücretsiz, kolay ve hızlıdır!

Üst