Rehber Olta Makinesi Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Balık avında kullandığımız temel balık avı malzemeleri, belli aralıklarla temizlenmeli ve bakımları yapılmalıdır. Bu temizlik ve bakımlar ekipmanlarımızın performansı için çok önemlidir. Olta makinesi temizliği ve bakımı nasıl yapılır hep beraber bakalım. Aşağıda ki adımları uygulayarak yalnızca 10 dk’ da temizlik ve bakım işlemlerimizi halletmiş olacağız.

Olta Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?​

Her avdan sonra olta makinesi temizliği yapılmalıdır. Tuzlu suda balık avı yaparken ip misina ya da misina üzerine yapışan tuz, eğer avdan sonra temizlenmez ise zaman içerisinde makinemize zarar verebilir. Bu yüzden her av sonu mutlaka olta makimizi uygun şekilde temizlemeliyiz.

Olta makinesi temizleme
Olta makinesi kafa temizleme


Olta makinesi temizleme işlemine başlamadan önce, makinenizi olta kamışından ayırın. Daha sonra kalama ayarını en sona alarak iyice sıktığınızdan emin olun. Kalama ayarını sonuna kadar iyice sıkmazsanız temizleme esnasında su makine içine sızma yapabilir. Bu işlemin ardından, ılık sabunlu su ile olta makinemizi sünger yardımıyla hafifçe yıkıyoruz. Makineyi asla suya daldırmayın ya da yüksek basınçlı su altında yıkamayın. Bu tür işlemler makinemizde ki dişlilerde hasara neden olabilir.

Olta makinemizi yıkadıktan sonra, kuru bir bez ve temiz su yardımıyla hafifçe durulayın ve daha sonra kurulayın.
Olta makinesi dış yüzeyini temizledikten sonra, kalama ayarını gevşeterek kafayı makineden ayırın. Kafayı makineden ayırdıktan sonra kafanın iç kısmını hafif nemli bir bez ile temizleyin ve daha sonra kuru bir bez ile kurulayın. Kafa iç kısmının iyice temizlendiğinden emin olun. Bu şekilde otla makinesi temizliği işlemini gerçekleştirmiş oluruz.


Olta Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır?​

Olta makinesi bakımı, yağlama işlemi ile gerçekleştirilir. Hareketli tüm parçalar düzgün bir şekilde yağlanmalıdır. Bu işlemi isterseniz her ay isterseniz iki ya da üç ayda bir yapabilirsiniz. Küçük ama önemli bir detay; makine kullanım da değilken kalama ayarınızı sonuna kadar açın. Şayet makine kullanımda değilken kalama sıkı bir şekilde bırakılır ise, dişliler üzerine basınç uygulanmış olur. Bu durum zaman içerisinde makinenize hasar verecek bir durumdur.

Olta makinesi yağlama


Olta makinenizi yağlamakta kullandığınız yağ ile tüm hareketli bölümlere bir iki damla yağ döktükten sonra, bu bölümleri hareket ettirerek yağı iyice yedirin. Kafa kısmını sökerek mekanizmanın hareket alanını yağladıktan sonra kafayı geri takarak kolu çevirin ve yağın dişlilere ulaşmasını sağlayın. Bu işlemin ardından isteğe göre kolu sökerek makine içerisine de bir ya da iki damla yağ damlatabilirsiniz.
 

Kaje

Kofana
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Konular
28
Mesajlar
337
Çözümler
1
Tepki puanı
268
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 5 Gün
Puanları
63
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Paylaşım için teşekkürler abi. Çok faydalı bir konu daha olmuş emeğine sağlık.
Küçük ama önemli bir detay; makine kullanım da değilken kalama ayarınızı sonuna kadar açın. Şayet makine kullanımda değilken kalama sıkı bir şekilde bırakılır ise, dişliler üzerine basınç uygulanmış olur
Bunun böyle olacağı hiç aklıma bile gelmemişti harika bir bilgi daha öğrenmiş oldum.
 

Forumdan yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir!

Hesap oluştur

Kolay ve hızlı bir şekilde hesap oluşturun!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız varsa, giriş yapın!

BalıkHobim.com'a hoş geldiniz!

Balık Hobim amatör ve sportif balık avcıları için kurulmuş olan sosyal paylaşım forumudur.

Kayıtlar ücretsiz, kolay ve hızlıdır!

Üst