Bilgi Mamun Nedir, Balık Avında Mamun Nasıl Kullanılır?

Denizlerimizde bir çok canlı türü mevcuttur. Bu canlıların bir çoğu balıkların en sevdiği besinler arasında yerini alır. Mamun bu canlılardan bir tanesidir. Balık avında canlı yem olarak kullanılan popüler canlılardan bir tanesidir. Peki mamun nedir, balık avında mamun nasıl kullanılır?

Mamun canlı yem

Mamun Nedir, Özellikleri Nelerdir?​

Mamun, çamur karidesi türlerinden bir tanesidir. Balık avında canlı yem olarak sıklıkla kullanılır. Upogebiidae ailesine dahil Pusilla türleri arasında yer alır. Mamun, genellikle kıyıdan yapılan avlarda büyük balıkların dikkatini çekmek için sıklıkla kullanılan bir canlıdır. Hareketli bir canlı olduğundan suda balıkların dikkatini çabuk çeker.

Canlı Yem Mamun Özellikleri​

Genel olarak yapısal özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kabuklu bir dış yapıya sahiplerdir
 • Kabukları hafif ve sert ama oldukça narindir
 • İç kısımları son derece yumuşaktır
 • Canlı kaldığı sürede oldukça dayanıklıdır

Balık Avında Mamun Kullanımı​

Mamun balık avında en çok kullanılan canlı yemler arasındadır. Hareketli bir canlı oluşu kancaya takılan mamunun balıkların ilgisini çok çabuk çekmesini sağlar. Kancaya doğru şekilde takıldığında uzun süre canlı olarak kalır ve buda verimli bir balık avı yapmanıza olanak sağlar. Küçük balıklarında kancaya takılan mamuna yönelecekleri unutulmamalı, çabuk parçalanmasını önlemek için ön iki bacağı kopartılmalıdır. Mamun narin bir yapıya sahip olduğundan dolayı olta ile atış esnasında kancadan düşebilir, bunu engellemek için yem ipi kullanımı bu sorunun önüne geçecektir.

Mamun Kancaya Nasıl Takılır?​

Mamun kullandığımız kancaya kuyruk kısmından takılır. Kancaya mamunu takarken nazik olunmalıdır. Doğru şekilde kancaya takılmaz ise fazla uzun süre canlı kalmayacaktır. Kuyruk kısmından taktığınız kanca, yavaş bir şekilde gövde kısmına doğru kaydırılır ve isteğe bağlı olarak kanca ucu gövde kısmından dışarı çıkarılır ya da içeride bırakılır.

Mamun Hangi Bölgelerde Yaşar?​

Mamun ülkemizde Ege bölgesinde yaşayan bir canlı olarak biliniyor olsada, mamun Karadeniz ve Akdeniz bölgesinde de yaşamını sürdüren bir canlıdır.

Mamun ile Hangi Balık Türleri Avlanır?​

Özellikle kıyıdan yapılan balık avlama yönteminde canlı yem olarak kullanılan mamun bir çok avcı balığın besin listesinde yer alır, bu yüzden de oldukça sık kullanılır. Mamun ile hangi balıklar avlanır? Manun ile avlanabilecek balık türleri genel olarak şunladır;

 • Karagöz
 • Sargoz
 • Çipura
 • Kolyoz
 • Mercan
 • Kupes
 • Levrek
Fakat bunların içerisinde en sık levrek ve çipura avında kullanılmaktadır.
 

Kaje

Lüfer
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Konular
18
Mesajlar
252
Yanıtlar
1
Tepki puanı
219
Üyelik Yaşı
9 Ay 5 Gün
Puanları
43
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Paylaşım için teşekkürler abi, güzel bir makale hazırlamışsın yine. Dayımda İzmir de sabah akşam mamun ile avlanıyor. Genelde oda levrek ve çipura avında sürekli kullanıyor.
 

Tevfik

Defne Yaprağı
Balık Hobim Üyesi
Katılım
7 Şub 2021
Konular
1
Mesajlar
19
Tepki puanı
33
Üyelik Yaşı
8 Ay 20 Gün
Puanları
13
Bakiye
0.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Kardeşim eline emeğine sağlık, oldukça faydalı bir makale olmuş. O değil de beni de alıştıracaksın bu hobiye ondan tırsıyorum :D
 

hasaN

Balık Hobim Ekibi
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Katılım
19 Ocak 2021
Konular
106
Mesajlar
468
Yanıtlar
6
Tepki puanı
446
Puanları
53
Bakiye
500.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Kardeşim eline emeğine sağlık, oldukça faydalı bir makale olmuş. O değil de beni de alıştıracaksın bu hobiye ondan tırsıyorum :D
Bu iş balık avlamadan ziyade ruh dinginliği sağlar kardeşim. Huzuru bulmaya çok yakınsın.
 
Üst