5.00 Oylama 1 Değerlendirme
Ekli resmi görebilmek için giriş yapmalı ya da kayıt olmalısınız.


Ekonomik değerinin yüksek olmasının yanı sıra amatör olta balıkçılarının da av sezonunu dört gözle beklediği boğazın incisi olarak adlandırılan lüfer, tüm amatör balıkçıların balık avı denince ana hedefidir. 2020 yılında oldukça verimli geçen lüfer avı, dönüş balığında da verimli olacak gibi görünüyor. Lüfer ve av teknikleri, lüfer nasıl tutulur şimdi bu konuya hep beraber bakalım. Konuya girmeden önce lüfer hakkında bilgi paylaşalım ve avımızı tanıyalım.

Lüfer​

Lüfer, Akdeniz, Karadeniz, Marmara, Atlas Okyanusu, Hint Okyanusunda sürüler halinde dolaşan avcı ve göçmen bir balıktır. Lüfer, Pomatomidae ailesinde yer alır. Vücut yapıları uzun, kuyrukları çatallı, sırtında bulunan yüzgeç sayısı iki, ağız yapısı iri, dişleri ise son derece sivri ve güçlüdür. Yan çizgileri neredeyse düz olup, pullarla kaplıdır. Yan çizgide bulunan pul sayısı 95 ile 100 adettir. Lüfer için sınıflandırma yapıldığında tek başına bir aile oluşturduğunu görürüz. Boyutlarına göre lüfer balığının sınıflandırması şöyledir;
  • Boyları 10 cm ye kadar olanlarına defne yaprağı
  • Boyları 1-13 cm arası olanlarına çinakop
  • Boyları 14-16 cm arası olanlarına kaba çinakop
  • Boyları 17-20 cm arası olanlarına sarıkanat
  • Boyları 21-30 cm arası olanlarına lüfer
  • Boyları 31-35 cm arası olanlarına kaba lüfer
  • Boyları 35 cm ve üzeri olanlarına kofana denir.
Lüfer balığının sırt bölümü koyu mavi ve yeşilimtırak, alt tarafı gümüşî, yan kısımları daha açık renk olan bu balıkların karnı ise parlak beyazdır. Boyları 110 cm'ye, ağırlıkları ise 11,5 kg'a kadar ulaşabilir. Lüferler, Mayıs ayı sonu itibariyle üreme dönemine girerler ve bu üreme dönemi haziran aynın ilk iki haftasına kadar devam eder. Eylül ayının sonu ve ekim ayının başı gibi Karadeniz'de yumurtlayan lüferler İstanbul boğazından çıkmaya başlarlar.

Lüfer ve Av Teknikleri, Lüfer Nasıl Tutulur?​

Lüfer genel olarak kıyıdan ve tekneden olmak üzere iki şekilde avlanabilmektedir. Ülkemizde en yaygın olarak kıyıdan at çek lüfer avı ve kıyıdan yemli lüfer avı olarak amatör olta balıkçıları tarafından avı yapılmaktadır.

Kıyıdan At Çek Lüfer Avı​

Kıyıdan lüfer avı en çok kullanılan balık avı tekniklerinin başında gelir dememiz yanlış olmaz. Kıyıdan at çek lüfer avı spin ve lrf ( Light Rock Fishing ) yöntemleri kullanılarak yapılmaktadır. Kıyıdan lüfer avı yaparken bilmemiz gereken bazı püf noktalar vardır. Merayı iyi tanıma, doğru sahte seçimi, doğru aksiyon, doğru zaman gibi.

Lüfer Avında Sahte Yem Kullanımı​

Piyasa da lüferin en sevdiği sahte diye sınıflandırılan pazarlama amaçlı bir çok ürün mevcut. Böyle bir şey tabi ki yok. Bu tamamen kullanılan sahtenin o anki koşullara göre en doğru ürün olmasından kaynaklanır. Boğaz’da lüfer avı yapıyorsanız kullanmanız gereken sahteler kesinlikle dalan ve mesafe giden sahteler olmalıdır. Fakat bu diğer sahteler çalışmıyor anlamına gelmez. Sadece verimleri dalan tip sahtelere göre daha düşük olacaktır. Sığ bir bölgede avlanıyorsanız 30cm dalan ya da su üstü sahteler lüfer avında kullanılabilir. Şayet İstanbul Anadolu yakasında avlanıyorsanız kullanmanız gereken sahteler 80cm dalan sahtelerdir. Aynı zaman da kullanacağınız sahtelerin agresif aksiyon sergileyebilecek özellikte olmaları lüfer avında harika sonuçlar almanıza neden olacaktır. Kısaca kullanacağınız sahte yemler, öncelikle av bölgenize uygun ( derin dalar, su üstü yada sığ dalar ) olmalı, diğer yandan agresif bir aksiyon sergileyebiliyor olmalıdır. Gece lüfer sahtesi seçimi konusuna gelecek olursak, buda tamamen meranızın ışık alıp almadığı ve suyun bulanıklığı ile alakalı bir durumdur. Bu gece avlarında olduğu gibi gündüz avlarında da geçerlidir. Kaşıkla lüfer avı da gece ve gündüz yapılabilmektedir. Fakat rüzgarlı bir hava söz konusu ise ve sahtelerinizin mesafe gitmesine rüzgar engel oluyor ise, jig yemler kesinlikle kullanılmalıdır. Rüzgarsız havalarda da kullanılması gereken yemlerdir. Sahte yemler aksiyon konusunda özellikleri bakımından farklılar göstermektedir. Genel kullanımda standart olarak hepimiz lüfer avı yaparken sarım esnasında sahteye jerk atarız fakat bu her sahtenin bu şekilde kullanıldığı anlamına gelmez. Örnek vermek gerekir ise ; Daiwa SLS Setupper 97S-DR oldukça agresif, dalan ve mesafe giden bir sahtedir. Bu sahteyi kullanırken jerk atarsanız sahte takla atacaktır. Bu sahtenin doğru kullanımı attıktan sonra kamışı indirerek rölantide aksiyon vermeden düz sarım yapmaktır. Bu sahte agresif bir sahte olduğundan lüferin bir hayli sevdiği sağa ve sola kaçmaları kendi yapan derin meralarda oldukça başarılı bir sahtedir. Sahte yemlerde hangi renkleri tercih edeceğinizi bilemiyor ve bu konuda zorluk yaşıyorsanız aşağıda ki konulara da göz atabilirsiniz.

Kıyıdan at çek lüfer avında kullanılan diğer bir teknik ise kurşun arkası tekniğidir.
Kıyıdan Yemli Lüfer Avı​

Kıyıdan yemli lüfer avı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şey kullanılan yemin taze olmasıdır. Lüfer, yem olarak en çok istavrit, izmarit, hamsi, sardalye ve zargana tercih eder. Kıyıdan yapılan avlarda kullanılan takım mantarlı dip takımıdır. Fileto haline getirilen yem bu takıma geçirilerek dibe atılır ve beklemeye başlanır. Bu takımın yapımı son derece basit olmakla birlikte bu takımı mantarlı lüfer takımı ya da mantarlı lüfer oltası adıyla balık malzemeleri satan firmalardan da temin edilebilir.

Tekneden Lüfer Avı Nasıl Yapılır?​

Tekneden lüfer avı yaparken genellikle uzun olta takımı kullanır. Kıyıdan yemli lüfer avı ile aynı mantığa dayanır. Uzun olta takımına genelde zargana fileto edilir ve takılır, tekne rölanti de ilerlerken yem tekne arkasından yüzdürülür. Uzun olta takımı yapımıda son derece basit olması ile birlikte hazır olarakta satın alabilirsiniz.
 

Ekli dosyalar

    Ekli dosyaları görebilmek için giriş yapmalısınız.

Kaje

Lüfer
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Konular
18
Mesajlar
224
Yanıtlar
1
Tepki puanı
199
Üyelik Yaşı
8 Ay 3 Gün
Puanları
43
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Göz bebeklerimiz, yollarını gizlediklerimiz. Eline sağlık abi.
 

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın ya da üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Hemen hesap oluştur

Forumda hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Üst