Lrf Yönteminde Jig Head ( Jig Kafa ) Seçimi

5.00 Oylama 2 Değerlendirme
Bir malzemenin doğru seçimi, balık avında sizi başarıya ulaştıracak olan en büyük etkendir. Özellikle LRF ile balık avı yapıyorsanız bu daha da önem kazanan bir durum olmakta. Lrf yönteminde jig head ( jig kafa ) seçimi konusunu ele alalım.

Lrf jig head seçimi

Lrf Yönteminde Jig Head ( Jig Kafa ) Seçimi​

Light Rock Fishing ( lrf ) yönteminde genellikle silikon ile balık avı yapıldığından en çok kullanılan malzemelerin başında jig head gelmektedir. Jig head seçimi yaparken baz almamız gereken tek konu, meramızın yapısı ve avlayacağımız balık türüdür. Hava koşullarıda her ne kadar etkili olsada, sürekli değişkenlik gösterdiğinden dolayı jig head seçimi yaparken dikkate alınmaz. Lrf ile balık avlamaya yeni başladıysanız, ilk etapta kayalık alanlara takılma ve kopma gibi durumlar ile sık sık karşılaşacağınızdan dolayı, pahalı jig head’ ler yerine daha uygun fiyatlı jig kafaları tercih etmeniz ilk etapta sizin yararınıza olacaktır. Lrf yönteminde, genel olarak kullanılan iki tür jig head vardır. Bunlar;
  • Mafsallı ( hareketli ) jig head
  • Sabit jig head
Lrf avcılığında hedef balıklarımız genel olarak akşam saatlerinde ya da gün içinde kıyıya yakın yüzen; İstavrit, İspari, Kaya levreği ( eşkina ), İzmarit vs gibi balıklar olduğundan dolayı, kullanacağımız jig head’ inde buna uygun olması gerekir. Uygunluktan kasıt; bu balıklar kıyıya yakın yüzdüklerinden dolayı, yaklaşık max 1 ile 2 metre derinlikte bulunacaklarından jig head ağırlığı bu tür alanlara göre hafif olmalıdır. Silikonu suda ne kadar çok yüzdürebilirseniz av verimi de o oranda artacaktır. Bunu yapmak için de olabildiğince düşük gramajda jig head kullanmaktır. Jig head’ ler çeşitli renklere sahip olabilirler. Bulanlık sularda fosforlu jig head’ ler kullanmak balık avında etkilidir. Meraya ve balığa göre jig head seçimi hakkında kısaca konuşalım.

Meraya Göre Jig Head Seçimi​

Ben kendi av sahandan örnek vereceğim zira her bölgenin yapısı bir birinden farklıdır. Benim bulunduğum İstanbul Anadolu yakasında kıyı kesimleri genel olarak çok derin değildir. Kıyıdan 10 metre mesafeye kadar derinlik Maximum 4 metre civarı olduğundan dolayı, kullanacağım jig headleri de buna göre belirlemekteyim. Avlandığım mera kayalık ve kıyı derinliği 1 ile 4 metre arasında ise kullandığım ağırlıklar; 1 gram ile 2.5 gram arasındadır. Şayet derinliği 10 metre ya da daha fazla olan iskele, kayalık alanlar ya da köprü gibi alanlarda avlanıyorsam, direkt dipten yukarı doğru düz bir şekilde hareket uygulayacağımdan, yemin dibe hemen inmesi için 4 gram ağırlık tercih ediyorum. Tekne ile açıkta isem 7 ile 10 gram aralıkları tercih nedenim oluyor.

Balığa Göre Jig Head Seçimi​


Balığa göre jig head seçimi


Aslında jig head seçimi yaparken ana unsur olarak belirlediğim konu budur. Hedefinizde ki balık hakkında yeterli bilgiye sahipseniz zaten ne kullanmanız gerektiğinide biliyorsunuz demektir. Şayet hedefim istavrit ise herkesin bildiği üzere akşam hava karardıktan sonra balığa inerim ve istavrit akşam saatlerinde kıyıladığından, kullandığım jig head ağırlığı 2 gramı geçmez tabi bu akıntı ve sert rüzgar yok ise. Şayet akıntı ve sert rüzgar var ise, en yüksek kullandığım ağırlık 3.5 gram civarındadır. Şayet hedefimde ki balık Kaya levreği ( eşkina ) ise, kullandığım jig head ağırlığı 1 gram’ dır. Özellikle eşkina peşinde isem kullanabiliyor isem 1 gram ilk tercihim olmakta.

Hareketli Jig Head ve Sabit Jig Head​


Hareketli jig head.jpg
Sabit jig head.jpg
Hareketli jig head ve sabit jig head’ ler arasında ki en temel fark, hareketli jig head’ lerin, sabit jig head’ lere göre silikonun tamamın hareket almasını sağlamasıdır. Benim de avlarımda tercih ettiğim jig head türü budur. Yaptığımız avlarda dostlarımız ile yaptığımız denemelerde hareketli jig head kullanımının av verimini önemli ölçüde arttırdığını gözlemledik. Tabi bu kişilerin tercihine göre değişebilir fakat tavsiyem kesinlikle hareketli jig head kullanmanız yönünde olacaktır.

Jig Headlerde Kullanılan İğneler​

Jig head’ lerde kullanılan iğneler, kullandığınız silikon yemin, balığın yemi çekmesi gibi durumlarda, silikonun iğneden kaymaması için önemlidir. Arkasında tırtık bulunan iğneler tercih edilmelidir.
 

Kaje

Sarıkanat
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Mesajlar
138
Yanıtlar
1
Tepki puanı
140
Üyelik Yaşı
3 Ay 13 Gün
Puanları
43
Yaş
31
TRY
8.60₺
Adı
Erkan
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Emeğine sağlık abi, benim için jig head konusunda bir çok şeyi aydınlattı. Yeni başlayan arkadaşlar içinde bilgi ve fikir edinebilecekleri güzel bir yazı.
 

Bir hesap oluşturun ya da giriş yapın.!

Yorum yapmak ya da konu açmak için üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Topluluğumuzda bir hesap oluşturun ya da sosyal medya hesaplarınız ile hızlı bir şekilde kayıt olun.

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Burada oturum açın ya da sosyal medya hesaplarınız ile giriş yapın.

Üst