5.00 Oylama 1 Değerlendirme
Neredeyse tüm balık türleri LRF ( Light Rock Fishing ) balıkçılarının hedefidir. Bu son derece doğrudur. Yaptığım avlar sırasında neye atıyorsun sorusuna benimde verdiğim cevap ; denizde ne varsa oluyor genelde :)

Light Rock Fishing

Lrf ( Light Rock Fishing ) Nedir?

Hafif Kaya balıkçılığı (LRF), mikro yem ve ekipmanlar kullanılarak kıyı şeridinde bulunan küçük balık türlerini avlamak için geliştirilen bir balık avı yöntemidir (diğer büyük türler de yakalanabilir). LRF Japonya'da balıkçıların kıyılarda bol miktarda balık türü bulunurken neden her zaman büyük balıkları yakalamaya çalıştıklarını sorgulamaya başlamaları ile ortaya çıkan bir balıkçılık disiplinidir. Avrupa sularında, büyük balık türlerinin giderek azalmasıyla LRF disiplini, önce Avrupa’ya ve nihayetinde ülkemize ulaşarak dünya ve ülkemiz amatör balıkçılık pazarında hızla büyüyerek son derece popüler bir konuma ulaşmıştır. Dünya da ve ülkemizde sayısı hızla artan ve artmaya da devam eden birçok amatör balıkçı, buna amatör balıkçılığa yeni başlayanlarda dahil bu av disiplini ile çok yakından ilgilenmeye başlamıştır.

Hafif Kaya balıkçılığı, at çek ve yemli balık avcılığının bir şeklidir. Son derece hafif ve hassas olta kamışları kullanılarak yapılan bu av yönteminde, mikro sahte, silikon ve jig yemler kullanılır. Genel olarak atılan ağırlıklar 10 gram’ dır. LRF kamışlarında ortalama atış aralığı 0-18 gram arasındadır. Aynı zaman bu av disiplinin de kullanılan makineler de 500 ile 2000 kafa çapında olan makinelerdir. LRF yöntemi, her ne kadar kıyıya yakın sığ sularda yaşayan küçük ve orta boy balıkları ( istavrit, ispari, iskorpit, kaya balığı, eşkina, karagöz ve benzeri ) hedef alsa da, lüfer, turna, yayın balığı, palamut, akya, levrek gibi tüm balık türlerinin avında başarılı bir şekilde kullanılır. Ama şu bir gerçektir ki bu balık avı yöntemi bizim için bir nimettir.

Hafif Kaya balıkçılığı, aslında avlandığımız bölgede mevcut olan balıkları hedefleyerek ve asla ortaya çıkmayacak ya da nadiren denk gelecek büyük balıkları yakalama umuduyla büyük yemler atmadan balıkçılığın tadını çıkarmakla ilgilidir. Doğru bir tabirle LRF ( Light Rock Fishing ) balıkçıların bulundukları merada olmayan ya da az sayıda olan balıkları yakalamak için zaman harcamak yerine, aslında orada olan balıkları yakalayarak zevk almasını sağlayan bir balıkçılık yöntemi olarak özetlenebilir. Orta boyda bir istavritin bile LRF ile bizlere yaşattığı keyfi ve mutluluğu düşünürsek :) LRF, balıkçıların hafif bir şekilde seyahat edebilmeleri bakımından da son derece pratiktir. Olta kamışı dışında, ihtiyacınız olan her şey bir sırt çantasına sığar ve av boyunca bulunduğunuz yeri rahat bir şekilde yorulmadan geze geze avlanmanızı, bu sayede birçok bölgeyi taramanıza da olanak sağlar.

Lrf ( Light Rock Fishing ) Yönteminde Kullanılan Malzemeler ve Yemler​

LRF ile balık avında kullanılan ekipmanlara genel bir bakış atalım. Olta kamış ve makineleri, misinalar, ip misinalar, yardımcı malzemeler, yemler, iğne ve ağırlıklar.

Lrf ( Light Rock Fishing ) Olta Kamışları​

En önemli kısımlardan bir tanesidir. LRF olta kamışı almadan önce, hedefinizde hangi balıklar var, silikon ağırlıklı mı yoksa karma bir şekilde mi avlanacaksınız öncelikle bunu netleştirmeniz gerekir. Ülkemizde ve dünya da zaten çok çeşitli LRF olta kamışları mevcut olsa da, LRF'nin popülaritesi artmaya devam ettikçe bu çeşitlilik sürekli genişleyecektir. Çoğu LRF olta kamışı ortalama 7-9 feet ( 213 ile 270 ) uzunluğundadır ve 0 – 10 gram atar aralığına sahiptir. Hassasiyet olarak UL ( Ultra Light ) kamışlar tercih edilmelidir. LRF olta seçimi konusunda ki sorularınızı forumdan iletebilirsiniz.

Lrf ( Light Rock Fishing ) Olta Makineleri​

Hafif Kaya balıkçılığında kullanılan makineler, az önce yukarıda bahsettiğim üzere 500 ile 2000 kafa çapına sahip makinelerdir. Bu makineler ufak ve olması gerektiği gibi hafif makinelerdir. Makine seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en büyük unsur alacağınız makinenin kullanacağınız kamış ile uyumudur. LRF olta makineleri hakkında tüm sorularınızı forumdan sorabilirsiniz.

Lrf ( Light Rock Fishing ) İp Misinalar​

LRF balık avcılığına benim gibi büyük ölçüde düşkün olan birçok balıkçı, genellikle 0.06mm ile 0.08mm ip misina ve bir flourocarbon liderinden oluşan bir kurulumu tercih eder. Bu, birtakım avantajlara sahiptir, çünkü kullandığınız ip misina oldukça ince olduğundan, bu sizin ek bir atış mesafesi elde etmenizi sağlar ve ip misinaların bu denli ince olması, balıkçıyı yakalamaya çalıştıkları balıkla doğrudan temas ettirir. Buna ek olarak, flourocarbon lider su altında neredeyse görünmez olur ve flourocarbon tokluğu kayaların çarpması ve aşınmasından kaynaklanan hasarlara karşı ip misinamızı koruyacaktır. LRF avlarında ip misina kullanımı ilgili tüm sorularınızı forumdan iletebilirsiniz.

Lrf Yönteminde Kullanılan Yemler​

Hafif Kaya balıkçılığı ( LRF ) yöntemi ile balık avlarken kullanılabilecek çok çeşitli sahte yemler vardır ve sonuç veren yem türlerini bulmak için verilen çaba aslında LRF'nin en keyifli yönlerinden biridir. Doğru yemi bulmaya yönelik verilen bu çaba, aynı zaman da yemler konusunda ki bilginizi de arttıracaktır. Birçok silikon yem son derece gerçekçidir ve sadece küçük kurtçukların görünümünü taklit etmekle kalmaz, aynı zamanda balıklara ek bir cazibe sağlayan koku ve amino asitlerle doludur. Ayrıca balıklar tarafından tamamen parçalanıp tüketilseler bile balıklara zararları dokunmaz. En popüler LRF yemlerinden biri hatta en iyisi tartışmasız Marukyu Power Isome'dir. Bir boru kurdu gibi görünür. Özel bir koku ile doludur ve aynı zamanda suda gerçek bir solucan hareketi yapar. Bu silikon yemi suya attıktan sonra biraz beklemelisiniz bu sayede cezbedici kokusu suya yayılır ve balıkları kendine doğru çeker. Savage Gear markası da, LRF balıkçıları arasında çok popülerdir ve geniş bir ürün yelpazesi mevcuttur. Silikon yemlerin dışında kullanılan yemler jig, maket balık, kaşık gibi kandırıcılardır. Yemler hakkında ki tüm sorularınızı forumdan iletebilirsiniz.

Lrf Yönteminde Kullanılan İğneler ( Kancalar )​

Light Rock Fishing ( LRF ) yönteminde, genellikle kullanılan en büyük kanca boyları 6-8 numara boyutlarındadır. 10 numara iğne boyları ise genel olarak LRF'de kullanılan en iyi boyuttur. İğne boyutları avı yapılacak balığa göre değişim gösterebilir. Örneğin lrf ile ispari avı yapıyorsanız 11 numara kanca daha uygundur. Bu kanca boyları kullanım alanlarına göre 18 numaraya kadar çıkabilir. Kanca tercihleri de av sahasına göre olmalıdır. Ben genelde lrf için barbless kancaları tercih ederim, bunun nedenleri balıklardan çıkarılması kolay olması, aynı zaman da yosuna ve kayalara kolay kolay sıkışmamasıdır. İğneler hakkında ki tüm sorularınızı forumdan iletebilirsiniz.

Lrf Yönteminde Ağırlık Kullanımı​

LRF ile balık avı yaparken, bazen ekstra atış mesafesi elde etmek için yemlere ekstra ağırlık eklemek gerekebilir. Bu, yemi bir zokaya ( jig head ) kafasına takmak, olta boyunca serbestçe yukarı ve aşağı hareket edecek sürgülü bir ağırlık kullanmak veya yarıçap boyunca kesilen, kıstırma kurşun kullanmak gibi çeşitli şekillerde yapılabilir. Lrf için gezer kurşun ve jig kafalarının büyük çoğunluğu 1 ila 10 gram ağırlığındadır. Bazı durumlarda 1 gram altında ki ağırlıklarda kullanılır. Örneğin; rüzgarsız ve durgun bir suda eşkina avı yapıyorsanız 0.5 - 0.9 gram gibi ağırlıkların kullanılması uygun olacaktır. Aşağı da jighead, gezer kurşun ve kıstırma kurşun ağırlıklarının kullanıma dair örnek gösterilmiştir. Ağırlıklar ile ilgili sorularınızı forumdan iletebilirsiniz.

LRF yönteminde ağırlık kullanımı

Hafif Kaya balıkçılığı, hem ülkemizde hem de tüm Avrupa'da popülerlik kazanan bir balık avı yöntemidir. Giderek daha çok amatör balıkçı, LRF'nin sadeliğine ve zevkine daha fazla ilgi duyuyor. LRF teknikleri devam ettikçe, ekipman ve yöntemler değişecek, ancak bu tür balıkçılık öngörülebilir gelecekte bile popülaritesinden hiçbir şey kaybetmeyecektir.

Kaje

Lüfer
Balık Hobim Üyesi
Konular
18
Yanıtlar
1
Üyelik Yaşı
9 Ay
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Paylaşım için teşekkürler. Harika bir makale hazırlamışsınız hocam. İnternette çoğu aynı olan bilgilere nazaran çok farklı bir yorumlama olmuş. Keyifle okudum. LRF hakkında bilgi sahibi olmayanlar için muazzam bir yazı. Bende yeni bir kaç şey öğrenmiş oldum.

hasaN

Balık Hobim Ekibi
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Konular
105
Yanıtlar
6
Bakiye
500.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Paylaşım için teşekkürler. Harika bir makale hazırlamışsınız hocam. İnternette çoğu aynı olan bilgilere nazaran çok farklı bir yorumlama olmuş. Keyifle okudum. LRF hakkında bilgi sahibi olmayanlar için muazzam bir yazı. Bende yeni bir kaç şey öğrenmiş oldum.
Teşekkürler Erkan. Umarım yeni başlayacak bir çok arkadaşımızın fikir sahibi olmasına vesile olacak bir makale olmuştur.

Kaje

Lüfer
Balık Hobim Üyesi
Konular
18
Yanıtlar
1
Üyelik Yaşı
9 Ay
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Ağırlık kullanımı kısmında ki, 2 ve 3 numaralı görselde ki sistemlerin LRF’de de uygulandığını açıkçası şimdi öğrendim. Split shot sistemi sanki jig head kullanımına göre daha iyi olur gibi geldi bana silikonun daha doğal bir şekilde yüzebilmesi açısından

hasaN

Balık Hobim Ekibi
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Konular
105
Yanıtlar
6
Bakiye
500.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Ağırlık kullanımı kısmında ki, 2 ve 3 numaralı görselde ki sistemlerin LRF’de de uygulandığını açıkçası şimdi öğrendim. Split shot sistemi sanki jig head kullanımına göre daha iyi olur gibi geldi bana silikonun daha doğal bir şekilde yüzebilmesi açısından
Tespitin doğru kardeşim. Jig head ve silikon kombinasyonuna nazaran kıstırma kurşun ağırlık kullanımı, silikonun daha doğal yüzmesini sağlıyor bunu çok kez denedik biz. En büyük avantajı ise yoğun kayalık yapısı olan alanlarda av yapıyorsan, iğnenin kayalık yapılara takılma olasılığı sıfıra yakın oluyor. Bunların dışında drop shot takımı yapıpta kullanabilirsin LRF’de. YouTube’ dan bakabilirsin yapımına. Yapım şekli ile ilgili bir içerik oluştururum bende yakın zamanda.

Kaje

Lüfer
Balık Hobim Üyesi
Konular
18
Yanıtlar
1
Üyelik Yaşı
9 Ay
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Hobim" data-source="post: 78" class="bbCodeBlock bbCodeBlock--expandable bbCodeBlock--quote js-expandWatch">
Tespitin doğru kardeşim. Jig head ve silikon kombinasyonuna nazaran kıstırma kurşun ağırlık kullanımı, silikonun daha doğal yüzmesini sağlıyor bunu çok kez denedik biz. En büyük avantajı ise yoğun kayalık yapısı olan alanlarda av yapıyorsan, iğnenin kayalık yapılara takılma olasılığı sıfıra yakın oluyor. Bunların dışında drop shot takımı yapıpta kullanabilirsin LRF’de. YouTube’ dan bakabilirsin yapımına. Yapım şekli ile ilgili bir içerik oluştururum bende yakın zamanda.
Bu kancanın takılma sorununu bir hayli yaşıyorum. Takılıp kopan jig head sayısı kayda değer yani. Bilgi için teşekkürler. İlk fırsatta deneyeceğim.

ioguer

Defne Yaprağı
Balık Hobim Üyesi
Konular
1
Üyelik Yaşı
9 Ay
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Yaklaşık 2 senedir birkaç istisna haricinde sadece LRF takımı ile farklı şekillerde av yapıyorum. Mevsimine, meraya ve hedef balığa göre gerek jighead silikon kombinasyonuyla, gerek mikro jigging veya light/micro spinning yapıyorum. Bulunduğumuz çevredeki balığı bir şekilde tutabiliriz ama LRF takımıyla gerçekten tek bir isravrit bile inanılmaz keyif veriyor. Hele hele büyük balıklara denk gelirseniz zevkin doruklarını yaşıyorsunuz. 2020 hepimize zor bir seneydi ama şahsıma LRF ile avda farklı diisiplinlerle değişik türlerden en çok balık kandırdığım sene oldu. İstanbul çevresinde istavrit, lüfer, ispari, eşkina, zargana, izmarit ( özellikle kasım ocak arasında bu sene dişli balık boğazda spine acayip av verdi) egede ise baraküda, levrek, lüfer, çupra, karagöz, sargoz, istavrit, lokum, kuzu, melanur, gibi balıklar nasip oldu. Ekipmanın maddi yükü fazla olabilir ama bu hobiye gönül veren herkese haz garantisi sağlıyor. Ekte son 1 senedeki avlarımdan birkaç fotoyu paylaşıyorum. Daha iyileri sizlerin olsun

Ekli dosyalar

• A98624A9-BE00-4BBE-943E-F9D1A0FA4AD0.jpeg
    A98624A9-BE00-4BBE-943E-F9D1A0FA4AD0.jpeg
    1.8 MB · Görüntüleme: 31
  • 81DA5375-43AF-4A15-90C2-57DAFA9198E0.jpeg
    81DA5375-43AF-4A15-90C2-57DAFA9198E0.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 30
  • 94E295B5-CA5A-495A-B72E-7053AE2C7C78.jpeg
    94E295B5-CA5A-495A-B72E-7053AE2C7C78.jpeg
    1.9 MB · Görüntüleme: 33
  • E3931D13-F8FB-4B00-908F-C1611E702A7D.jpeg
    E3931D13-F8FB-4B00-908F-C1611E702A7D.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 24
  • 4669B2D4-8664-418F-B8CF-17A9435947C3.jpeg
    4669B2D4-8664-418F-B8CF-17A9435947C3.jpeg
    3.4 MB · Görüntüleme: 34
  • 23A212CC-F662-45C0-8E68-CEBB949DF25C.jpeg
    23A212CC-F662-45C0-8E68-CEBB949DF25C.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 33
  • 6E4B0957-00DA-4A30-A22B-D488BAD7F879.jpeg
    6E4B0957-00DA-4A30-A22B-D488BAD7F879.jpeg
    2.5 MB · Görüntüleme: 45
  • 60C8AB21-8D4F-4F30-B025-D5DBD7B1E9A5.jpeg
    60C8AB21-8D4F-4F30-B025-D5DBD7B1E9A5.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 30
  • 21175088-004C-4ABF-B8E4-EFCFC044E192.jpeg
    21175088-004C-4ABF-B8E4-EFCFC044E192.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 31

hasaN

Balık Hobim Ekibi
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Konular
105
Yanıtlar
6
Bakiye
500.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Yaklaşık 2 senedir birkaç istisna haricinde sadece LRF takımı ile farklı şekillerde av yapıyorum. Mevsimine, meraya ve hedef balığa göre gerek jighead silikon kombinasyonuyla, gerek mikro jigging veya light/micro spinning yapıyorum. Bulunduğumuz çevredeki balığı bir şekilde tutabiliriz ama LRF takımıyla gerçekten tek bir isravrit bile inanılmaz keyif veriyor. Hele hele büyük balıklara denk gelirseniz zevkin doruklarını yaşıyorsunuz. 2020 hepimize zor bir seneydi ama şahsıma LRF ile avda farklı diisiplinlerle değişik türlerden en çok balık kandırdığım sene oldu. İstanbul çevresinde istavrit, lüfer, ispari, eşkina, zargana, izmarit ( özellikle kasım ocak arasında bu sene dişli balık boğazda spine acayip av verdi) egede ise baraküda, levrek, lüfer, çupra, karagöz, sargoz, istavrit, lokum, kuzu, melanur, gibi balıklar nasip oldu. Ekipmanın maddi yükü fazla olabilir ama bu hobiye gönül veren herkese haz garantisi sağlıyor. Ekte son 1 senedeki avlarımdan birkaç fotoyu paylaşıyorum. Daha iyileri sizlerin olsun

Maşallah diyelim nazar değmesin :) LRF ile ne tutulur sorusuna ioguer ioguer ‘ in bu paylaşımı şunu söylüyor ; her şey :)

Kaje

Lüfer
Balık Hobim Üyesi
Konular
18
Yanıtlar
1
Üyelik Yaşı
9 Ay
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Yangın var sanırım :) maşallah harika avlar yapmışsınız. Bende LRF ile Spin arasında çok gidip gelmiştim hasaN HasaN hocama danıştım en son LRF’ye karar vermiştim ve iyi ki tercihimi bu yönde yapmışım.

Kaje

Lüfer
Balık Hobim Üyesi
Konular
18
Yanıtlar
1
Üyelik Yaşı
9 Ay
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
İstavrit avı için hazırlıklara başlıyım dedim ufaktan isome marukyu silikon fiyatlarına bir baktım herhalde dedim ev alıyoruz 100 ₺ olmuş neredeyse şaka gibi. Alternatif silikonlara ya da jig yemlere baksan daha iyi olacak.

hasaN

Balık Hobim Ekibi
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Konular
105
Yanıtlar
6
Bakiye
500.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
İstavrit avı için hazırlıklara başlıyım dedim ufaktan isome marukyu silikon fiyatlarına bir baktım herhalde dedim ev alıyoruz 100 ₺ olmuş neredeyse şaka gibi. Alternatif silikonlara ya da jig yemlere baksan daha iyi olacak.
Evet kardeşim isome marukyu silikon fiyatları almış başını gitmiş. Şahsen iki seneye yakındır isome almıyorum. Hedefin silikon ile istavrit ise isomeye gerek yok. Blue Blue SeaRide Mini 3 gr ve 6 gr renk kodu 13 istavritte bir harikadır. İstavrit için elinde bunun olması yeterli. Bir paket isome alıp 1 hafta da tüketeciğin yerde Blue Blue SeaRide Mini jig alman daha mantıklı olacaktır. Tavsiyem 6 gram olanı.

Kaje

Lüfer
Balık Hobim Üyesi
Konular
18
Yanıtlar
1
Üyelik Yaşı
9 Ay
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Evet kardeşim isome marukyu silikon fiyatları almış başını gitmiş. Şahsen iki seneye yakındır isome almıyorum. Hedefin silikon ile istavrit ise isomeye gerek yok. Blue Blue SeaRide Mini 3 gr ve 6 gr renk kodu 13 istavritte bir harikadır. İstavrit için elinde bunun olması yeterli. Bir paket isome alıp 1 hafta da tüketeciğin yerde Blue Blue SeaRide Mini jig alman daha mantıklı olacaktır. Tavsiyem 6 gram olanı.
Tavsiyen için teşekkürler reis. Aynen istavrit için alacaktım vazgeçtim şimdi sen öyle diyince. Fiyatlarına baktım da doğru diyorsun isome alana kadar jig alıp ebedi billah kullanmak daha mantıkı ve karlı.

hasaN

Balık Hobim Ekibi
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Konular
105
Yanıtlar
6
Bakiye
500.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Stroft 0.04mm ip misina bugün elime ulaştı. Yanında 0.12 kalınlığında incecik bir lider misina hediye göndermişler. En kısa süre de bu ikiliyi deneyeceğim. Mesafede hissedilir bir artış olacağına şüphe yok.

Kaje

Lüfer
Balık Hobim Üyesi
Konular
18
Yanıtlar
1
Üyelik Yaşı
9 Ay
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Stroft 0.04mm ip misina bugün elime ulaştı. Yanında 0.12 kalınlığında incecik bir lider misina hediye göndermişler. En kısa süre de bu ikiliyi deneyeceğim. Mesafede hissedilir bir artış olacağına şüphe yok.
Harika bir ip keşke benim olsa :). Güle güle kullan abi kullanım deneyimlerini bekliyorum.