Rehber Lrf ile Uzağa Atış Nasıl Yapılır?

5.00 Oylama 2 Değerlendirme
lrf ile uzağa atış yapmak

Lrf yönteminde mesafe elde etmekte oldukça önemlidir. Lrf ile uzağa atış nasıl yapılır? Kısaca uzağa atış yapmamıza etken olan bir kaç konuya değinelim.

Lrf ile Uzağa Atış Nasıl Yapılır​

Lrf ile uzağa atış yapmak için kullanılan ekipmanın çok iyi kombine edilmiş olması gerekir. Lrf avcılığı hafif takım ve buna uygun ekipmanlardan oluştuğundan haliyle biraz daha pahalı oluyor. Mesafe istiyorsak bunu göze almak gerekiyor. Lrf ile uzağa atmak için belli başlı etken olan unsurlar vardır. Sırası ile bakalım.

İp Misinanın Uzağa Atış Yapmadaki Etkisi​

Öncelikle ip misina kullanılmalı. İp misina makine kafasından daha seri çıktığından mesafeye etki edecektir. Lrf ile balık avı yapıyor ve lrf ile uzağa atış yapmak istiyorsanız, yapmanız gereken ikinci şey; ip misinanızı inceltmek olmalıdır. İp misinanız ne kadar ince olursa o kadar mesafe elde edersiniz. Kendi yaptığımız testlerde 2.5 gram jighead kullanımında 0.06mm ip ile 0.03mm ip atışlarda inanılmaz mesafe farkları ortaya koydu. 2.5 gram jighead ile atışlarda 0.03mm bir ip kullanımı yaklaşık olarak 20 metre bir mesafe elde etti. Tabi bu mesafelerde kullanılan kamış boyuda etkilidir. İp misina seçimini avlayacağınız balığa göre yapmanız yararınıza olacaktır 0.03mm bir ip size mesafe kazandırır evet ama sağlam bir balığı çekerken muhtemelen patlayacaktır. Kalama ayarı ile çekerim diyebilirsiniz doğrudur ama 1kg çekeri olan bir ip ne kadar kalama ayarı yaparsanız yapın ilk sıkışmada patlayacaktır. İp misina alırken paradan kısmayın. Aynı zamanda ip misina bakımı her avdan sonra mutlaka yapılmalıdır. Kısacası ne kadar ince ip o kadar mesafe. Ünlü bir düşünürün dediği gibi; para çokomel.

Lrf Olta Kamışlarının Uzağa Atış Yapmadaki Etkisi​

Piyasa da her bütçeye uygun bir çok Lrf olta kamışı mevcut. Fakat biz lrf ile uzağa atış yapmak istediğimizden dolayı seçeceğimiz kamış boyu minimum 210 cm ve extra fast aksiyonlu bir kamış olmalıdır. Diğer bir unsur kamışlarda atar aralığıdır. Kullandığınız kamışın atar aralığına göre atışlarda en iyi performansı verecek ağırlığa sahip sahte ya da jig yemler atılmalıdır. Bir örnek ile açıklamak gerekir ise; 2-10 atarlı bir lrf kamış ile atabileceğiniz en uygun ağırlık 6 gramdır. Bunu siz şu şekilde hesaplayabilirsiniz. 2-10 gram atarlı bir kamış için en uygun aralığı bulmak için yapmanız gereken işlem şu şekildedir; 2+10 = 12 12/2 = 6 bu sizin 2-10 gram atarlı bir kamış ile atabileceğiniz en iyi ağırlığı ifade eder ve yapılan bu doğru seçimler de size mesafe olarak geri döner.

Sahte Yemlerin Uzağa Atış Yapmadaki Etkisi​

Yukarıda sahte yem seçerken kamış atar aralığında en iyi verimi nasıl alacağımızı hesaplamıştık. Lrf ile uzağa atış yapabilmek için sahte yemlerde bilmemiz gereken diğer bir konu transfer sistemleri ve sahtenin yapısıdır. Bunu çok basit bir örnek ile açıklayıp konuyu kısa tutacağım herkesin net olarak anlayacağına eminim. Örnek vermek gerekir ise; zip baits fakıe dog su üstü sahtesi harika bir mesafeye sahip içinde Mag – Drive transfer sistemi bulunan bir sahtedir. Fakat aynı transfer sistemine sahip zip baits rigge sahteler ise ancak tekne ya da bot ile balık avı yaparken mesafenin pek önemli olmadığı anlarda kullanabileceğiniz, kıyıdan rezalet bir mesafeye sahip sahtelerdendir ama transfer sistemleri aynı neden mesafe gitmiyor dimi? Bu tamamen sahtenin yapısı ile alakalıdır riggelerin arka kısmı bombeli olduğundan atıştan sonra havada ki süzülme esnasında yapısından dolayı yan döner ve iyi mesafe almaz fakat fakıe dog sahtelerin yapısı kurşun gibi olduğundan havada rüzgarı yararak gider buda iyi mesafe gitmesini sağlar. Özetlersek düzgün bir yapıya ve iyi bir transfer sistemine sahip sahteler lrf ile uzağa atış yapmak için olmaz ise olmazlardandır.

Olta Atış Şekli ve Mesafe Etkisi​

Atış şekilleri de mesafeye etki eden diğer bir unsurdur. Atış yaptıktan sonra yeminiz önünüze düşüyor ya da çok az bir mesafe gidiyor ise, buna ipi geç ve yanlış bir açıda bırakıyor olmanız neden olur. Atış yaparken en doğru açı, atış esnasında kamış 90 dereceye geldikten sonra ipi bırakarak gerçekleştirilen atıştır. Bunun dışında savurma şekli yapılan atışlarda oldukça verimlidir. Savurma şeklinde yapılan atışlar biraz el alışkanlığı gerektiren atışlardandır.
 

Kaje

Kofana
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Konular
28
Mesajlar
337
Çözümler
1
Tepki puanı
268
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 15 Gün
Puanları
63
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Paylaşım için teşekkürler abi. Eline sağlık kitap gibi bir yazı hazırlamışsın. Dikkatle ve keyifle okudum.
 

gsayan

Defne Yaprağı
Balık Hobim Üyesi
Katılım
4 Şub 2021
Konular
0
Mesajlar
1
Tepki puanı
1
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 3 Gün
Puanları
3
Bakiye
0.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Bilgilendirici ve öğretici paylaşımlar için teşekkürler.
 

Forumdan yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir!

Hesap oluştur

Kolay ve hızlı bir şekilde hesap oluşturun!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız varsa, giriş yapın!

BalıkHobim.com'a hoş geldiniz!

Balık Hobim amatör ve sportif balık avcıları için kurulmuş olan sosyal paylaşım forumudur.

Kayıtlar ücretsiz, kolay ve hızlıdır!

Üst