Rehber Lider Misina Nedir? Neden Kullanılır?

Balık avı sırasında bazı olumsuz durumlar karışısında ip misinalarımız zarar görebiliyor. Bu gibi durumların önüne geçmek için kullandığımız ip misinaların önüne lider misina bağlarız. Peki lider misina nedir? Neden kullanılır? Şimdi hep beraber bu konuyu ele alalım.

Lider Misina Nedir?

Oltanızdan gelen ana bedenin ucuna farklı türde bir misina bağlamak amatör balıkçılığa yeni başlayan ya da konu hakkında bilgisi olmayan bir çok kişiye anlamsız gelebilir, ancak bu işlem balık avının en temel taktiklerinden biridir ve balık avında oldukça önemli bir fark yaratabilir.

Lider misina, ana bedenden gelen ip misina ucuna bir lider düğümü atarak bağlanan ayrı bir misinadır. Kullanılan sahte yem ve diğer malzemelerin bağlı olduğu bu ayrı misina, kullandığınız ipe göre en uygun lider düğümü ile ana bedenden gelen ip misinaya bağlanarak yapılır.

Lider misina

Lider misina iki türlüdür. Bunlar; Fluorocarbon ve monofilament misinalardır. Lider yapımında genellikle fluorocarbon misinalar tercih edilmektedir.

Lider Misina Neden Kullanılır?​

Lider misina kullanım amacı temel olarak iki ana nedene dayanır. Bunlardan ilki; ip misinamızda suyun altında kayalar, resifler gibi ipe zarar verecekler keskin bölgelere sürtme sonucu oluşacak kesikleri engellemektir. İkinci ana neden ise; çoğu ip misinanın su altında görünür olmasından dolayı balık avı verimini olumsuz yönde etkilemesidir. Lider misina kullanımı balıkların yeme bağlı olan misinayı görmelerini zorlaştırdığından, başarılı bir av yapmanıza da olanak sağlar.

Bu iki ana nedenin dışında diğer nedenler ise;
  • Lider misina kullanımı doğru lider düğümü ile beraber çeker değerini de arttırır.
  • Su üstü sahtelere walk the dog ( wtd ) aksiyonu verirken özellikle yaşanan bir olay sahtenin iğnelerinin misinaya dolanıyor olması. Şayet lider kullanmıyorsanız önemsiz görülen bu olay aslında ipinize zarar verecektir.
 

Kaje

Kofana
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Konular
28
Mesajlar
337
Çözümler
1
Tepki puanı
268
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 5 Gün
Puanları
63
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Paylaşım için teşekkürler abi. Eline sağlık.
 

Forumdan yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir!

Hesap oluştur

Kolay ve hızlı bir şekilde hesap oluşturun!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız varsa, giriş yapın!

BalıkHobim.com'a hoş geldiniz!

Balık Hobim amatör ve sportif balık avcıları için kurulmuş olan sosyal paylaşım forumudur.

Kayıtlar ücretsiz, kolay ve hızlıdır!

Üst