Kıtka Balık Askısı, Balık Tasması Nedir?

Balık avı yaparken yakaladığımız balıkları çoğumuz hemen ölmemeleri ve tazeliklerini korumaları için, içini su doldurduğumuz balıkçı kovalarına koyarız fakat belli bir süre sonra yetersiz oksijenden dolayı yakalanan balıklar ölür ve sertleşmeye başlar. Kıtka balık askısı balık tasması yakaladığımız balıkların oldukça uzun bir süre canlı kalmalarını sağlar.

Kıtka Balık Askısı, Balık Tasması Nedir?​

Kıtka balık askısı, kıyıdan, tekneden, bot ve kanodan saatlerce sürebilen balık avlarında yakalanan balıkların canlı kalması için kullanılan yardımcı malzemelerdendir. Şamandıralı ve şamandırasız modellerini Google da kıtka balık askısı diye aratarak bulabilirsiniz. Kıyıdan kullanım için şamandıralı modeli bana daha uygun geliyor. Siz istediğiniz modeli tercih edebilirsiniz.

You must be registered for see images attach


Şamandıralı model 2 ile 5 metre ip uzunluğuna, şamandırasız model ise 2 ile 2.5 metre ip uzunluğuna sahiptir. İp uzunluğu markalara göre değişiklik gösterebilir ama ortalama bu aralıklardadır. Kıtka genel olarak büyük balıkların avında kullanılır. Bu balıklara levrek ve turna gibi balıklar örnek olarak gösterilebilir.

Yapımı da oldukça basit bir aparattır.
 

Ekli dosyalar

    Ekli dosyaları görebilmek için giriş yapmalısınız.

Kaje

Lüfer
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Mesajlar
185
Yanıtlar
1
Tepki puanı
178
Üyelik Yaşı
5 Ay 1 Gün
Puanları
43
Credits
0₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Paylaşım için teşekkürler abi. Bende temin etmiştim bu üründen. Şamandıralı modeli daha iyi gibi geliyor bana da şamandırasız modelle kıyıdan avlarda balığı taktığımda kancanında ağırlığı ile balık dibe çöküyor. Şamandıralı model de böyle sorun olmuyor haliyle.
 
Üst