Bilgi Kamp Çadırı Hakkında Temel Bilgiler

Kampçılığın Temel Ekipmanı Çadırdır. Bu yazımda kampçılıkta kullandığımız kamp çadırlardan bahsedeceğim.

Kamp Çadırı Hakkında Temel Bilgiler​

Barınma amacıyla kullandığımız çadırlar aynı zamanda uyku konforu içinde önemlidir. Bu yüzden çadırların iklim koşullarına uyumlu olması gerekmektedir. Çadırların gövdesi bildiğiniz gibi kumaşlarlardan üretilmektedir. Kumaşların kalitesi, yalıtkanlık özellikleri çadırın haliyle konforun belirleyicisidir.

Kamp Çadırı

Sağdaki resimde gördüğünüz çadır kendimin olup 5 kişiliktir. 2 kişi kullandığımızda tüm araç gerecimizi koyabildiğimiz gibi, yemek masamızı da çadır içine koyup, özellikle kara sineklerden uzak rahatlıkla yemek keyfi yapabiliyoruz. Yüksekliği 2.20 cm olduğundan çadır içerisinde yürüyebiliyorsunuz. Tek başıma kurup sökebiliyorum. Demek istediğim kendi becerinize göre çadır kurulum sistemi seçmenizdir.

Kumaşların su izolasyonu çok önemlidir. Suyu bünyesinde tutmayıp, akıtması gereklidir. Bu da çadır kumaşının üzerine yapılan kaplama ile sağlandığı gibi, kumaşın ipliklerine emdirileren izolasyon maddeleri sayesinde sağlanmalıdır.
Çadır zemin kumaşı hem ısı hem de nem izolasyonuna sahip olmalıdır. Çünkü zemine temas eden yüzeyden zemin ısısını ve nemini çadır içerisine çekmemelidir. Ya da en az miktarda çekmelidir. ( Çoğu çadırda zemin kumaşı ayrı olarak satılmaktadır. )

Zemin matı çadırın içine serilerek yumuşak bir zemin elde etmenizi sağlar. Özellikle mıcır veya küçük kaya parçalarının olduğu bir alana çadır kurduğunuz zaman bu durum çok önemli olmaktadır. Zemin matını hariçten almanız gerekmektedir.

Çadırlar, kapasitelerine göre ( 2 kişilik, 3 kişilik, ... ) havalandırma sistemine sahip olmalıdır. Havalandırma ne kadar iyi olursa çadırda uzun süreli barınma o kadar konforlu olur.
Havalandırma ile birlikte, dışarıdan gelebilecek haşerat için tül pencere, perde özellikleri olmalıdır. ( Artık neredeyse tüm çadırlarda var bu özellik. ) Bu tüller sayesinde çadır içi ısı dengesinide rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Kapı eşik perdesi ne çok yüksek ne de çok alçak olmalıdır. Eşik yüksek olursa giriş çıkışlarda ayağınıza takılabilir, alçak olursa da karınca v.b. böceklerin çadıra girişleri kolaylaşır.

Resimleri görebilmek için kayıt olmanız ya da giriş yapmanız gerekmektedir.
Resimleri görebilmek için kayıt olmanız ya da giriş yapmanız gerekmektedir.

Genelde fermuarlı sistemlere sahip olan kapılar içeriden kilitlenebilir nitelikte olmalıdır. En çok bu noktaya dikkat etmenizi öneririm. Eğer sizde benim gibi geceleri uyurgezer iseniz kilit epey işe yarayacaktır. Veya sizinle birlikte küçük çocuğunuz varsa çadırdan çıkışını güvenlik altına almış olursunuz.

Çadır İskeleti ise en önemli unsurlardan biri olup, esnek, kolay sökülüp takılabilir nitelikte olmalıdır. Sert ve kırılgan yapılı iskeletler özellikle rüzgar kuvveti altında ya da montaj veya demontaj esnasında hasar görürlerse çadırınızı kullanamayabilirsiniz.

Çadırınızı tamamlayacak aksesuarlardan birisi de şişme yataklardır. Şişme yataklar çadır kapasitesine ve ölçülerine göre alınmalıdır. Uyku tulumunuz olsa dahi şişme yataklar uyku konusunda sizlere en büyük konforu sağlayacaklardır.

Çadırlar hakkında söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. Sormak istediklerinizi konu başlığı altında sorabilirsiniz.

hasaN

Balık Hobim Ekibi
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Konular
103
Yanıtlar
6
Üyelik Yaşı
8 Ay 4 Gün
Bakiye
500.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Paylaşım için teşekkürler abi bende şu sıralar çadırlara göz atıyorum 2 ya da 3 kişilik malum göletlere çok gidiyoruz sabah saatlerinde avdan sonra kestirmek ve kamp yapmak için bir tane alacağım bende güzel bir şey aklımda bir kaç model var.

ROMANCI

Defne Yaprağı
Balık Hobim Üyesi
Konular
7
Üyelik Yaşı
3 Ay 20 Gün
Bakiye
0.50₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Paylaşım için teşekkürler abi bende şu sıralar çadırlara göz atıyorum 2 ya da 3 kişilik malum göletlere çok gidiyoruz sabah saatlerinde avdan sonra kestirmek ve kamp yapmak için bir tane alacağım bende güzel bir şey aklımda bir kaç model var.
Marmara bölgesi için çok pahalıya kaçmaya gerek yok. Trakya tarafları düşünülmüyorsa.
Ayrıca biz kıyı avcılarıyız. Kış mevsiminde kamp yapmayı pek tercih etmeyiz. O yüzden yazlık çadırlara bakmanı öneririm.

Yazımda belirtmedim ama burada söyleyeyim. Hamak almayı ihmal etme. :D :D

hasaN

Balık Hobim Ekibi
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Konular
103
Yanıtlar
6
Üyelik Yaşı
8 Ay 4 Gün
Bakiye
500.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Marmara bölgesi için çok pahalıya kaçmaya gerek yok. Trakya tarafları düşünülmüyorsa.
Ayrıca biz kıyı avcılarıyız. Kış mevsiminde kamp yapmayı pek tercih etmeyiz. O yüzden yazlık çadırlara bakmanı öneririm.

Yazımda belirtmedim ama burada söyleyeyim. Hamak almayı ihmal etme. :D :D
Hamak' da bakıyorum abi zaten ek olarak diğer tüm kamp malzemeleri :). Ondan sonra bir .çay molası püvvvvvvv.

Kaje

Lüfer
Balık Hobim Üyesi
Konular
18
Yanıtlar
1
Üyelik Yaşı
8 Ay
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Güzel bilgiler için teşekkürler abi eline sağlık.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın ya da üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Hemen hesap oluştur

Forumda hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın