5.00 Oylama 1 Değerlendirme
Amatör olta balıkçılığına yeni başlayan ya da başlayacak olan herkesin karşılaştığı ilk balık türü istavrit' tir. Yakalaması da sonra derece basit olduğundan aileniz ile yaz mevsimi geldiğinde sahilde keyif yaparken bir yandan da oltanıza suya atıp istavrit yakalayabilirsiniz. Tüm amatör olta balıkçıları için vazgeçilmez olan istavrit balığı ve av teknikleri nelerdir bu konuya değinmeye çalışalım.

İstavrit

İstavrit Trachuridae
İstavrit, denizlerimizde birkaç türü olmasına rağmen, dünya üzerinde ise 15'e yakın türü bulunan bir balıktır. İstavrit balık denilince hepimizin aklına gelen ilk balık türüdür aslında. İstavrit' in en küçüğüne kıraça istavrit denir. Halk arasında istavrit balığının iri boylarına ise eşek istavrit ya da azman istavrit denilmektedir. Uzun, yanlardan basık bir görünüme sahip olan istavrit, ülkemizde ki tüm denizlerimizde rahatlıkla yaşayabilen bir balıktır. İstavrit balığı sürü halinde dolaşır. Akdeniz, Karadeniz, Marmara, Ege bölgelerimizde yaşayan istavrit türleri arasında farklılıklar vardır. Başta karagöz istavrit ve sarıkanat istavrit olmak üzere ülkemizde bir çok türü bulunabilmektedir. Ülkemizde; Karadeniz, Marmara ve Ege bölgelerimiz arasında devamlı olarak göçebe bir şekilde yaşarlar. Ekonomik açıdan değeri yüksek bir balık türüdür. İstavrit balığı sonbahar aylarında Marmara'ya gelir ve İlkbahar aylarında ise Karadeniz'e göç eder. İstavrit balığının boyu, Marmara bölgesinde 20 cm ile 25 cm aralığında, Ege bölgesinde ise 30 cm boyları görülebilmektedir.

İstavrit, Trachuridae familyasına ait bir balık türüdür. Ülkemizde sarıkanat istavrit ve karagöz istavrit olarak adlandırılırlar. Karagöz istavrit ortalama en fazla 25 cm boya kadar ulaşabilirken, sarıkanat istavrit 50 cm boylara kadar ulaşabilmektedir. Fakat ülkemizde 50 cm boya sahip bir istavrit görmek oldukça zordur. Bu boya ulaşmış istavritler Karadeniz bölgesinin doğu kesimlerinde görülebilir. İstavrit balığı; küçük kurtçuklar, çamuka, çaça, hamsi ve benzeri balıkların yavruları ile beslenirler.


İstavrit Avı​

İstavrit, hemen hemen her mevsim avlanılabilen bir balıktır. İstavrit avı oldukça kolaydır. Bunun nedeni ise; sürüler halinde hareket etmelerinden kaynaklıdır. Eline daha önce olta almamış bir kişi bile, basit bir istavrit takımı ile rahatlıkla istavrit avı yapabilir. İstavrit avında genel olarak kullanılan ve en verim alınan olta takımı çapari olta takımıdır.

Çapari ile İstavrit Avı


çapari istavrit takımı
Çapari ile balık avı at çek sistemine benzer ve yapılması kolay fakat kullanılan ekipmanların ağır olmasından dolayı yorucu olabilir. Kıyıdan istavrit avı genellikle akşam, hava kararmadan önce 1 ya da 2 saat önce başlar. Bu saatler arasında kullanılan istavrit takımı çaparidir. Hava karardıktan sonra istavrit kıyıya yakınlaştıktan sonra ise şamandıralı istavrit takımı kullanılır. Hava karardıktan sonra istavrit avı yapan olta balıkçıları için dinlenmek vakti gelmiş demektir çünkü gece istavrit avı en rahat olanıdır. İstavrit kıyıdan avlanıldığı gibi tekneden' de avlanılabilmektedir. Tekneden yapılan istavrit avlarında da çapari kullanılır. Kurşun kullanımı av yaptığınız bölgeye göre değişir örneğin; İstanbul Anadolu yakası çapari ile istavrit avı yaparken kullanılan kurşun ağırlığı 30 gram üzerine çıkmaz fakat boğazda istavrit avı yapıyorsanız bu 100 gram ağırlıklara kadar çıkabilmektedir. Bunun en temel nedeni akıntıdır. Çapari olta takımlarında kullanılan tüylerde istavrit avında önemlidir. En verimli çapari tüyü kaz tüyüdür. Gece yapılan balık avlarında şamandıra kullanılır ve kullanılan bu şamandıra üzerine fosforlu ışık takılır bu ışık balık vurduğunda şamandırada ki hareketlenmeyi net bir şekilde görmenize yarar. Kıyıdan çapari ile istavrit avında kullanılan çapariler genel olarak 10 adet köstekten oluşur.

Yemli İstavrit Avı​

Yemli istavrit avı genelde gece kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem balığın çok nazlı olduğu ya da seyrek olduğu zamanlarda amatör olta balıkçıları tarafından kullanılır. Olta takımı; şamandıra bağlı çaparidir. Çapari' de bulunan kancalara genellikle midye içi takılarak yapılır.

LRF ile İstavrit Avı​

Lrf ile istavrit avı, son dönemlerin en popüler av yöntemidir. Hafif takımlar ile yapılan bu av yönteminde istavrit balığının bizlere yaşattığı keyif paha biçilemez bir hal almış bulunmakta. lrf ile istavrit avı yaparken kullanılan yemler genel olarak kokulu silikon yemlerdir ve bunların içerisinde tek başına zirveye çıkan tek silikon yem açık ara isome marukyu' dur. İstavrit avı için gereken kombinasyon basit bir şekilde şöyledir ; 2 gram jig head, silikon yem. Silikon yemlerin dışında istavrit avı için jig yemde kullanabilirsiniz. 3 gramlık jigler ile çok keyifli avlar yapabilirsiniz.
 

Ekli dosyalar

  • İstavrit Balığı ve Av Teknikleri.png
    İstavrit Balığı ve Av Teknikleri.png
    120.5 KB · Görüntüleme: 529

Kaje

Lüfer
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Konular
18
Mesajlar
246
Yanıtlar
1
Tepki puanı
214
Üyelik Yaşı
9 Ay
Puanları
43
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Paylaşım için teşekkürler hocam. Göz bebeklerimiz istavritler. Dört gözle bekliyorum sezonu. :)
 

Tevfik

Defne Yaprağı
Balık Hobim Üyesi
Katılım
7 Şub 2021
Konular
1
Mesajlar
19
Tepki puanı
33
Üyelik Yaşı
8 Ay 15 Gün
Puanları
13
Bakiye
0.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Eline, emeğine sağlık oldukça güzel bir paylaşım olmuş hasaN hasaN
 
Üst