Rehber İşaret Şamandırası ( Marker Float ) Nedir, Nasıl Kullanılır?

Kıyıdan yapılan balık avlarında ( deniz veya gölde ) av sahamızda ilk defa avlanıyorsak derinliği ve dip yapısını bilmediğimizden bazı sorunlar yaşayabiliyor olmamızın yanı sıra suyun dip yapısı ve derinliği hakkında bilgiye sahip olmamız, av veriminde oldukça etken bir durum olabiliyor. Peki işaret şamandırası ( marker float ) nedir, nasıl kullanılır?

Marker-samandira-sistemi.webp

İşaret Şamandırası ( Marker Şamandıra ) Nedir?​

İşaret ( Marker float ) şamandırası; balık avı yaptığımız meranın dip yapısının otluk mu, taşlık mı yoksa çamur kaplı mı olup olmadığını, aynı zaman da avlandığımız suyun derinliğini ölçmemize yarayan kullanışlı bir malzemedir.

Kısacası marker şamandıra; avlandığınız bölgenin dip yapısı hakkında bilgi sahibi olmamızı ve derinlik hakkında bilgi edinmemizi sağlar.

Marker şamandıra genel olarak göllerde kıyıdan balık avı yapan amatör olta balıkçıları tarafından gölün dip yapısı ve derinliği hakkında bilgi sahibi olmak için yaygın olarak kullanılır. Denizler de kullanıma da uygundur.

İşaret Şamandırası ( Marker Şamandıra ) Nasıl Kullanılır?​

İşaret şamandırasının ne işe yaradığını anladığımıza göre, şimdi işaret şamandırası ( marker float ) nasıl kullanılır kısaca bakalım. Aşağıda ki görsel de kullanıma hazır işaret şamandırası görselini görebilirsiniz.

Daha iyi hissiyat sağladığından bu sistem de ip misina kullanımı, dip yapısının doğru tespiti için oldukça önemlidir. Yine bu sistem de kullanılacak olan en iyi kurşun, taban alanının geniş olmasından dolayı armut biçimli olan modellerdir. Bu tipte olan kurşunlar dip yapısının anlaşılmasında daha etkilidir.

Isaret-samandirasi.webp

Derinlik Nasıl Bulunur?​

İşaretçi şamandıranızı fırlatın ve kurşunun dibe inmesini bekleyin. Daha sonra yavaş bir şekilde sarmaya başlayın, şamandıra su yüzeyine çıktığı anda sarmayı bırakın. Makinenizin sarım kapasitesine göre şamandıra su yüzeyine çıkana kadar kaç metre sardığınızı hesaplayın. suyun derinliğidir. Bu size suyun derinliğini verecektir.

Suyun Dip Yapısını Öğrenme​

Dip yapısını öğrenmek için, işaret şamandıramızı attıktan sonra kurşunun dibe inmesini bekleyin. Kurşun dibe indikten sonra, kamışı sağa ya da sola doğru yaklaşık iki metre çekerek kurşunu sürükleyin. Bu sürükleme esnasında kamış ucunda ki titreşimlere de dikkat edin. Her dip tipi için farklı durumlar oluşacaktır.

Dip-yapisi-ve-derinlik.webp


Dip yapısı otluk olan bir bölgede iseniz, kurşun otlara takılacağından rahat bir şekilde sürükleyemeyeceksiniz ve kamışta bir baskı hissedeceksiniz bu durum kamış ucuna baktığınızda da belli olacaktır.

Dip yapısı kumluk olan bölgelerde iseniz kurşunun sabit bir hareket ile oldukça kolay ve rahat bir şekilde ilerlediğini hissedersiniz.

Dip yapısı çamur olan bölgelerde ise kurşun ağırlığından dolayı ilk etapta çamura batacaktır ve sürüklemeniz zor olacaktır.

Dip yapısı çakıl olan bölgelerde kurşunun çakıllara sürtmesinden dolayı kamış ucunda seri şekilde titremeler olacaktır.

Dip yapılarını balık avı sırasında çoğu amatör olta balıkçısı, kullanılan sahtelerin ya da benzer yemlerin, kancaların taşa, ota takılması gibi durumlarla sık sık karşılaştığından dolayı kolay bir şekilde tespit edebilmektedir.
 

Kaje

Kofana
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Konular
28
Mesajlar
337
Çözümler
1
Tepki puanı
268
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 14 Gün
Puanları
63
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
İlk defa görüp duyduğum bir malzeme, hiç kullanana da rastlamadım ama oldukça faydalı. Paylaşım için teşekkürler abi, eline sağlık. Yeni bir şey daha öğrenmiş olduk.
 

Forumdan yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir!

Hesap oluştur

Kolay ve hızlı bir şekilde hesap oluşturun!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız varsa, giriş yapın!

BalıkHobim.com'a hoş geldiniz!

Balık Hobim amatör ve sportif balık avcıları için kurulmuş olan sosyal paylaşım forumudur.

Kayıtlar ücretsiz, kolay ve hızlıdır!

Üst