Rehber İp Misina Bakımı Nasıl Yapılır?

5.00 Oylama 1 Değerlendirme
Amatör olta balıkçılığının en önemli malzemesi olan ip misinalar, fiyatlarından dolayı sürekli alınabilecek malzemeler değildir. Bu yüzden bakımı son derece önemlidir. Özellikle kaliteli bir ip kullanıyorsanız bunun önemi daha da artmaktadır. İp misina ; oltanız siz ve avladığınız balık arasında ki en önemli bağlantıdır. Peki ip misina bakımı nasıl yapılır?


İp Misina Bakımı Neden Önemlidir?​

İp misinalar
İp misinaların bakımı, ip misinanın ilk günkü performansını koruması, olta kamışı ve makinenize zarar vermesi, balık avı esnasında performansın düşmemesi için son derece önemlidir. Bakımı yapılmayan ip misinaların üzerinde biriken tuz, kamış halkalarında ve misina rulmanına yapışır. Bu durum balık avı esnasında, atışlarda mesafeye de etki eder ama daha önemlisi ipin zamanla deforme olmasına ve kopmalar yaşanmasına yol açar. Olta kamışı ve makine bakımından önce ilk olarak ip misina bakımı yapılmalıdır. İp misina bakımının önemli olduğu diğer bir unsur düğüm ve kuvvettir. Düzenli olarak temizlenmeyen ve bakımı yapılmayan ip misinalarda bir süre sonra atılan düğümlerde patlamada, balığı çekerken ya da atış yaparken kopmalar da görülebilir. İp misinaların deforme olmasına, kopmasına da kullanım esnasında bir çok etken neden olabilir. Bu etkenlerin en önemlisi kayalara sürtünmesidir. Balık avı sırasında ip misinanızı mutlaka ara ara kontrol edin şayet hasarlı bir bölge tespit ederseniz en az iki metresini kesin.

İp Misinaların Bakımı Nasıl Yapılır?​

İp Misina bakımı nasıl yapılır
İp misinaların bakımı yukarıda bahsettiğimiz üzere önemlidir. Peki ip misina bakımı nasıl yapılır? İp misinaların bakımı yapılırken bazı kullanıcılar ipe vazelin sürer bu doğru bir uygulama değildir. Vazelin sürülen ip ilk atışlarda takılma yaparak kamış halkalarına ve makinedeki misina rulmanına kalıntı bırakır. İlk atıştan sonra bu takılmayı yaşamazsınız fakat vazelin sürülen ipin gözenekleri dolduğundan, ip misinanızın suyun içinde ki hareketi ilk hali gibi olmaz. Bakım yapmanın en doğru yolu şu şekildedir ; balık avından geldikten sonra makinenizi kamıştan ayırın. Daha sonra kalama ayarınızı sonuna kadar sıkın. Bu işlemin ardından hafif akan suyun altına makine kafası aşağıya bakacak şekilde ipin sarılı olduğu bölümü getirin ve ip misinanızı güzelce yıkayarak önce tuzlu sudan arındırın. Bu işlemi her avdan sonra yapmanız çok önemlidir. İp misina yıkama işleminden sonra yapabileceğiniz iki işlem vardır. Bunlardan ilki benim de tercih ettiğim yöntem ; bir kovaya suyu doldurun ve içerisine biraz sıvı sabun dökün. Daha sonra makineden ipi tamamen boşaltın ve kovanın içerisine bırakın. Kovanın içerisinde bir dakika kadar iyice yıkayın. Yıkadıktan sonra durulayın ve kuruması için bir kenara bırakın. Diğer yöntemi ise ipinizi makineden 50 ya da 60 metre kadar boşaltın ve bebek yağı sıkın, sıktığınız bu bebek yağını parmağınızla iyice yedirin ve boşalttığınız 50 - 60 metre ipi geri sarın bu şekilde ip misina yağlama işlemi gerçekleşmiş olur. İp misina bakımı bu kadar basit arkadaşlar. İpinizin ilk günkü gibi kalmasını istiyorsanız her avdan sonra mutlaka yıkayın, ayda en az 2 kere de hemen yukarıda bahsettiğim işlemleri uygulayın.
 

Kaje

Kofana
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Konular
28
Mesajlar
337
Çözümler
1
Tepki puanı
268
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 15 Gün
Puanları
63
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Eline sağlık reis yine güzel bir ve bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler.👏
 

Forumdan yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir!

Hesap oluştur

Kolay ve hızlı bir şekilde hesap oluşturun!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız varsa, giriş yapın!

BalıkHobim.com'a hoş geldiniz!

Balık Hobim amatör ve sportif balık avcıları için kurulmuş olan sosyal paylaşım forumudur.

Kayıtlar ücretsiz, kolay ve hızlıdır!

Üst