Rehber Her Türlü Balıkçılık Koşulu için En iyi Yağmurluk Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Balık avı esnasında ıslanmak balık tutmanın bir parçasıdır. Balık avı esnasında koşullar bir anda değişebilir ve aniden sağanak bir yağmura yakalanabilirsiniz. Böyle bir durum hepinizin başına gelmiştir şahsen turna avı sırasında havada inanılmaz güzel iken nereden geldiğini anlamadığım bir sağanak yağışa gölün tam ortasında yakalanmıştım :). Çoğu durumda, olta balıkçıları, yağmurlu bir havaya rağmen av sırasında yaşanan o keyif veren aksiyonu doya doya yaşayabilmek için kasıtlı olarak yağmur yağarken avlanmayı sever tabi şimşek ve yıldırımın bol olduğu havalarda değil.

balikci-yagmurluk-secimi.webp


Her Türlü Balıkçılık Koşulu için En iyi Yağmurluk Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?​

Olta balıkçıları her zaman en şiddetli sağanak yağışlarda bile kendilerini kuru tutan kaliteli bir yağmurluk bulundurmalıdır. Ancak, tüm yağmurluklar eşit şekilde performans vermez ve birçok balıkçı bu dersi zor yoldan öğrenir. Bu tür ürünler iki türlüdür; nefes alan ve nefes almayan. Herhangi bir yağmurluk için en belirgin özellik suya dayanıklılıktır. Yağmur yağmasa bile, balık tutmak bildiğiniz üzere bulunduğunuz av sahasına göre ıslanmayı gerektiren bir hobidir, bu nedenle kendinizi mümkün olduğunca kuru tutmak önemlidir. Dayanıklı yağmurlukların dış kumaşının yırtılmaya, delinmelere ve aşınmalara karşı dayanıklı olması gerekir

Nefes Alan ve Nefes Almayan Yağmurluk​

Kötü hava koşullarına karşı kullandığımız yağmurluk ve diğer tüm ekipmanların tümü hem su geçirmez hem de nefes alabilir olmalıdır. Nefes alabilir yapıda olan yağmurluklar vücut ısısının kaçmasına ve terin buharlaşmasına izin vererek bizleri hem kuru hem de serin tutar. Nefes almayan yağmurluklar ise suyu etkili bir şekilde durdururken, ısıyı ve nemi elbisenin içine hapsetmektedirler. Buda, sıcak havalarda aşırı terlemeye ve ısınmaya soğuk havalarda ise, iliklerinize kadar üşümenize neden olacak nemli giysilerin oluşmasına neden olur. Mevsim ne olursa olsun, yağmurluğunuzun nefes alabilirliği, sıcaklığınızı düzenlemek için çok önemlidir. Yaz aylarında yağmurda balık tutmaya gittiyseniz, ne kadar nemli olabileceğini bilirsiniz. üşümüş, Islak, kuru ve ya sıcak kalmak arasında karar vermek zorunda kalmamalısınız. Hafif, nefes alabilen malzememizle hava, kumaştaki mikroskobik gözeneklerden akacaktır.

nefes-alan-ve-nefes-almayan-yagmurluk.webp

Sıcak Havalarda Balık Tutmak için Yağmurluk Seçimi​

Yaz, birçok olta balıkçısı için en yoğun balıkçılık mevsimidir ve aynı zamanda yağışların en yoğun olduğu zamandır. Hava çok güzel iken benimde yaşamış olduğum gibi, bir anda küçük çaplı bir fırtına ile beraber gelen sağanak yağmurdan korunmak için güvenilir bir yağmurluk, en sıcak günler için bile kritik öneme sahip bir ekipmandır. Bu yüzden balık avında yazın yanımızdan ayırmamız gereken malzemeler arasında önem sırası bence en üst malzemelerdendir. Yaz aylarında hava çok sıcak olacağından üstüne bir de yağmur var ise oluşacak nemden dolayı rahatsız olmamız için yağmurluğumuzun en az %70 nefes alabilir olması gereklidir.

Uyum ve Konfor​

Giydiğiniz kıyafetlerden dolayı av esnasında rahatsız olmak kadar sizi balık tutmaktan alıkoyan hiçbir şey yoktur. Bu yüzden yağmurluk seçerken buna da dikkat etmemiz gerekmektedir. Hareket kabiliyetimizi engelleyecek ve bizi rahatsız edecek yapıda olan ürünleri tercih etmemeliyiz.

Fiyat​

Günün sonunda, kimse pahalı diye kaliteden ödün vermek istemez, ancak şu anki ekonomik durumu ve kurların geldiği noktayı göz önüne alırsak, çoğu olta balıkçısı için kaliteli yağmurlukların fiyatları cep yakabilir. Hangisini seçerseniz seçin, ister ucuz ister pahalı, tüm sezon boyunca dayanamayacak bir şey uğruna sırf biraz daha ucuz diye paranızı yatırmayın.

Tabi yağmurluk deyince de aklınıza yağmurluk diye sağda solda satılan bakkal poşetinden hallice olan ürünler aklınıza gelmesin. Burada bahsettiğimiz ürünler kaliteli ve üst düzey yağmurluklardır. Sonuçta sürekli alınacak bir ürün değildir bu tarz ürünler.
 

Kaje

Kofana
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Konular
28
Mesajlar
337
Çözümler
1
Tepki puanı
268
Üyelik Yaşı
1 Yıl 6 Ay 24 Gün
Puanları
63
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Eline sağlık abi, güzel bir yazı olmuş. Bizde babam ile 2 sene önce imax almıştık hala kullanıyoruz taş gibi yağmurlu havalarda, soğuk havalarda banamısın demiyor.
 

Ersel yurdakul

Defne Yaprağı
Balık Hobim Üyesi
Katılım
6 Haz 2021
Konular
1
Mesajlar
27
Tepki puanı
39
Üyelik Yaşı
1 Yıl 2 Ay 10 Gün
Puanları
13
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Eline sağlık çok bilgilendirici bir yazı.
 

Forumdan yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir!

Hesap oluştur

Kolay ve hızlı bir şekilde hesap oluşturun!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız varsa, giriş yapın!

BalıkHobim.com'a hoş geldiniz!

Balık Hobim amatör ve sportif balık avcıları için kurulmuş olan sosyal paylaşım forumudur.

Kayıtlar ücretsiz, kolay ve hızlıdır!

Üst