Rehber Doğada Yaşam Hakkında Temel Kuralların Bazıları

ROMANCI

Çinakop
Balık Hobim Üyesi
Katılım
2 Haz 2021
Konular
7
Mesajlar
48
Tepki puanı
57
Üyelik Yaşı
1 Yıl 3 Ay 25 Gün
Puanları
18
Bakiye
0.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Doğada yaşamak ( süresi ne kadar olursa olsun ) ciddi anlamda dikkatli ve bilgi sahibi olmamız gereken becerilerden biridir. Doğada yaşamaya başlamadan önce bazı temel konular hakkında basit bilgiler paylaşmayı uygun görmekteyim. Sizlerden ricam, eklemeyi unuttuğum konuları paylaşmanızdır.

Doğada Yaşam Hakkında Temel Kurallar​

Doğa' da yaşayabilmek için belli başlı temel kurallar vardır. Bu temel kurallardan bazılarını ;
  • Doğaya saygılı olmak
  • Hazırlık yapmak
olarak nitelendirebiliriz.

Doğaya Saygılı Olmalıyız​

Doğaya saygı duyduğumuz sürece nimetlerinden faydalanabiliriz. Hem biz, hem de bizden sonrakiler.

Hazırlıklı Olmalıyız​

Doğada kalmaya başlamadan önce yapmamız gereken hareket hazırlık olmalıdır. Nereye gidilecek, ne kadar kalınacak, neler yapılacak gibi üç temel başlık altında hazırlıklarımızı tamamlamalıyız.

Gidilme konusunda yola gidilecek araç seçimi, ekipman seçimi, rota belirlenmesi, mola yerleri ve kamp yerleri belirlenmesi gibi. Bu hazırlık keyifli bir yolculuk yapılmasını sağlar.

Kalınma konusunda ise tercih elbette imkanlar ölçüsünde belirlenecek süreye bağlıdır. Günü birlik olabileceği gibi, belirli bir süreyi de kapsayabilir. Bu madde de ise kalınacak süre için gerekli malzemelerimizin listesini yapmalıyız. Giyim - kuşam, uyku gereksinimleri, beslenme gereksinimleri, en önemlisi su.

Su konusu önemli arkadaşlar, özellikle bilmediğiniz bir alanda kaynak sularını tüketmek tehlikeli olabileceği gibi bazı durumlarda kullanma suyu olarak da tehlike arz edebiliyor. Bir insanın günlük içme suyu 2lt., kullanma suyu ise 5 lt. ortalama hesabına göre yanınızda bulundurmanız gereken su miktarını hesaplayabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra lazım olabilecek diğer materyaller ki kamp yapılış mantığına göre değişkenlik gösterir. Bıçak, balta, pusula, kampet, tulum, ilkyardım malzemeleri, vs.

Bu noktada kampta bulunanların ilkyardım konusunda temel bilgilere sahip olması gerekmektedir. Bu durum başımıza sıkça gelen bir mevzu, sivrisinek ısırmasından hastalanan, yediği bir böğürtlenden ateşlenen çok arkadaşlarımız oldu. Doğru müdahale çok önemli, bilmiyorsanız asla ve asla müdahale etmeyiniz.

Mümkünse bir adet GPS aleti, özellikle telefon çekmeyen alanlarda.

Hiç bilmediğiniz bir mahalde ise mutlak suretle bölgenin yerlisi olan bir klavuz eşliğinde olmanız gerekmektedir.

Neler yapılacak kısmında ise en dikkat edilecek husus tahmin edeceğiniz gibi kamp ateşidir. Ateş çok faydalı olmakla birlikte çok büyük zararlar verebilmektedir. Ateşle nasıl yaşamanız gerektiğini bilmiyorsanız mutlaka öğrenin. Ağaçların dallarını kırıp odun elde etmek son derece hatalı bir harekettir. Yere düşen dalları kullanmak gerekir. Asla yanınıza kömür ve benzeri yakıtlar almayınız. Bu tür yakıtlar uzun süre ısısını koruyan, kolay sönmeyen yapıda olduklarından bir anlık dikkatsizliğiniz felakete dönüşebilir.
Mangalcılık mantığını hiç sevmem, bende mangalda et, sucuk vb. besinleri tüketmekten keyif alırım ancak bunu mangal partisine çevirmeden ve de mangal kullanmadan, kamp ateşiyle yaparım.

Yine neler yapılacak listemizde günlük hareket planımızın olması gerekir ki yapacağımız kısa mesafeli gezilerden maksimum keyfi alabilelim. Her mekana göre değişir planlama ama yinede kamp öncesi yapılan bölge ve çevre araştırmasında daha önce aynı kamp alanlarına gitmiş olanları görüşlerinden faydalanılması gerekmektedir.

Son olarak unutmamamız gereken ve en önemli ikinci husus çöpler. Çöplerimizi asla doğaya bırakmıyoruz. Burada ufak bilgi notu vereyim. Genelde insanlar meyve sebze atıklarını organik atık diye olduğu gibi doğaya atıyor. Mantık doğru ama hareket yanlış. Organik atıklar olduğu gibi doğaya bırakılırsa ortamda sinek ve benzeri haşeratın birikmesine neden olur. Organik atıklarımızı toprağı hafifçe eşeleyerek açacağımız çukura koyup üstünü örtüyoruz ki hem gübre olsun hem de toprak altı minerallerine katkısı olsun. Diğer çöplerimi güzelce toparlayarak, ateşin söndüğünden emin olarak kamp yerinden ayrılabilirsiniz. Unutmayın, sizden sonra gelecek olanlar kulaklarınızı çınlatmasın. ;)

Şimdilik en genel hatlarıyla söyleyeceklerim bunlar. Zamanla eklemeler yapabiliriz.
 

HasanAky

Balığa Gitmediğim Gün Öldüğüm Gündür :)
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Katılım
19 Ocak 2021
Konular
118
Mesajlar
591
Çözümler
10
Tepki puanı
549
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 9 Gün
Puanları
83
Bakiye
0.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Eline sağlık abi. Güzel ve bilgilendirici bir yazı.
 

Kaje

Kofana
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Konular
28
Mesajlar
337
Çözümler
1
Tepki puanı
268
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 5 Gün
Puanları
63
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
ROMANCI ROMANCI oldukça bilgilendirici bir konu olmuş eline sağlık abi.
 

Forumdan yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir!

Hesap oluştur

Kolay ve hızlı bir şekilde hesap oluşturun!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız varsa, giriş yapın!

BalıkHobim.com'a hoş geldiniz!

Balık Hobim amatör ve sportif balık avcıları için kurulmuş olan sosyal paylaşım forumudur.

Kayıtlar ücretsiz, kolay ve hızlıdır!

Üst