İnceleme Deeper CHIRP Plus 2 Özellikleri ve Kullanım Alanları

5.00 Oylama 1 Değerlendirme
Deeper mobil uyumlu akıllı sonarları ile yepyeni bir balık bulucu kategorisi oluşturmasının yanı sıra, bu balık bulucuların cepte bile taşınabilir olması kullanıcılar için büyük bir avantaj ve kolaylık sağlamakta.

Deeper Chirp Plus 2 Öne Çıkan Özellikleri​

Bu ürün hakkında benim ve bu ürünü denemek isteyen herkesin merak ettiği konuların başında, Deeper CHIRP Plus 2 gerçekten neler yapabilir gelmekte diye düşünüyorum. Bu akıllı sonar ile neler yapabiliriz özellikleri nelerdir kısaca bir göz atalım.

deeper-chrip-plus-2.webp


Açılar / Verici Koni​

Deeper CHIRP+ 2'de en az 3 iletim konisi bulunur.
  • En dar olanın açılma açısı 7°,
  • Ortadaki 20 °,
  • En genişi 47°‘ dir.
Mobil uygulaması aracılığıyla tek bir tıklama ile üç açı arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz. Mobil uygulama üzerinden kolaylıkla değiştirilebilen bu açılar hedef odaklı kullanıma olanak tanır.

Frekanslar​

Üç iletim konisinin her biri kendine atanmış olan bir frekans bandına sahiptir.

  1. Dar olan () ile 675 kHz'lik yüksek bir frekans kullanılır.
  2. Ortada ki (20°) seçilirse, 240 kHz'lik bir frekans kullanılır.
  3. Avlandığınız alanı maksimum seviyede taramak istiyorsanız , geniş olanı (47°) kullanın, 100 kHz gibi düşük bir frekans kullanılır.

Pil​

Önceden daha uzun pil ömrü doğrudan daha fazla ağırlık anlamına geliyordu. Ama teknoloji sürekli gelişmekte ve her yeni akıllı telefon neslinde gördüğümüz şey artık Deeper CHIRP Plus 2'de de mevcut. Yerleşik balık bulucu pil , ağırlığı yalnızca 2 gr artırırken, aynı zamanda kapasiteyi de %37 oranında artırıyor!

Bu, 15 saate kadar bir çalışma süresi sağlıyor. Fakat bu 15 saatlik çalışma süresine ancak GPS'i açmazsanız ulaşırsınız. Ortalama olarak ele alırsak 9 saatlik çalışma süresi (tam işlev kullanımda) zaten oldukça yeterlidir. Ek olarak, mobil balık bulucunun şarjı muhtemelen akıllı telefonunuzdan daha uzun süre dayanır ve bu da vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Deeper Chirp +2'nin pili tamamen boşaldığında iki saat kadar bir süre içerisinde tekrar tamamen şarj edilebilmektedir.

WİFİ Modülü ve Kapsamı​

Deeper Chirp+ 2'nin (neredeyse) su üzerinde 9-15 saatlik (GPS kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak) inanılmaz bir çalışma süresi vardır.


Deeper Chirp+ 2'nin 9-15 saatlik (GPS kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak) inanılmaz bir çalışma süresi vardır. Deeper ile akıllı telefonunuz arasında istikrarlı bir bağlantı son derece önemlidir, çünkü bağlantının tekrar tekrar kesilmesi, hayal kırıklığı seviyesini önemli ölçüde artırır. Deeper CHIRP 2'deki yeni WiFi modu, neyse ki çok güçlü ve az enerji tükettiğinden dolayı pili rahatlatır. Ek olarak, menzil 120 m'ye (veya 394 ft) çıkar. Bu mesafeye kadar istikrarlı bir bağlantının her zaman garanti edilip edilemeyeceğinden şüphe etmek gayet doğal. Bu nedenle, kişinin su kenarındaki konumundan 50 m'ye kadar olan bir mesafede, bağlantı kesintilerinin çok az veya en azından nadiren meydana geleceği kesin olarak varsayılabilir.

İşlemci

Deeper Chirp Plus 2'nin işlemcisi - küçük ama güçlü!

Deeper Chirp Plus 2'nin işlemcisi hakkında denilebilecek ilk şey küçük ama güçlü oluşu. Genel ürün açıklamasında işlemciden pek bahsedilmiyor. Deeper CHIRP Plus 2 için bir ARM Cortex M7 işlemci kullanılmaktadır. Bu, yerleşik WiFi modülünü içerir ve böylece onu en iyi şekilde kontrol edebilir. Bir uyku işlevi sayesinde, bu işlemci nesli tüketilen enerjiyi son derece verimli bir şekilde yönetebilir. Buda tam olarak uzun pil ömrü olarak kullanıma yansır.

Diğer işlemcilerle karşılaştırıldığında, ARM Cortex M7,
işlemciye o kadar yakın oturan bir TCM belleğine (Tightly Coupled Memory) sahiptir ve bu bilgi mega hızlı işlenebilmektedir. Birçok akıllı telefon ve bilgisayarda, bilgilerin ileri geri iletildiği (ve yol boyunca çok fazla zaman kaybettiği) bir önbellek belleği olsa da, TCM belleğinin en büyük avantajı , işlemcinin her bilgi işlem adımında belleğe doğrudan erişebilmesidir.

Bu, Deeper CHIRP Plus 2' de sonar görüntülerini analiz etmek ve yorumlamak için kullanılan gerçek zamanlı hesaplama görevlerine izin verir ve sadece kristal netliğinde ve net görüntüler sağlamakla kalmaz, aynı zamanda gereksiz parazitlenmeleri de anında engeller. Bu, balık bulucunuzdaki görüntüleri daha da doğru bir şekilde yorumlamanıza olanak tanır.

Deeper Chirp Plus 2 Hangi Alanlarda Kullanıma Uygundur?​

Deeper Chirp Plus 2, özellik ile belli başlı avcılık yöntemlerinde ve alan, dip taraması gibi uygulamalarda kullanım için son derece uygundur. Balık avında ve diğer kullanımlarda hangi durumlarda kullanıma daha uygun olduğuna kısaca bakalım.

Sazan Balıkçıları için Özellikle Uygundur​

Yeni Deeper CHIRP+ 2'nin inanılmaz çeşitliliği nedeniyle , özellikle yemleme teknesi ile birlikte kullanım için uygundur. Yemlerini kıyıdan atan birçok olta balıkçısı için atış mesafesi 30 – 60 m ile sınırlı iken, yemleme botu kullanıcıları, avlandıkları bölgede ki tüm menzilinden faydalanabilir. Yani teorik olarak herhangi bir yerden yaklaşık 3.000 – 4.000 m2'lik bir alanı tarayabilir ve cihaza kaydedebilirler.

Av Bölgelerini Haritalandırmak İsteyenler için​

Deeper Chirp+ 2 ile bulunduğunuz alanı tarayabilir ve haritalandırabilirsiniz.

Balık avı yaptığınız bölgede ki suyun derinlik, dip yapısı vb... gibi özelliklerini en ince ayrıntısına kadar bilmek istiyorsanız her halükarda Deeper CHIRP Plus 2 almalısınız. Özellikle yeni avlanacağınız bir bölgede suyun derinliği, dip yapısı gibi bilgilere hemen erişmek için son derece harika bir cihaz.

Deeper haritalandırma özelliği sayesinde bilmediğiniz bölgelerde bile size alanın dip yapısı ve benzeri konularda bilgi verebildiğinden bu açıdan oldukça faydalı bir cihazdır.

Kano, Belly Boat, Şişme bot veya Balıkçı Kayıkları için​

deeper chirp 2'yi bot ya da teknelerinizde kullanabiliriniz
Sınırlı bir alanınız var, örneğin bir belly boat veya balıkçı kayığında, o zaman kesinlikle Deeper CHIRP+ 2'yi düşünmelisiniz. Deeper ailesinin en yeni üyesi sizi asla yalnız bırakmayacak. Özellikle sıkışık koşullarda kullanım için birebirdir. Öte yandan kıyıdan kullanım için de son derece uygundur.

Özellik ile belly boat ile kullanımı son derece pratiktir. Belly boat' a alanın sıkışık olduğu düşünüldüğünde kullanım açısından yer kaplamamasından dolayı başlıca tercih nedeni olmaktadır.

Deeper CHIRP+ 2 Tarama Mesafesi​

Deeper CHIRP+ 2 ile suyu ne kadar derin tarayabileceğiniz, esas olarak kullanılan frekansa bağlıdır. Genel olarak, üretici 100 m (328 ft) tarama derinliğini belirtir . Ancak bu , yalnızca en düşük frekansla , yani geniş sonar ışını veya ışın açısı ile güvenilir bir şekilde elde edilebilir. Bunun nedeni , diğer iki frekans ayarından daha uzun bir dalga boyuna sahip olması ve bu nedenle suyun daha derinlerine inmesidir.

Deeper Chirp+ 2'nin Fiyatı Uygun mu?​

Şu anda 3.489,00 ₺ tutarında bir fiyata sahip olan Deeper Chrip +2' nin fiyatı her ne kadar sağladığı faydalar ve kullanım kolaylığı göz önünde olsa da ülkemizde ki satış fiyatını biraz yüksek bulmaktayım ancak alınabilir bir fiyat bandında olduğunu söylemek lazım. Aslında fiyatın uygun mu yoksa pahalı mı olduğunu siz kendiniz belirlemelisiniz. Şayet bu cihazın tüm özelliklerinden faydalanmayacaksanız tabi ki bunu değil daha uygun alt versiyonlarını tercih etmek en doğru hareket olacaktır.
 

Kaje

Kofana
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Konular
28
Mesajlar
337
Çözümler
1
Tepki puanı
268
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 9 Gün
Puanları
63
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Emeğine sağlık abi. Ürün hakkında oldukça bilgilendirici ve güzel bir yazı. Şahsen bana fiyat olarak biraz tuzlu geliyor bu ürün ama kullanım amaçları göz önüne alındığında oldukça faydalı özellikle dip yapısı, derinlik bunlara ek su sıcaklığı gibi faktörlerin tespiti açısından.
 

HasanAky

Balığa Gitmediğim Gün Öldüğüm Gündür :)
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Katılım
19 Ocak 2021
Konular
118
Mesajlar
591
Çözümler
10
Tepki puanı
549
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 13 Gün
Puanları
83
Bakiye
0.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Kullanım amacına göre daha alt modelleri daha uygun fiyatlara mevcut tabi. Balık bulucudan ziyade benim gözümde en temel kullanım nedeni, dediğin gibi av bölgesinin dip yapısı, derinlik ve su sıcaklığı gibi etkenlerin tespiti konusunda ve cebinde bile taşıyabildiğin portatif bir ürün olması dolayısıyla oldukça başarılı.
 

Balık Sezonu

Defne Yaprağı
Balık Hobim Üyesi
Katılım
4 Nis 2022
Konular
0
Mesajlar
2
Tepki puanı
4
Üyelik Yaşı
5 Ay 28 Gün
Puanları
3
Bakiye
0.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Evet tüm özellikleriyle güzel bir ürün, kolay taşınabilir olması en çok öne çıkan detay gibi... Fiyat biraz pahalı ama avlandığımız bõlgenin dip özelliklerini ekranda okuyabilmek çok fayda getirebilir. Bilgiler için teşekkürler...
 

Kaje

Kofana
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Konular
28
Mesajlar
337
Çözümler
1
Tepki puanı
268
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 9 Gün
Puanları
63
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Herkesin ürün ile ilgili olarak ilk görüşü bölge taramasında sağladığı fayda gibi görünüyor.
 

Forumdan yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir!

Hesap oluştur

Kolay ve hızlı bir şekilde hesap oluşturun!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız varsa, giriş yapın!

BalıkHobim.com'a hoş geldiniz!

Balık Hobim amatör ve sportif balık avcıları için kurulmuş olan sosyal paylaşım forumudur.

Kayıtlar ücretsiz, kolay ve hızlıdır!

Üst