Nasıl Yapılır? Çapari Nedir? Nasıl Yapılır?

5.00 Oylama 1 Değerlendirme
Tüm amatör balıkçılığa yeni başlayan arkadaşlar gibi benimde ilk tanıştığım olta takımı çaparidir. Bu konuda çapari nedir? nasıl yapılır? konusuna sade bir şekilde değineceğim. Amatör olta balıkçılığına yeni başlayacak arkadaşlarım için umarım faydalı olur diyerek konuya girelim.

Çapari Nedir?


Hazır çapari takımı

Çapari, ülkemizde sıklıkla istavrit avında kullanılan, üzerinde sıralı bir çok iğnenin bulunduğu ( bu iğneler kullanım alanına göre 10 - 100 arası olabilir ) olta takımına verilen isimdir. Çapari, aslında bir benzetme yapmak gerekirse paragat sistemine benzer. Çaparide bulunan iğnelere yem takılmaz, fakat kimi zaman bazı amatör balıkçılar fantezi olsun diye midye takmaktadırlar. Çapari iğnelerine bağlanan tüy yada simli ip, ufak bir kurtçuk yada balık sürüsü görünümü aldığından, pelâjik türler için oldukça cezbedicidir ve balığın ilgisi çeker.

Çapari İle Hangi Balıkları Avlayabilirim?​

Çapari ile avlayacağımız balık türü sınırlıdır. Çapari ile balık avlarken hedefimizde olan türler pelâjik ( yüzeye yakın yada orta sularda yaşayan ) canlılar olduğundan aslında hedef tür bellidir. Peki nedir bu türler ; İstavrit, palamut, lüfer, çinakop, kolyoz, uskumru, sardalya, tırsi, torik gibi balıklardır fakat bunların dışında çapari ile balık avı esnasında oltamıza ; zargana, kırlangıç, mezgit, izmarit, ispari gibi balıklarda takılabilmektedir.

Çapari Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?​


Çapari yapımı çok maliyetli olmadığından genellikle amatör olta balıkçıları bu çapari takımlarını kendileri yapmayı tercih eder. Peki bir çapari takımı yapmak için elimizde hangi malzemeler olmalı?
Çapari takımı görsel

  • Fırdöndü
  • Köstek yapımı için 16cm uzunluğunda 0.20 yada 0.30mm kalınlığında fluorocarbon misina ( kalınlığı çapariyi hangi balık avında kullanacaksanız ona göre kendiniz belirleyebilirsiniz. )
  • İğne ( hazır tüylü yada tüysüz )
  • İğneleriniz' de tüy yada ip yoksa yerleştirmek için simli ip yada tüy. Kullanılacak olan tüyler; martı, ördek, kaz, tavuk gibi canlıların tüylerinden olabilir. Benim tavsiyem kaz tüyü yönünde.
  • Kurşun ( Fırdöndülü yada normal. Ağırlık bulunduğunuz bölgede ki akıntıya göre seçilmeli )
  • Beden misinası 0.35mm
Tüm malzemeleri temin ettik ve çapari yapımına geçeceğiz ama bundan önce küçük bir kaç not araya ekleyelim. Çapari' de her köstek arası mesafe minimum 15cm olmalıdır ben genelde 18cm bırakmaktan yanayım bu zamana kadar' da hep öyle kullandım. Kıyıdan istavrit avı yapıyorsanız çapari' de max 8 köstek kullanımı daha kullanışlı olacaktır. Tabi bu kişinin isteğine ve arzusuna göre değişir.

Çapari Nasıl Yapılır?​


Gelelim çapari yapımına. Çapari yapımı son derece basittir. Çapari yapımını bir yazı ile anlatmak tam açıklayıcı olmayacağından YouTube‘ dan arayarak yapımına dair videoları izleyebilirsiniz. Bu konu altına video eklememe sebebim ise; yapım videosunun bana ait olmamasındandır. 🙂
 

HasanAky

Balığa Gitmediğim Gün Öldüğüm Gündür :)
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Katılım
19 Ocak 2021
Konular
118
Mesajlar
591
Çözümler
10
Tepki puanı
549
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 18 Gün
Puanları
83
Bakiye
0.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Paylaşım için teşekkürler Erkan kardeşim, çok net ve özenli bir anlatım olmuş eline sağlık, konu hakkında bilgisi olmayan arkadaşlar için keyifli ve faydalı bir yazı. 👍 Hepimizin başlangıç noktası :) Videolu içerik konusuna ‘ da değinmiş olduğun için teşekkürler. Videolu olarak ele alınması gereken konular için videolu içerik hazırlamak şart oldu. En kısa zaman da hazırlayıp içeriğe ilave ederim.
 

Forumdan yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir!

Hesap oluştur

Kolay ve hızlı bir şekilde hesap oluşturun!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız varsa, giriş yapın!

BalıkHobim.com'a hoş geldiniz!

Balık Hobim amatör ve sportif balık avcıları için kurulmuş olan sosyal paylaşım forumudur.

Kayıtlar ücretsiz, kolay ve hızlıdır!

Üst