Balıkçılık Konusunda Yardım ve Tavsiyelerinizi Bekliyorum

AmatörLRF

Defne Yaprağı
Balık Hobim Üyesi
Konular
1
Üyelik Yaşı
1 Ay 17 Gün
Bakiye
0.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Öncelikle merhabalar. Forumunuza yeni üye oldum ve çok güzel faydalı bilgiler ile karşılaştım. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkürler. Ben görev gereği diyarbakırda bulunuyorum ve balıkçılık hobisi aşırı ilgimi çekiyor amatör olarak yapıyorum(daha doğrusu yapmaya çalışıyorum) ancak çokta anladığım söylenemez. Balıkçılarda bulunan bu dandik 150 200 liralık olta takımlarından aldım yıllar önce yıllardır onunla birşeyler yapmaya çalışıyorum lakin bildiğiniz üzere nafile.
Bulunduğum bölge itibariyle de ne yazık ki çok fazla mera yok bildiğim kadarıyla. Mera olsa dahi orada hangi balık çıkar,o çıkan balığa hangi yem atılır hangi kamış hangi makine kullanılır ve hangi saatlerde nasıl avlanılır hiç bir bilgim yok ne yazık ki.
Sizden yardım beklediğim konular; bu bölgede gidilebilecek avlaklar, o avlaklarda hangi balıklar olduğu ve o balıklar için uygun bir set. Yardımcı olabilirseniz minnettar olurum (Az buçuk öğrendiğim kadarıyla bir çok yerde kasnak oluyormuş Türkiyede, burada da vardır sanırım.) şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

hasaN

Balık Hobim Ekibi
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Konular
106
Yanıtlar
6
Bakiye
500.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Öncelikle merhabalar. Forumunuza yeni üye oldum ve çok güzel faydalı bilgiler ile karşılaştım. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkürler. Ben görev gereği diyarbakırda bulunuyorum ve balıkçılık hobisi aşırı ilgimi çekiyor amatör olarak yapıyorum(daha doğrusu yapmaya çalışıyorum) ancak çokta anladığım söylenemez. Balıkçılarda bulunan bu dandik 150 200 liralık olta takımlarından aldım yıllar önce yıllardır onunla birşeyler yapmaya çalışıyorum lakin bildiğiniz üzere nafile.
Bulunduğum bölge itibariyle de ne yazık ki çok fazla mera yok bildiğim kadarıyla. Mera olsa dahi orada hangi balık çıkar,o çıkan balığa hangi yem atılır hangi kamış hangi makine kullanılır ve hangi saatlerde nasıl avlanılır hiç bir bilgim yok ne yazık ki.
Sizden yardım beklediğim konular; bu bölgede gidilebilecek avlaklar, o avlaklarda hangi balıklar olduğu ve o balıklar için uygun bir set. Yardımcı olabilirseniz minnettar olurum (Az buçuk öğrendiğim kadarıyla bir çok yerde kasnak oluyormuş Türkiyede, burada da vardır sanırım.) şimdiden teşekkürlerimi sunarım.
Merhabalar;
Hoş geldiniz hocam. Açıkçası Diyarbakır’ da tatlı su balık avcılığı yoğundur, ikamet ettiğiniz bölgeyi ya da size yakın olan baraj ya da gölet var ise, hangi baraj ya da göletin olduğunu söylerseniz, daha sağlıklı bilgi verebilirim.

AmatörLRF

Defne Yaprağı
Balık Hobim Üyesi
Konular
1
Üyelik Yaşı
1 Ay 17 Gün
Bakiye
0.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Merhabalar;
Hoş geldiniz hocam. Açıkçası Diyarbakır’ da tatlı su balık avcılığı yoğundur, ikamet ettiğiniz bölgeyi ya da size yakın olan baraj ya da gölet var ise, hangi baraj ya da göletin olduğunu söylerseniz, daha sağlıklı bilgi verebilirim.
İlginiz için teşekkür ederim. Bana yakın olarak dicle nehri var,eğil barajı var, çeme reş diye bir çay var. Bildiklerim bunlardan ibaret açıkçası.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

2 gündür yoğun şekilde araştırıyor ve birşeyler öğrenmeye çalışıyorum. Benim anladığım kadarı ile benim işimi görecek olanlar LRF setler. Hasan bey sizin de bir konu başlığı altında tavsiyede bulunduğunuz gibi Okuma Als 20 makinesi hoşuma gitti. Kamış konusunda ise kararsız kaldım. Anladığım kadarıyla LRF tarzında teleskopik kamışlar pek kullanılmıyor ancak ben motorsiklet kullanıyorum ve kamışın ebatlarının küçük olması taşınması itibariyle bana çok yardımcı olacaktır.

Son düzenleme:

hasaN

Balık Hobim Ekibi
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Konular
106
Yanıtlar
6
Bakiye
500.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Bahsettiğiniz yerlerde aynalı sazan avları çok yapılmakta. LRF ile aynalı sazan avlamak, silikon ve türevi yemler ile biraz zor fakat Dicle nehri balık türü açısından daha zengin, burada lrf ile av yapılabilir. Sazan dışında yayın bulunmakta bahsettiğiniz bölgelerde, yanlış hatırlamıyorsam çemereş’ de kasna bulunmakta. Ben sizin yerinizde olsam ilk denemelerimi Eğil Barajı ve çemereşte yapardım. Bu bölgelerde sazan ve yayın dışında ki balık türlerinin varlığı hakkında detaylı bir bilgim yok maalesef. Yapılacak en doğru hareket bölgenin yerlisinden burada ki balık türlerini öğrenmek ve hedef balığın belirlendikten sonra bir olta takımı araştırmasına girmek olacaktır. Bu bölgelerde ki balık türlerini öğrendikten sonra ki aşama daha kolay. Ondan sonra size kullanacağınız sahte yeme kadar tam takır bir tavsiye verebilirim. Bende vakit olur ise, sizin için bahsettiğiniz bölgede bulunan türleri inceleyeceğim.

AmatörLRF

Defne Yaprağı
Balık Hobim Üyesi
Konular
1
Üyelik Yaşı
1 Ay 17 Gün
Bakiye
0.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Bu kadar kapsamlı şekilde yardımcı olmaya çalıştığınız için çok teşekkür ederim. Ben de bugünden tez yok konuyla alakalı bilgi toplamaya başlayacağım. Yeterli bilgiye ulaştıktan sonra tekrar bu başlık altında bir araya geliriz umuyorum. İyi geceler dilerim, kalın sağlıcakla..

hasaN

Balık Hobim Ekibi
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Konular
106
Yanıtlar
6
Bakiye
500.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Bu kadar kapsamlı şekilde yardımcı olmaya çalıştığınız için çok teşekkür ederim. Ben de bugünden tez yok konuyla alakalı bilgi toplamaya başlayacağım. Yeterli bilgiye ulaştıktan sonra tekrar bu başlık altında bir araya geliriz umuyorum. İyi geceler dilerim, kalın sağlıcakla..
Rica ederim ne demek. Bizde sayeniz de buralarda tam olarak hangi türler var öğrenmiş oluruz :). En pratik yol yerel halka sormak.

hasaN

Balık Hobim Ekibi
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Konular
106
Yanıtlar
6
Bakiye
500.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Kısa bir araştırma yaptığımda yoğunlukla olduğunuz bölgelerde sazan balığı yoğun şekilde bulunmakta Bilal hocam ve genel de avı yapılan balık türü de bu. Sazanı lrf ile avlamak istiyorum derseniz, kamış atar değerleri çerçevesinde bir takım hazırlayıp sazan avcılığında da kullanabilirsiniz.

AmatörLRF

Defne Yaprağı
Balık Hobim Üyesi
Konular
1
Üyelik Yaşı
1 Ay 17 Gün
Bakiye
0.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Evet hocam ben de biraz sordum soruşturdum ancak sazan ve yayın dışında çokta bir seçeceğim yokmuş gibime geldi. Nasıl bir kamış ve atar aralığı tercih etmeliyim acaba? Spin takımı işimi görür mü 15 gr üstü atarlı 240 cm kamış ve 3000 binlik bir makine?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Ya da dediğiniz gibi lrf ile yapılır mı?

hasaN

Balık Hobim Ekibi
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Konular
106
Yanıtlar
6
Bakiye
500.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Evet yayın ve sazan ağırlıklı o bölge bu yüzden surf casting olta takımı daha uygun olacaktır. Yok ben keyfin dibine ağzına gözüne vurucam diyorsanız kaliteli bir lrf takım ile yemli sazan avcılığı ve yayın avcılığı da yapılabilir keza lrf takımına sazan takımı bağlayıp kullanmışlığım çok. Burada karar tamamen size ait.

AmatörLRF

Defne Yaprağı
Balık Hobim Üyesi
Konular
1
Üyelik Yaşı
1 Ay 17 Gün
Bakiye
0.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Nasıl bir lrf takımı hazırlamalıyız hocam? Bir de lrf takımı ile sazana gittiğimizde, yine at çek yaparak mı av yapacağız nasıl olacak tam olarak?

hasaN

Balık Hobim Ekibi
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Konular
106
Yanıtlar
6
Bakiye
500.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Sazan avını lrf ile yapacaksanız, lrf’ ye sazan takımı bağlamanız yeterli :). Tabi takımda ki ağırlıklar, kullandığınız ya da kullanacağınız lrf olta takımına göre değiştirilmeli.