Tüketimi oldukça fazla, besleyici ve faydalı olan balık, bazı durumlarda da oldukça zararlı olabilmekte. Yaygın olarak görülen balık zehirlenmesi belitleri nelerdir, ne zaman ortaya çıkar? Balık zehirlenmesi sonrası görülen belirtiler; titreme ve baygınlık, mide bulantısı, baş dönmesi gibi belirtilerdir. Zehirlenen kişiye ilk müdahale, kusturma yoluyla yapılmalıdır. Şayet zehirlenen kişi küstürüldüler sonra da belirti gösteriyorsa hemen doktora başvurulmalıdır.

Balık Zehirlenmesi Neden Olur?

Balık zehirlenmesi, en çok kara etki balıklardan dolayı olur. Bu balıklar; uskumru, lüfer, sardalya, mahi gibi balıklardır. Fakat balık zehirlenmelerinin en temel nedeni hijyendir. Ülkemizde özellikle dikkat edilmeyen hijyen unsuru, balık zehirlenmelerinin ana sebebidir. Bunların dışında tabi balıkların taşıma ve depolama, işleme gibi durumlarda özensiz davranılmasıda balık zehirlenmelerinde bir etkendir. Depolama alanlarında uygunsuz şekilde saklanan balıklar bakteri üreteceğinden dolayı, bu durum tüketilen balığın kişiyi zehirlenmesine yol açabilmektedir. En sık görülen balık zehirlenmeleri taze olmayan balık tüketimi nedeniyle olmakta.

Balık zehirlenmesi

Balık Zehirlenmesinde İlk Müdahale Nasıl Yapılmalı?​

Balık zehirlenmesinde, belirtilerin görülmesi durumundan yapılması gereken ilk şey kusma yoluyla gıdanın çıkarılmasıdır. Kusma yapılamıyorsa müshil içilerek kusma gerçekleştirilmelidir. Bunun nedeni bağırsakların temizlenmesi gerektiğindendir. Bu işlemin ardından, ishal kesen hap ile müdahalede bulunulur. Bu sayede vücuda giren zehirli gıda kısa sürede dışarı atılmış olur. Bundan sonra yapılması gereken bol su ve gıda tüketimi yapmaktır. Vücûd su kaybına uğrayacağından bol sıvı tüketilmelidir.

Balık Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir? Balık Zehirlenmesi Belirtileri Nasıl Ortaya Çıkar?​

Balık zehirlenmesi belirtileri saatler içerisinde değil anında görülmeye başlanır. Belirtilerin görülmesi ortalama 5 dk içerisinde yavaş yavaş başlar ve 1 saat içerisinde de tamamı görülür. Balık zehirlenmesinin belirtileri şunlardır;

• Göğüste sıkışma
  • Çarpıntı
  • Karın ağrısı
  • Mide bulantısı
  • Nefes darlığı
Şayet zehirlenme ciddi boyutlara ulaşmış ise, bu tür ağır zehirlenmelerde görülen belirliler ise;
  • Aşırı titreme
  • Şoka girme
  • Kas krampları

Balık Zehirlenmesinde Evde Tedavi Nasıl Uygulanır?​

Balık zehirlenmesinde etki kısa süre olacağı için hemen müdahale etmek gerekmektedir. Balık zehirlenmelerinde evimizde bulunan bazı gıdalar oldukça faydalıdır.

Yoğurt​

Yoğurt, büyüklerimizin de bu tür durumlarda kullandığı ilk gıdadır hepimiz biliriz. Balık zehirlenmelerinde genel olarak kullanılan ilk gıdadır. Yoğurtta antibakteriyel özelliği bulunduğundan bu gibi durumlarda tüketilen ilk gıdadır.

Bal​

Bal, balık zehirlenmesi sonucu oluşan bulantıları engellemek için tüketilmelidir. Zehirlenme sonrası bal mideyi rahatlatır.

Muz​

Potasyum bakımından oldukça zengin meyvelerden biri olan muz, ishal durumunu gidermede oldukça etkilidir. Balık zehirlenmeleri sonucunda yaşanılan ishal durumunu ortadan kaldırmak için muz tüketilmelidir.

Limon​

Tam bir C vitamini deposu olan limon, balık zehirlenmesi durumunda 1 hafta boyunca tüketilmelidir.

Tevfik

Defne Yaprağı
Balık Hobim Üyesi
Üyelik Yaşı
2 Ay 28 Gün
TRY
0.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Yoğurt'un direkt olarak balık zehirlenmesinde kullanıldığını bilmiyordum, aksine daha çok sorun yaratacağını düşünüyordum ama bayağı şaşırdım bu duruma. Güzel ve sağlam bilgiler mevcut, balık zehirlenmesi ile ilgili kafasına soru ve soru işareti takılanlar olursa net cevaplar alacağını düşünüyorum.

Kaje

Sarıkanat
Balık Hobim Üyesi
Yanıtlar
1
Üyelik Yaşı
3 Ay 13 Gün
TRY
8.60₺
Adı
Erkan
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Sağlık en büyük zenginliğimiz. Balık zehirlenmesi insanların sık karşılaştığı bir durum. Harika bir paylaşım olmuş yine abi, ellerine sağlık.

HasaN

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Üyesi
Yanıtlar
5
Üyelik Yaşı
3 Ay 17 Gün
TRY
160.00₺
Adı
Hasan Akyüz
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Yoğurt'un direkt olarak balık zehirlenmesinde kullanıldığını bilmiyordum, aksine daha çok sorun yaratacağını düşünüyordum ama bayağı şaşırdım bu duruma. Güzel ve sağlam bilgiler mevcut, balık zehirlenmesi ile ilgili kafasına soru ve soru işareti takılanlar olursa net cevaplar alacağını düşünüyorum.
Yoğurt oldukça faydalıdır balık zehirlenmesi konusunda. Yoğurdun bu tip durumlarda ki etkisine benzetme yapmak gerekirse mesela; aşırı güneşte yandığında, güneş yanıklarıda aslında bir nevi cildimizi zehirler, böyle olunca genel olarak ne yaparız sırtımıza mesela kovayla yoğurt süreriz.

Bir hesap oluşturun ya da giriş yapın.!

Yorum yapmak ya da konu açmak için üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Topluluğumuzda bir hesap oluşturun ya da sosyal medya hesaplarınız ile hızlı bir şekilde kayıt olun.

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Burada oturum açın ya da sosyal medya hesaplarınız ile giriş yapın.