5.00 Oylama 1 Değerlendirme
Havanın durumu, gelgit ve diğer koşullar balık türlerinin davranışını etkilediğinden dolayı, başarılı bir balık avı yapabilmek için en doğru zamanları bilmek çok önemlidir. Günümüzde amatör olta balıkçıları, tatlı ve tuzlu suda balık tutmak için en doğru zamanları belirlemelerine yardımcı olacak bir çok kaynağa erişebilmektedirler.

Balık Avlarken Notlar Alın​

Her şeyden önce en doğru veri bankası sizsinizdir. Her balık avı yaptığınızda havanın ve güneşin durumunu, suyun sıcaklığını, balık avlarken av yaptığınız saatler aralığında balıkların aktivitelerini gözlemleyin ve not alın.

Balık Bulucular ve Su Sıcaklık Göstergeleri​

Havanın çok sıcak olduğu zamanlar, suyun sığ olduğu göllerde, göletlerde ve nehirlerde balıkların durgun olmasına neden olabilir. Aynı durum, su sıcaklığının daha düşük olduğu kış aylarında da olur. Peki neden? Balıklar soğukkanlı canlılardır, yani vücut ısılarını sabit bir seviyede tutamazlar. Bu yüzden bulundukları suyun sıcaklığı, balıkların vücut sıcaklığını ve vücut fonksiyonlarını doğrudan etkiler.

Yüksek ve düşük su sıcaklıkları, sudaki oksijen seviyesini azalttığından dolayı bu durum balıkları ne zaman ve ne yapacakları konusunda daha az aktif ve seçici hale getirir. En iyi balık tutma zamanlarını bulmak söz konusu olduğunda, aşırı sıcak olan havalardan kaçınmak iyi bir başlangıç olacaktır.

Balıkların ne zaman saldırgan olduklarını anlamak ve suyun sıcaklık ve soğukluk seviyesini daha doğru analiz edebilmek için, balık bulucular ve su sıcaklık göstergeleri, olta balıkçılarına bu konular hakkında en güncel bilgileri vermektedir.

Balık Avı için Sabah ve Akşam Saatlerini Tercih Edin​

Yüksek sıcaklıklar ve soğuk havalar gibi diğer faktörler de balık aktivitesini olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilir, bu nedenle balık avına giderken bol aksiyonlu ve başarılı bir av yapmak istiyorsanız, balık avı yapacağınız saate dikkat etmeniz önemlidir. Balıklar genellik ile sabah gün doğarken ve akşam güneş batarken beslenmeye başlarlar. Öğle saatlerinde, suyun yüzey sıcaklığı fazla olduğundan dolayı bu durum balıkları daha derine gitmeye zorlar.

Hava Koşullarının Balık Avına Etkisi​

Değişken hava koşulları, balık tutmak için en iyi zamanları belirlemede büyük bir faktör olabilir. Rüzgar, suyu ve su yüzeyinde ki besinleri uzak alanlara ittiği için balık avına etkisi büyük bir etkendir.

Balık tutmak için bir başka iyi fırsat da bulutlu günlerdir, çünkü havanın bulutlu olduğu zamanlarda, balıklar daha fazla yiyecek aramaya çıkacaktır. Hafif yağan yağmurlu havalarda aynı zamanda en iyi balık tutma zamanlarından biridir, bunun nedeni; bu tür hava koşullarında küçük böcekler ve benzeri yemlerin suda daha fazla aktif olmasından kaynaklıdır. Bu durum balıklar için ziyafet var demektir.

Çevrenizden Bilgi Alın​

Balık avı yaptığınız bölgede ki yerel balıkçılardan bilgi alın. Yerel balıkçılar genellikle size oldukça faydalı bilgi sağlayabilir.

Balık hobim olarak bende bir solunar takvim oluşturmaktayım, bu bir hayli uzun zaman alacak tabiki. Sizlerde balık avı yaparken tüm detayları not ederek bu takvimin oluşumuna katkıda bulunabilirsiniz.
 

Kaje

Kofana
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Konular
28
Mesajlar
337
Çözümler
1
Tepki puanı
268
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 9 Gün
Puanları
63
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Harika bir yazı, harika bilgiler emeğine sağlık reis. Bir çok arkadaşımız için çok fayda sağlayacak konulardan bir tanesi. Solunar takvim oluşturma çalışması harika bir iş tebrik ederim, katkıda bulunabildiğim kadar bende katkıda bulunacağım inş.
 

ROMANCI

Çinakop
Balık Hobim Üyesi
Katılım
2 Haz 2021
Konular
7
Mesajlar
48
Tepki puanı
57
Üyelik Yaşı
1 Yıl 3 Ay 29 Gün
Puanları
18
Bakiye
0.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Eskiden kullandığım android uygulaması vardı, hava basıncına göre balık olasılığını hesaplıyordu. Bazen nokta atışlar yaptığı gibi bazen de hatalı sonuçlar veriyordu. Aslında hatalı sonuç çıkmasının bir nedenide denizlerde balık popülasyonunun azalması ve lanet olası teknelerin kıyıya yakın avlanmalarından da kaynaklanıyor.

Müsilaj nedeniyle deniz avcılığını 2 yıldır yapmıyorum. Program gölde işe yarar mı bilmiyorum, hiç denemedim.
 

Forumdan yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir!

Hesap oluştur

Kolay ve hızlı bir şekilde hesap oluşturun!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız varsa, giriş yapın!

BalıkHobim.com'a hoş geldiniz!

Balık Hobim amatör ve sportif balık avcıları için kurulmuş olan sosyal paylaşım forumudur.

Kayıtlar ücretsiz, kolay ve hızlıdır!

Üst