Bilgi Balık Olta İğnesi Yaralanmaları

5.00 Oylama 1 Değerlendirme
Ne kadar dikkatli bir şekilde balık tutuyor olsak dahi, bazen istenmeyen durumlar olabiliyor maalesef. Ufacık, küçük bir kancadan dolayı oluşabilecek balık olta İğnesi yaralanmaları, her ne kadar önemsiz bir durum gibi algılansada, sağlığımız için ciddi sorunlar oluşturabilecek bir durum ortaya çıkabilir.

Olta İğnesi Yaralanmaları​

Balık olta iğnesi yaralanmaları her ne kadar sık görülen ve yaşanan bir olay olmaması ile beraber, çoğu zaman tutulan balığı kanca’ dan çıkaracağımız esnada balığın çırpınması sonucu gerçekleşir. Bu tür bir yaralanmayı yakın zaman da yaptığım turna avı esnasında ben de yaşamıştım. Bunun dışında, balık avı esnasında çevrenizde ki diğer amatör balık avcılarının oltalarının atış esnasında bize temas etmesi, denizde yüzdükten sonra kıyıya çıkarken, kayalık alanlar üzerine bırakılan olta İğnesi ya da iğnelerinin elimize ve ayağımıza batması, çıplak ayakla plaj gibi alanlarda yürürken otla iğnesinin ayağımıza batması gibi nedenlerden dolayı yaralanma meydana gelebilir. Derin olmayan yaralanmalarda, vücudumuza batan kancayı çıkarmak kolay olacağından her hangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Sadece kancanın battığı bölgeyi iyice temizlemek, enfeksiyonu önlemek için yeterlidir.

Bu yaralanmaların insan vücudunda en sık görüldüğü bölgeler; yüz, el, parmak, ayak, kafa ve kulak kısmıdır.

Olta iğnesi yaralanması

Olta İğnesi Yaralanması, Hangi Durumlarda Risk Taşır?​

Olta kancası yaralanması, kaslara, tendonlara, bağlara, göze ya da kemiklere girerse, sağlığımız için ciddi risk oluşturabilir. Olta iğnesi yaralanması şu durumlarda risk taşır;
  • Göze ya da göze yakın bölgeye batan olta iğnesi yaralanması. Bu durumda ilk yardım bilmek çok önemlidir.
  • Yaralanma dikiş gerektirecek düzeyde ise.
  • Durmayan bir kanama ve şiddetli bir ağrı söz konusuysa.
  • Damarlar, tendonlar, kemikler, bağlar ve benzeri bölgelerde oluşabilecek yaralanmalar. Bu tür yaralanmalar ise şu sonuçlara neden olabilir;
    • Yaralanan bölgede uyuşma veya karıncalanma
    • Yaralanan bölgenin cilt yapısında değişim ( soluk, beyaz, mavi veya soğuk cilt.
    • Yaralanan bölgeyi hareket ettirme kabiliyetinde azalma.
  • Şişme, kızarıklık veya irin gibi enfeksiyon belirtileri görülür. Olta kancası ile yaralanma durumunda kanca, denizde bulunan bakteriler ile temas eder ve bu durumda da yaralanma esnasında kanca üzerinde bulunan bakterilerin vücudumuza gitmesine neden olur. Bu durumda deri enfeksiyonu olasılığını arttırır.
Umarım hiç bir amatör balıkçı dostumuz büyük diyebileceğimiz bir yaralanma yaşamaz. Olası yaralanma durumunda doktora gidip gitmeyeceğinizi belirlemek için belirti gösterip göstermediğinizi gözlemleyin.

Kaje

Lüfer
Balık Hobim Üyesi
Konular
18
Yanıtlar
1
Üyelik Yaşı
8 Ay 26 Gün
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Paylaşım için teşekkürler reis, oldukça önemli ve bilgilendirici bir konu olmuş.

Ugur

Defne Yaprağı
Balık Hobim Üyesi
Konular
0
Üyelik Yaşı
8 Ay 27 Gün
Bakiye
0.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Fotoğrafı görünce benim canım yandı. :oops:

hasaN

Balık Hobim Ekibi
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Konular
105
Yanıtlar
6
Bakiye
500.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Fotoğrafı görünce benim canım yandı. :oops:
Hafif şekilde batsa bile oldukça can yakıyor kancalar abi. Bakınca can yakacak çeşitli olta kancası yaralanmaları var. Dediğin gibi görmek bile can yakabiliyor.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın ya da üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Hemen hesap oluştur

Forumda hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın