Bilgi Balık Merası Nasıl Bulunur?

5.00 Oylama 1 Değerlendirme
Günümüzde uydu haritalarından bir çok konuda faydalanıyoruz. Bizim ilgi alanımız balık avı olduğundan bizi ilgilendiren kısmı kıyılar, koylar ve yapıları oluyor haliyle. Balık merası nasıl bulunur kısaca değinelim.

Uydudan Balık Avı Merası Bulma​

Uydu haritaları yeni kıyılar, gizli kalmış koylar ve göller keşfetmemizde büyük kolaylık sağlıyor. Deniz ve gölde balık peşine düşmeden önce uydu haritalarından bende sıklıkla yeni bir göl, kıyı şeridi ya da koy aradığımda bu haritalardan sürekli faydalanıyorum. Özellikle levrek avı için mera arıyorsanız, uydu haritalarından faydalanabilirsiniz. Ben bu aralar göllerde sürekli ava gittiğimden örneği de bunun üzerinden vereceğim. Uydu haritaları incelemesini yaptığınız göl ya da kıyı şeritlerinin eski resimlerinide barındırdığından oluşan değişiklikleri, ortaya çıkan koyları da tespit etmenizde çok büyük kolaylık sağlar. Bu haritaları inceleyerek balık avı yapacağınız mera hakkında bir çok bilgi edinebilir ve tüm detayları görebilirsiniz.

Google Earth ve Yandex Maps gibi sitelerin en büyük özellikleri, güncel ve eski haritalara sahip olmalarıdır. Örneğin; göllerin su çekildikten sonra ki durumlarına bu haritalardan bakarak kıyı yapısını, adacıkları, kayalık alanlar, derin bölgeleri tespit edebilir ve mera seçiminizi buna göre yapabilirsiniz. Uydu haritaları doğru merayı bulmada oldukça etkilidir.

Aşağıda ki resimde bir gölün sular çekilmeden önceki halini görebilirsiniz.

Sular çekilmeden önce göl yapısı

Aynı göle ait sular çekildikten sonra ki görüntüyü de aşağıda görebilirsiniz.

Sular çekildikten sonra göl yapısı

Uydu haritalarına bakarak resimlerde görüldüğü gibi balık avı yapacağınız meraya ait tüm detayları görebilir ve mera hakkında çok detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Böylece yapacağınız doğru mera seçimi ile başarılı bir balık avı yapmamın yanı sıra, kimsenin bilmediği meraları keşfedebilirsiniz. Uydu haritaları balık avcılığında kullanılan en iyi araçlardan bir tanesidir.

Mobil cihazlarda keşfettiğiniz tüm meralarınızı işaretleyebilmeniz, mera arşivi oluşturmanızı sağlar.

Kaje

Lüfer
Balık Hobim Üyesi
Konular
18
Yanıtlar
1
Üyelik Yaşı
9 Ay 3 Gün
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Paylaşımın için teşekkürler abi. Yine güzel bir bilgilendirme yazısı olmuş eline sağlık. Uydu haritalarını bu amaç ile hiç kullanmamıştım doğrusu. Yani haritadan mera belirleme yapmamıştım. Genelde geze geze arıyorum haliyle çok uzun zaman alıyor. Bu şekilde yapmak daha mantıklı şimdi olaya bakınca. Birde tabi meranın yapısını görme açısında gayet güzel. Bilgilendirici yazın için tekrar teşekkürler reis.