5.00 Oylama 1 Değerlendirme
olta iğneleri.png


Balığa çıkmadan önce tüm ekipmanlarımızı özenle hazırlar ve her şeyi doğru şekilde hazırladığımızdan emin olmak için defalarca kontrol ederiz. Balık avı için kullandığımız malzeme ve ekipmanların önemi büyük olsa da aslında içlerinde en önemli malzemenin kanca olduğunu söyleyebiliriz. Olta iğnesi size basit ya da çok dikkat edilmesine gerek olmayan bir konu gibi gelebilir fakat başarılı bir av için aslında dikkat edilmesi gereken ilk konudur. Şimdi hep beraber kısaca balık avında kullanılan iğneler ve çeşitleri konusuna bir bakalım.


Olta İğnesi​

Olta iğnesi
Olta iğnesi, genel olarak balık avında kullanılan, görsel açıdan bakıldığında bir soru işareti biçiminde uç kısmı çengelli ve çeşitli yapılarda olabilen basit bir malzemedir. Kullanılacak olan olta kancası seçilirken avı yapılacak olan balığın türüne göre seçilmelidir. Olta iğnesi ile ilgili temel bilgilere bir göz atalım.

Olta iğnesi, resimde de görüldüğü gibi belli kısımlardan oluşur. Her kanca özel olarak belirli bir amaç için tasarlanmaktadır. Bu tasarımlar balığa ve kullanılacak olan yeme göre değişim gösterir. Örneğin; uzun, dar bir gövdeye sahip kancalar, ince yapıda canlı ya da silikon yemlerinizi takabilmek için uygundur.

Olta iğnesini oluşturan parçalar içerisinde çeşitliliğe sahip olan ana kısımlar; göz ve uç kısmıdır.

Olta İğnesi Çeşitleri​

Olta iğnesi çeşitleri
Günümüzde balık avında kullanılan bir çok olta iğnesi çeşidi bulunmaktadır. Bu kancaların seçim ve kullanımı avı yapılacak olan balık türüne, büyüklüğüne, canlı yem ya da sahte yem kullanımına, bulunduğunuz meraya göre değişimler gösterir. Kancalar çeşitli renklere sahip olabilmektedir. Olta iğnelerini barındırdıkları özelliklere göre; kısa ya da uzun palalı iğneler, benekli iğneler, kertikli iğneler, delikli iğneler olarak sıralayabiliriz. Ülkemizde en çok kullanılan olta iğneleri hangileri diye sorarsanız genel olarak diğerlerine nazaran kısa pala olta iğnesi, uzun pala olta iğnesi ya da delikli olta iğnesi kullanımı diğerlerine göre daha yaygındır.

Resimde görülen 181-186 numaralı kancalar gibi sırtında dikeni bulunan kancalar, taktığınız yemlerin kaymaması için kullanımı son derece uygun kancalar olması ile beraber yakala bırak balık avcılığında bu kancaların kullanımı uygun olmamaktadır. Bu kancalar ile yakalana balığın ağzı siz balığı sudan çıkarana kadar muhtemelen oldukça fazla hasar alacaktır.

Görseldeki 630-570-575-635 numaralı kancalar genellik ile jig kafalarda kullanılan modellerdir. Bu kancaların göz kısmına bir kıstırma kurşun ilave ederek silikon yeminize takabilirsiniz.

Aberdeen ( Aberdin ) İğne​

Aberdeen kancalar uzun sapli ve kısa uçlu iğnelerdir. Parekete sisteminde kullanılan iğnelerine çok benzerler, bu yapıda ki iğneler ince yapıya sahiptir. Bu kancalar genel olarak kurt ve benzeri yapıda canlı ya da silikon yem kullanılacaksa seçilmelidir. Bu yapıda ki iğneler takılan yeni çok fazla zedelemez. Bu iğneler genel olarak ağız yapıları yumuşak olan balıklarda kullanıma uygundur. Bu iğnelerin sert çene yapısına sahip olan balıklarda kullanımı doğru bir uygulama olmaz. Bunun nedeni sert çene yapısına sahip olan balıklar bu tip iğneleri rahatlıkla bükebilirler buda balığın kaçması anlamına gelir. Bu iğneye örnek yukarıda ki görselde görülen 214BP numaralı iğne gösterilebilir.

Canlı Yem İğnesi ( Live Bait Hook )​

Başlıktan da anlaşılacağı üzere bu tipteki kancalar canlı yem ile balık avında kullanıma uygun olan iğne türüdür. İğne ucuna doğru gidildikçe, iğnenin yana doğru şekil almasında ki neden; misinanın uygulamış olduğu güç ile birlikte iğne ucunun öne tarafa doğru gitmesi ve balığa tasma atmanın daha kolay olmasını sağlamaktır. Bu yapıda ki kancaların sap kısmının kısa olmasının nedeni ise iğneye takılan canlı yemin hareket etmesini engellememek içindir. Bu iğnelere örnek olarak yukarıda ki resimde görülen L42 gösterilebilir.

Çember İğneler​

Çember iğneler genel olarak sert çene yapısına ve keskin dişlere sahip olan balıklarda kullanıma uygundur. Örneğin; turna balığı, kofana gibi keskin dişleri olan balıklar, çipura, mercan gibi sert çeneye sahip olan balıklar. Bu iğnelerin en temel özelliği balığın ağzına iyi bir şekilde saplanmasıdır. Bu iğne tiplerine örnek olarak yukarıda ki resimde görülen L182 numaralı iğne gösterilebilir.

Sahughnessy (Saugnesi)

Sahughnessy iğneler J harfine olan benzerliğinden dolayı amatör balıkçılar arasında j tipi iğne olarak bilinir. Klasik bir iğne modeli olan j tipi iğneler genellikle mırmır gibi yumuşak ağız yapısına sahip balıkların avında kullanılır ve son derece başarılı bir iğnedir. Bu kancalara örnek olarak yukarıda ki resimde görülen 84 numaralı iğne gösterilebilir.

Kahle Olta İğnesi​

Kahle olta iğnesi balığa çok iyi saplanması için tasarlanmış ve bu konuda son derece başarılı bir iğnedir. Bu iğnelerin kullanıldığı balıklar genel olarak yeme hemen yanaşmayan, tedirgin balıklardır. Balık avında bu iğneyi kullanıp balığı yakaladıysanız endişe etmeyin, balık o iğneden asla kurtulamaz. Fakat bu tip iğnelerin bana göre tek olumsuz yönü, bu kanca ile yakalanan balığın kısa süre içerisinde ölüyor olması diyebilirim. Bu iğne direkt olarak balığın iç kısmına saplandığından balık ölümcül şekilde yara alır. Bu iğnelere örnek olarak yukarıda ki resimde ki L141 numaralı iğne gösterilebilir.

Weed-Less (Vid-Les) Olta İğnesi

Kayalık ve yoksunluk bir meraya sahip bölgede balık avı yapıyorsanız kullanmanız gereken iğnedir. Bu tip iğnelerin tasarlanma amacı budur. İğnenin uç kısmına yerleştirilmiş olan yay, iğnenin kaya ve yosunlara takılmasını engeller. Bu kancalara örnek olarak yukarıda ki resimde 449W numaralı iğne gösterilebilir.

Olta İğnesi Numaraları ve Boyutları​

Olta iğnesi numaraları ve boyutları
Kanca numaraları aynı olsa da genel olarak olarak boyutlar markalara göre farklı olabiliyor. Örneğin; x firmasının 1/0 olarak ürettiği iğne y firmasının 1/0 olarak ürettiği iğneden daha kalın olabiliyor. Bu gibi durumlara iğne alırken dikkat edilmesi gerekmektedir. Olta iğnesi numaraları ve boyutları avı yapılacak olan balık türüne göre seçilir ve kullanılır. Örneğin; İstavrit için kullanılan iğne numarası sinek olarak tabir edilen 8-12 numara arasıdır. Kanca boyutlar 1 den sonra 1/0 olarak devam ederek büyüme başlar. Yani 1 numara boydan yukarı çıkıldıkça kanca boyları ufalırken, 1 numaradan aşağı doğru inildiğinde kanca boyları büyür. Kanca boy ve numara seçimi avlayacağınız balığı iyi tanıdıktan sonra oldukça basittir.

Çoğu amatör olta balıkçısı mağazalara giderek " istavrit için kanca istiyorum " gibi beyanlarda bulunup kanca temin eder. Bu durum özellikle amatör olta balıkçığına yeni başlayan arkadaşlarımızın konu hakkında henüz bir bilgisi olmadığından dolayı istediğini hemen alıp o hevesle balık avı yapamaya başlamasından kaynaklıdır. Olta iğnesi hakkında bilginizin olmadığı anlayan çoğu satıcı elinde kalan malları size satmaya çalışır, oysa ki size satacağı kanca sizin için uygun değildir.

Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için balığı kafanızda hayal edin ve kendi göz kararınıza göre kanca seçimi yapın. Zaman içerisinde tecrübe kazandıkça daha doğru seçimleri yapacaksınız. Bu tür seçim yapma kulaktan dolma bilgiler yerine size kendi bilgi ve deneyimlerinizden oluşan bir tecrübe kazandıracaktır.
 

Kaje

Kofana
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Konular
28
Mesajlar
337
Çözümler
1
Tepki puanı
268
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 9 Gün
Puanları
63
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Böyle nası desem kısa ve anlatılmak isteneni net şekilde ifade eden yazılarını seviyorum reis. Güzel bir yazı olmuş yine eline sağlık.
 

HasanAky

Balığa Gitmediğim Gün Öldüğüm Gündür :)
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Katılım
19 Ocak 2021
Konular
118
Mesajlar
591
Çözümler
10
Tepki puanı
549
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 13 Gün
Puanları
83
Bakiye
0.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Sağolasın Erkan kardeşim. Makalelerin maksadı zaten konu hakkında bilgi sahibi olmayanları bilgilendirmenin yanı sıra ilgili konu hakkında bir konuşma başlatmaktır zaten. 👍
 

Forumdan yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir!

Hesap oluştur

Kolay ve hızlı bir şekilde hesap oluşturun!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız varsa, giriş yapın!

BalıkHobim.com'a hoş geldiniz!

Balık Hobim amatör ve sportif balık avcıları için kurulmuş olan sosyal paylaşım forumudur.

Kayıtlar ücretsiz, kolay ve hızlıdır!

Üst