Balık Avına Gitmek için En iyi 10 Neden

5.00 Oylama 1 Değerlendirme
Açık havada, deniz kıyısında ya da bir göl kenarında vakit geçirmek, dalgaların insanı sakinleştiren sesi, balığı yakaladığınızda yaşadığınız keyif ve başarı hissi... Balık avına gitmek için çok daha fazla nedeniniz var. İşte, bunlardan en etkili 10 tanesi!

Balik-avina-gitmek-icin-en-iyi-10-neden.webp

Dışarıda Daha Fazla Vakit Geçirirsiniz​

Genel olarak bir balık avı ortalama birkaç saat sürmesine rağmen, bu hobiye tutkun olanlar için bu süre daha da uzun olabiliyor. Balık avına çıkmak sizin ya da çocuklarınızın digital dünyadan uzaklaşmanızı ve temiz havaya doymanızı sağlar. Yapılan araştırmalara göre, dışarıda düzenli olarak vakit geçiren insanların daha üretken ve mutlu olduğunu ortaya çıkarmıştır

Balik-avi-iyi-vakit-gecirmenizi-saglar.webp

Sabırlı Olmayı Öğrenirsiniz​

İster canlı yem kullanarak avlanın, ister at çek yaparak balık avlayın, her iki durumda da sabırlı olmanız gerekmektedir. Bazen saatlerce oltanıza balık vurmayabilir, çoğu insan bu durumdan hemen sıkılır ve pes eder. Aslında böyle bir durum sizin sabır katsayınızın artmasına neden olur ve bu günlük yaşantınıza da olumlu yönde etki eder. Çocuklarınıza sabır etmeyi kolay yoldan öğretmen istiyorsanız onları balığa götürün.

Çevrenin Korunmasına Katkı Sağlarsınız​

Balık avı yapıyor ve kendinizi bu konuda geliştiriyorsanız, balık avı yaparken uygun bir şekilde yakala ve bırak, ekosistemimizi koruma ve diğer amatör olta balıkçılarına da saygı gösterme konusunda bir o kadar dikkatli olursunuz. Bilinçlenmiş bir amatör olta balık avcısı türlerin çoğalabilmesi için kanunen belirlenen limitlere değil kendi vicdani limitlerine uyar, buda kişinin kendisine ve canlılara olan saygısını, koruma duygusunu ön plana çıkarır.

Özgüveninizi Geliştirir​

Olta takımları hazırlamak ve bu takımları kendi fikirlerinizden yeniden şekillendirmek, tekne, bot sürmek ve dahası… Olta balıkçılığı, güçlenme ve başarı duyguları aracılığı ile öz güveninizi geliştirmenizde size oldukça yardımcı olur.

Rahatlamanıza Yardımcı Olur​

Günlük yaşantınızda işlerin yoğunluğu, şehrin gürültüsü, hayat mücadelesi derken oldukça yıpranır ve bununla beraber zaman zaman depresyon, sıklıkla stres dolu bir yaşantınız olur. Aileniz ile ya da tek doğada geçireceğiniz zaman depresyonu ve stresi azaltır. Olta balıkçılığının dünya da genellikle “eğlence terapisi” olarak kullanıldığını biliyor muydunuz

Yeni Beceriler Geliştirirsiniz​

Yıllardır balık tutuyor olabilir ve bir çok şeyi bildiğinizi düşünebilirsiniz; fakat amatör olta balıkçılığında her zaman öğrenebileceğiniz farklı balık avı teknikleri, av esnasında deneyimleyebileceğiniz yeni balık türleri ve ustalaşabileceğiniz yeni ya da sizin ürettiğiniz balıkçılık düğümleri vardır.

Aileniz ve Arkadaşlarınız ile Özel Bağlar Kurarsınız

Balık avında yaşanan maceralar insanları çeşitli şekillerde bir araya getirir. İlk avın heyecanını ya da yeni bir yerin muhteşem manzarasını paylaştığınızda, balıkçı arkadaşlarınızla ömür boyu sürebilecek bağlar kurarsınız

balik-cikmak-arkadaslik-ve-aile-baglarini-guclendirir.webp

Bildiklerinizi Başkalarına Aktarabilirsiniz​

Eğer şu anda aktif olarak balık avı yapıyorsanız, bunu size aşılamış ve sizi bu konuda bilgilendirmiş bir kişi mutlaka vardır ya da izlediğiniz videolardan, sahil kesimlerinde av yapan amatör olta balıkçılarından haz alarak balık avı yapma isteği içinize işlemiştir. Balık avına gitmenin en iyi nedenlerinden bir tanesi, başka insanların balıkçılığı ve çevremizi korumanın ne kadar önemli olduğunu öğrenmesine yardımcı olarak bunu ileriki nesillere taşımayı sağlamaktır.

Çok Eğlencelidir​

Balık avı yaparken arkadaşlarınız ya da aileniz ile yaşadığınız anları, deneyimleri, balık tutarken yaşadığınız deneyimleri paylaşmanın eğlencesiyle karşılaştırılabilecek çok az şey vardır.

Balık Türleri ve Ekosistemler Hakkında Bilgi Edinirsiniz​

Balık avına her çıktığınız anda, iyi bir şekilde gözlem yaparsanız yeni bir şeyler öğrenebilirsiniz. Balık avı esnasında balık türlerinin beslenme zamanlarını, beslenme alışkanlıklarını analiz edip not ederek, ilerleyen zamanlarda daha fazla balık yakalayabilirsiniz. Bu gözlem becerinizin gelişmesine ve çevrenizi iyi bir şekilde analiz ederek bu tür konularda bilgi sahibi olmanıza olanak sağlar.

Peki sen sevgili arkadaşım balığa çıkmak için hala neyi bekliyorsun? Haydi rastgele!
 

Kaje

Kofana
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Konular
28
Mesajlar
337
Çözümler
1
Tepki puanı
268
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 5 Gün
Puanları
63
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Eline sağlık keyifle okudum abi. Gerçekten’ de öyle oltayı alıp deniz kenarına gidip balık tutmak zihnen ve ruhen insanı dinlendiriyor. Bir çok açıdan da insana gelişim sağlıyor. En önemlisi de sabretmeyi öğreniyor insan ve dediğin gibi normal yaşantımız da da bu önemli bir etken oluyor.
 

HasanAky

Balığa Gitmediğim Gün Öldüğüm Gündür :)
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Katılım
19 Ocak 2021
Konular
118
Mesajlar
591
Çözümler
10
Tepki puanı
549
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 9 Gün
Puanları
83
Bakiye
0.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Olta balıkçılığı bu yüzden sadece bir hobi ya da spor değil, aynı zaman da insanın kendini ve karekterini geliştiren bir uğraş insan bunu farketmese bile.
 

ROMANCI

Çinakop
Balık Hobim Üyesi
Katılım
2 Haz 2021
Konular
7
Mesajlar
48
Tepki puanı
57
Üyelik Yaşı
1 Yıl 3 Ay 25 Gün
Puanları
18
Bakiye
0.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0

HasanAky

Balığa Gitmediğim Gün Öldüğüm Gündür :)
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Katılım
19 Ocak 2021
Konular
118
Mesajlar
591
Çözümler
10
Tepki puanı
549
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 9 Gün
Puanları
83
Bakiye
0.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0

Forumdan yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir!

Hesap oluştur

Kolay ve hızlı bir şekilde hesap oluşturun!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız varsa, giriş yapın!

BalıkHobim.com'a hoş geldiniz!

Balık Hobim amatör ve sportif balık avcıları için kurulmuş olan sosyal paylaşım forumudur.

Kayıtlar ücretsiz, kolay ve hızlıdır!

Üst