Rehber BaitCasting ile Atış Nasıl Yapılır

5.00 Oylama 1 Değerlendirme
Baitcasting ile atış yapmak, ilk kez bir baitcasting olta takımı kullanacaklar için ilk etapta zor olabilir, ancak pratikle ustalaşılabilir. Öte yandan atış esnasında ne yapmanız gerektiğini bilirseniz hiç bir zorluk yaşamazsınız.

BaitCasting ile Atış Nasıl Yapılır​

Baitcasting makineleri normal alışık olduğumuz olta makinelerinden farklı olduğundan dolayı atış esnasında bir takım sorunlar yaşayabilirsiniz ancak, yapmanız gerekeni bilirseniz bu sorunları yaşamazsınız. Aslında baitcasting ile atış yapmak diğer makinelere göre çok daha rahat ve pratiktir.

Kamış ile Misina Arası Mesafe

Atış yapmadan önce misina’ yı 15cm mesafe kalana kadar sarın. Şayet lider kullanıyorsanız 30cm’ e kadar mesafe bırakabilirsiniz.

Atış Öncesi Doğru Tutuş ve Atış​

baitcasting-ile-atis-oncesi-dogru-tutus.webp

Atış yapmadan önce baş parmağınız makaranın üzerinde ki tetiğe yerleştirin. Baitcasting kamışları, spin kamışlarıyla aynı şekilde tasarlanmıştır ve spin kamışlarında olduğu gibi, balıkçıların çoğu alıştıkları aynı elle atış yapar. Burada dikkat etmemiz gereken;
  • Atışı yapacağımız esnada makine üzerinde ki tetiğe bastıktan sonra baş parmağımızı ipin üzerinden çekmemeliyiz. Daha sonra kamışı normal spin ile atış yapar gibi arkaya alıp atış gerçekleştirilir, aynı zaman da baş parmağımızıda ipin üzerinden çekeriz.

Attığınız Sahte Hedefinize Ulaştığında Baş Parmağınızı İpin Üzerine Koyun​

sahte-suya-degdigi-anda-parmaginiz-ile-ipi-sikistirin.webp

Baitcastinge yeni başlayan bir çok kullanıcı, genellik ile bu kısımda ki frenlemeyi doğru şekilde yapamadığımdan ya da yapmadığından dolayı sorun yaşamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus yemimiz suya değdiği anda baş parmağımızı İpin üzerine bastırarak frenleme yapılmasıdır. Bu işlemi yapmaz isek makara dönmeye ve ip boşalmaya devam edeceğinden dolayı, “ kuş gözü “ dediğimiz olay yaşanacaktır.
 

Kaje

Kofana
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Ocak 2021
Konular
28
Mesajlar
337
Çözümler
1
Tepki puanı
268
Üyelik Yaşı
1 Yıl 8 Ay 9 Gün
Puanları
63
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Benim gibi bu av yöntemini hiç kullanmamış ve merak edenler için oldukça sade, açıklayıcı, güzel bir içerik eline sağlık abi.
 

Forumdan yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir!

Hesap oluştur

Kolay ve hızlı bir şekilde hesap oluşturun!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız varsa, giriş yapın!

BalıkHobim.com'a hoş geldiniz!

Balık Hobim amatör ve sportif balık avcıları için kurulmuş olan sosyal paylaşım forumudur.

Kayıtlar ücretsiz, kolay ve hızlıdır!

Üst