Amatör Balıkçılık ve Malzeme Fiyatları Hakkında Detaylı Bilgi

Tevfik

Defne Yaprağı
Balık Hobim Üyesi
Konular
1
Üyelik Yaşı
8 Ay 18 Gün
Bakiye
0.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Merhaba değerli Balık Hobim severler, ben oldukça amatör (hatta bayağı amatör) balık tutma tutkusu içerisine girmiş bir insan evladıyım. Geçtiğimiz günlerde komşularla otururken, balık avından bahsetti Bayram abi. Bayağı hoşuma gitti ama araç olmadığından nasıl gideceğimi, ne yapacağımı tam bilmiyorum.

Örneğin balık oltası fiyatları nasıl? Orta kalitede de bir balık oltası önerseniz bu ne olurdu? Nasıl tutmam gerekiyor? Neler yapmam gerekiyor? Kabaca tarif edebilirseniz çok memnun olurum. Bilgilendirmelerden dolayı şimdiden teşekkür ediyorum.

Saygı ve sevgi ile kalın.

Kaje

Lüfer
Balık Hobim Üyesi
Konular
18
Yanıtlar
1
Üyelik Yaşı
9 Ay 3 Gün
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Bu tutkuyu size sözle bile aşılayan komşunuza ileride teşekkür edeceksiniz. Kafa dinleme, keyif, eğlence, ruh dinginliği, heyecan, aksiyon gibi bir çok şeyi bir ara da yaşayabileceğiniz bir tutku bu iş. Yeni başlayacak olan birinin bence ilk etap da balık avı ile ilgili videoları izlemesi ve imkan oldukça çevresinde balık avı yapan kişiler ile ava gitmesi konu hakkında bir ön bilgi edinmesi için çok faydalı olacaktır. Açıkçası ben ileri seviye de bilgili olmadığımdan sizi nasıl yönlendireceğim konusunda bir fikrim yok fakat hasaN HasaN abi oldukça kapsamlı bir şekilde bilgilendirecektir sizi.

hasaN

Balık Hobim Ekibi
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Konular
106
Yanıtlar
6
Bakiye
500.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Merhaba değerli Balık Hobim severler, ben oldukça amatör (hatta bayağı amatör) balık tutma tutkusu içerisine girmiş bir insan evladıyım. Geçtiğimiz günlerde komşularla otururken, balık avından bahsetti Bayram abi. Bayağı hoşuma gitti ama araç olmadığından nasıl gideceğimi, ne yapacağımı tam bilmiyorum.

Örneğin balık oltası fiyatları nasıl? Orta kalitede de bir balık oltası önerseniz bu ne olurdu? Nasıl tutmam gerekiyor? Neler yapmam gerekiyor? Kabaca tarif edebilirseniz çok memnun olurum. Bilgilendirmelerden dolayı şimdiden teşekkür ediyorum.

Saygı ve sevgi ile kalın.
Öncelikle Kaje Kaje arkadaşımızın dediklerine sonuna kadar katılıyorum. Önce balık av videolarını izleyip ya da çevrende balık avına gidenler ile biraz takılmak ön bilgilendirme açısından son derece faydalı olacak senin için Tevfik Tevfik. Balık oltası ya da malzemelerine gelecek olursak; binlerce çeşit ürün, çeşitli fiyat aralıkları ile piyasa da mevcut olmasına karşın yarısından fazlası tamamen balığı değil insanları kandırma amaçlı gereksiz ürünlerdir. Ama senin şimdi bu aşamalara geçmeden önce; hangi bölgelerde av yapacağına ve hangi balık avı yöntemi ile avlanacağına karar vermen lazım. Çeşitli balık avı yöntemleri olmasının yanı sıra, senin kişiliğini bildiğimden dolayı sana uyacak iki türlü balık avı yöntemi var. Bunlardan ilki lrf diğeri ise spin yöntemidir. Bu iki yöntem de at ve çek usulüne dayanır. Lrf yöntemi, spin yöntemine göre daha pahalıdır fakat uygun fiyatlara da takım oluşturulur. İki yöntem arasında ki en temel farklar; spin ile belli bir dönemlerde av yapabilirsin, kıyıda dolaşan eşkina, ispari, izmarit vs gibi balıklar spin ile olmaz, bunun yanında lrf ile hedef balıklar denizde ki tüm balıklar olduğundan yaz kış farketmez sürekli av yapabilirsin. Spin takımı ile balık avı belli bir saatten sonra yorar fakat lrf takımı ile sabahtan akşama kadar aralıksız at çek yapabilirsin çünkü takımlar aşırı şekilde hafif. Kaje Kaje ninde dediği gibi aksiyon, heyecan ve daha fazlası için kesinlikle bu hobiye direkt Light Rock Fishing ile başlamanı isterim. Bunu direkt olarak söylemem deki neden seni tanıdığımdan. Gezen, eğlenceyi ve aksiyonu seven adama en uygun yöntem budur. Yani şu anda sana bir olta takımı önermek yerine, önce 1 ya da 2 hafta balık av videolarını izle, daha sonra av yapanlar ile biraz takıl. Olayı biraz benimsedikten sonra olta takımlarına yönelmen daha mantıklı olacak kardeşim senin için. Acele etmek ve sağdan soldan duyduğun kulaktan dolma bilgiler sana bu hobide zaman ve boşa para harcatmaktan bir adım öteye geçmez. İzlediğin videolarda da kullanılan sahte yemlere aldanma, canlı bir örneğini anlatayım; geçen bir arkadaşım silikon karides levrekte acayip çalışıyor aldım iki tane dedi ama arkadaş İstanbul Anadolu yakasında oturduğunu unutmuş sanırım ki boşa para harcamış. Adam video çekiyor silikon karides üüüü fena çalışıyor şuradan temin edebilirsiniz falan falan diyip çalıştığı, yakını ya da anlaşması olan firma ve kendi para kazansın diye milleti yanlış yönlendiriyor. Bu tip insanlar haddiden fazla mevcut YouTube’ da ama adam demiyor ki, evet kardeşim bu silikon levrek avında harika çalışıyor fakat dere ağızları, çay gibi mesafe gerekmeyen alanlar ve levreğin olduğu yerlerde diye. Aynı durum olta kamış, makine, misina ve ip misinaları için de geçerlidir. O yüzden sen önce dediğim gibi videoları izle içeriğine bakma nasıl balık avlanıyor, sana en uygun sistem hangisi bunu bir keşfet sonra çevrendekiler ile biraz takıl, ondan sonda gel buraya tekrar takımını oluşturalım.

Kaje

Lüfer
Balık Hobim Üyesi
Konular
18
Yanıtlar
1
Üyelik Yaşı
9 Ay 3 Gün
Bakiye
0.25₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Her kelimesi doğrunun ötesinde, Tevfik Tevfik hocam gibi yeni başlayacak olanlar için harika bir bilgilendirme 👏.

Tevfik

Defne Yaprağı
Balık Hobim Üyesi
Konular
1
Üyelik Yaşı
8 Ay 18 Gün
Bakiye
0.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Emeğinize, yüreğinize sağlık okudum yazdıklarınızı ve sonuna kadar katılıyorum.

Akvaryum ve kuş hobim vardı uzun yıllardır o nedenle Youtube'da anlatılan birçok şeye inanmıyorum. İzlerim, keyif alacağıma eminim ama birisi bir şey öneriyorsa ısrarla veya reklam yapıyorsa o kişiden almak yerine buraya konu açar, detaylı bilgi alırım.

Ben balığa çıkmadan önce, kendimi tatmin etmem lazım videolarla, görsellerle vs. daha sonra birkaç kez gidip balık avı yapanları izlemem gerekecek. Tam olarak anlattığınız gibi. Emeğine sağlık kardeşim, o kadar dil döktün hakkını helal et.

Kaje Kaje sana da çok teşekkür ederim Allah razı olsun sağ ol, var ol :)

hasaN

Balık Hobim Ekibi
Admin
Genel Moderatör
Balık Hobim Üyesi
Konular
106
Yanıtlar
6
Bakiye
500.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Emeğinize, yüreğinize sağlık okudum yazdıklarınızı ve sonuna kadar katılıyorum.

Akvaryum ve kuş hobim vardı uzun yıllardır o nedenle Youtube'da anlatılan birçok şeye inanmıyorum. İzlerim, keyif alacağıma eminim ama birisi bir şey öneriyorsa ısrarla veya reklam yapıyorsa o kişiden almak yerine buraya konu açar, detaylı bilgi alırım.

Ben balığa çıkmadan önce, kendimi tatmin etmem lazım videolarla, görsellerle vs. daha sonra birkaç kez gidip balık avı yapanları izlemem gerekecek. Tam olarak anlattığınız gibi. Emeğine sağlık kardeşim, o kadar dil döktün hakkını helal et.

Kaje Kaje sana da çok teşekkür ederim Allah razı olsun sağ ol, var ol :)
7/24 buradayız sıkıntı yok biliyorsun. LRF ve Spin balık avcılığı ile ilgili videolara göz at, eminim ki lrf de karar kılacaksın, daha sonra takım oluşturma aşamalarına geçeriz.

Tevfik

Defne Yaprağı
Balık Hobim Üyesi
Konular
1
Üyelik Yaşı
8 Ay 18 Gün
Bakiye
0.00₺
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Muhteşem bilgiler verdiniz, uygulayacağım ama yeni bir web projesine başladık. Onun için çabalıyoruz, sistemi oturttuğumuzda ise sırf bu hobi için dahi araba alabilirim :)